Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W lubuskich gabinetach będą darmowe badania oczu. Zbliża się Światowy Tydzień Jaskry

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
– Jaskra to choroba, która stanowi w naszym kraju nadal bardzo poważny problem. Szacuje się, że cierpi na nią nawet 800 tysięcy Polaków, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana, a tym samym nie ma świadomości, że powoli traci wzrok – mówi prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska Dixon
– Jaskra to choroba, która stanowi w naszym kraju nadal bardzo poważny problem. Szacuje się, że cierpi na nią nawet 800 tysięcy Polaków, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana, a tym samym nie ma świadomości, że powoli traci wzrok – mówi prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska Dixon pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Lubuskie gabinety okulistyczne, które dołączą do tegorocznych obchodów Światowego Tygodnia Jaskry za darmo przeprowadzą badania budowy dna oka, grubości rogówki, ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz wywiad lekarski.

Zdrowie. „Polscy Okuliści Kontra Jaskra”

To już siódma edycji akcji „Polscy Okuliści Kontra Jaskra”. Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Sekcja Jaskry i Polski Związek Niewidomych zapraszają gabinety i kliniki okulistyczne do włączenia się do społecznej akcji badań przesiewowych w kierunku jaskry.

– Jako Polskie Towarzystwo Okulistyczne stoimy bezsprzecznie na stanowisku, że umożliwienie pacjentom wykonania bezpłatnych badań w kierunku wczesnego wykrycia jaskry to bardzo ważny krok w walce z tą podstępną chorobą. W poprzednich edycjach przebadanych zostało ponad 13 000 pacjentów. Aż 40 procent z nich zostało skierowanych do dalszej diagnostyki. Zachęcam Państwa do zgłaszania się do naszej inicjatywy – mówi prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska Dixon, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

„Polscy Okuliści Kontra Jaskra”. Cel akcji

Akcja ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększyć jej wykrywalność we wczesnych stadiach zaawansowania, a tym samym uratować wzrok pacjentów, którzy są nieświadomi swojej choroby.

– Jaskra to choroba, która stanowi w naszym kraju nadal bardzo poważny problem. Szacuje się, że cierpi na nią nawet 800 tysięcy Polaków, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana, a tym samym nie ma świadomości, że powoli traci wzrok. Bardzo cieszy nas więc to, że akcja „Polscy Okuliści kontra Jaskra” od lat wzbudza tak duże zainteresowanie zarówno wśród realizatorów, jak i społeczeństwa – mówi prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska Dixon.

Zdrowie. Rejestracja gabinetów do akcji

Gabinety można rejestrować za pośrednictwem strony www.tydzienjaskry.pl za darmo do 3 marca.
Co w zamian dostanie gabinet? Otrzyma pakiet startowy, w skład którego wchodzą: plakaty informacyjne i ulotki edukacyjne dla pacjentów oraz kwestionariusze badania przesiewowego.

Polskie Towarzystwo Okulistyczne informuje, że gabinety okulistyczne, które wyrażą chęć udziału w akcji, przeprowadzą badania budowy dna oka, grubości rogówki, ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz wywiad lekarski.

– Liczby mówią same za siebie i są najlepszym dowodem na zasadność realizacji tej akcji. Tylko w ubiegłym, 2022 roku do akcji przyłączyło się 65 gabinetów z 36 miast i 15 województw. Placówki zaoferowały ponad 2060 miejsc dostępnych dla pacjentów. Mamy nadzieję, że w tym roku w inicjatywę zaangażuje się jeszcze więcej podmiotów. Do czego bardzo serdecznie zachęcamy! – zaprasza wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek.

Zgłoszenia podmiotu leczniczego może dokonać zarówno lekarz, jak i pracownik administracyjny.
Źródło: Polskie Towarzystwo Okulistyczne

Zobacz też wideo: Oto Anna Jędruch - Lampińska, Okulista Roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska