Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gorzowie w rocznicę napaści ZSRR na Polskę oddano hołd Sybirakom i Ofiarom Katynia

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wlkp. oddano hołd Sybirakom, ofiarom Katynia i wszystkim, którzy polegli i cierpieli w wyniki agresji ZSRR na Polskę w 1939 r.
Na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wlkp. oddano hołd Sybirakom, ofiarom Katynia i wszystkim, którzy polegli i cierpieli w wyniki agresji ZSRR na Polskę w 1939 r. Jakub Pikulik
Podniosła uroczystość miała miejsce na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wlkp. W rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę odbyły się uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz Dnia Sybiraka.

17 września, w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r., która zapoczątkowała masowe wywózki obywateli polskich z Kresów do ZSRR - na mocy uchwały Sejmu obchodzimy Dzień Sybiraka. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2013 roku ustanowił 17 września Dniem Sybiraka dla upamiętnienia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość - napisano w uchwale.

Trafili na nieludzką ziemię

W Gorzowie uroczyste obchody rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie przeniosły się na cmentarz komunalny przy ul. Żwirowej. Miały tu miejsce przemówienia oraz odznaczenie osób zasłużonych dla środowiska Sybiraków i Ofiar Katynia.

Na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wlkp. oddano hołd Sybirakom, ofiarom Katynia i wszystkim, którzy polegli i cierpieli w wyniki agresji ZSRR na Polskę
Na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wlkp. oddano hołd Sybirakom, ofiarom Katynia i wszystkim, którzy polegli i cierpieli w wyniki agresji ZSRR na Polskę w 1939 r. Jakub Pikulik

- Jestem dumna i szczęśliwa, że was tu wszystkich widzę. 17 września 1939 r. zapoczątkowane zostało długie pasmo nieszczęść dla mieszkańców Polski. Apogeum tych nieszczęść miało miejsce w czasie czterech masowych deportacji a latach 1940 i 1941. Zostaliśmy wtedy porwani ze swoich domów, znaleźliśmy się na nieludzkiej ziemi - mowiła przy pomniku Sybiraków w Gorzowie Maria Dratwińska, prezes gorzowskiego oddziału Związku Sybiraków.

Po agresji sowieckiej Rosji na Polskę setki tysięcy mieszkańców zajętych ziem zesłano na Syberię. Pierwsza z czterech masowych deportacji obywateli polskich z ziem wschodnich, które przeprowadzono po 17 września 1939 roku, odbyła się 10 lutego 1940 r. Do północnych obwodów Rosji i zachodnią Syberię trafiło wtedy około 140 tysięcy ludzi. Według różnych źródeł 1 mln 350 tys. Polaków lub nawet 2 mln osób zostało wywiezionych ze swoich domów w ramach masowych deportacji.

Nie możemy o nich zapomnieć

- Nie możemy nie pamiętać o naszych rodakach. Gromadząc się tutaj oddajemy wszystkim pomordowanym hołd. Wszystkim, którzy na zawsze zostali na nieludzkiej ziemi. Nie poddali się totalitaryzmowi - mówił na przy pomniku ofiar Sybiru Władysław Dajczak, wojewoda lubuski. Wojewoda zwrócił uwagę na obecność młodzieży w czasie piątkowych uroczystości. - To ważne, aby pamić o tych wydarzeniach była przekazywana kolejnym pokolenim - dodał.

Wspominano ofiary Katynia

W czasie uroczystości wręczano odznaczenia państwowe. Złożono też kwiaty pod dwoma pomnikami: Ofiar Stalinizmu oraz pod Krzyżem Ofiar Katynia. - 17 września 1939 r. sowieci zaczęli podporządkowywać sobie Polskę. Ofiarami tych działań byli między innymi polscy żołnierze, policjanci, urzędnicy, duchowni, inteligencja, elity Polski. Za wierność Bogu i ojczyźnie zginęli w bezimiennych mogiłach, których części po dziś nie odnaleziono. Byli mordowani w więzieniach i obozach. Katyń to symbol zbrodniczej polityki systemu rosyjskiego. Do dziś prawda o Katyniu jest zakłamywana. Dlatego naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej - mówiła Alicja Marosz, prezes gorzowskiego Stowarzyszenia Ofiar Katyńskich.

Gorzowskie uroczystości uświetnił ceremoniał wojskowy. Odczytano m. in. apel poległych, nie zabrakło pocztów sztandarowych.

Przeczytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska