18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Lubuskiem odkryto szczątki dwóch żołnierzy. Jednego z nich prawdopodobnie uda się zidentyfikować

OPRAC.: (sndr)
W Lubuskiej ujawniono szczątki dwóch niemieckich żołnierzy.
W Lubuskiej ujawniono szczątki dwóch niemieckich żołnierzy. POMOST/Przedmoście Odrzańskie 1945
W środę 29 maja Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST przeprowadziła prace ekshumacyjne pomiędzy miejscowościami Różanówka i Bielawy w gminie Siedlisko w Lubuskiem. W tym rejonie ujawnione zostały szczątki dwóch niemieckich żołnierzy.

Niemieccy żołnierze polegli w tym miejscu podczas walk obronnych prowadzonych na linii kanału Kopalnica. Stanowił on element tzw. Przedmościa Odrzańskiego.

- Walki na linii kanału toczyły się w pomiędzy 3 a 10 lutego 1945 roku. Polegli żołnierze spoczywali w stanowiskach strzeleckich. Przy szczątkach znajdowały się drobne elementy ekwipunku wojskowego, obaj posiadali obuwie. Jeden z żołnierzy należał do trzeciej kompanii 600 Zapasowego Zmotoryzowanego Batalionu Piechoty, który stacjonował w Lesznie. Szczątki obu żołnierzy spoczną na cmentarzu wojennym w Glinnej koło Starego Czarnowa - czytamy na profilu na Facebooku "Przedmoście Odrzańskie 1945", które wspierało prace stowarzyszenia POMOST.

Tym terenem interesują się pasjonaci militariów

Natomiast jak podają badacze z POMOST-u, obszar, na którym dziś prowadzone były prace, od dawna jest w zainteresowaniu poszukiwaczy militariów.

- W 1997 r. jeden z nich natknął się na ludzkie szczątki, o czym poinformował niemiecką ambasadę. Dzięki sporządzonej przez niego notatce oraz szkicowi udało nam się odnaleźć szczątki dwóch niemieckich żołnierzy. Odnaleziony wówczas nieśmiertelnik najprawdopodobniej pozwoli w przyszłości zidentyfikować jednego z poległych - informuje POMOST.

W środowe działania zaangażowani byli także członkowie Stowarzyszenia Lipowy Wianek z Bielaw oraz Stowarzyszenie Historyczne Carolath-Hegewald. Pomoc wykazało także Nadleśnictwo Nowa Sól i leśniczemu leśnictwa Siedlisko Michał Mazurkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska