Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie międzyrzeckim znowu wzrosła liczba bezrobotnych

Dariusz Brożek
W styczniu w powiecie międzyrzeckim przybyło aż 345 bezrobotnych.
W styczniu w powiecie międzyrzeckim przybyło aż 345 bezrobotnych. Archiwum "GL”
Mamy złe wiadomości dla osób szukających pracy. Ich szanse na znalezienie etatu i godziwych dochodów są coraz mniejsze. W styczniu w powiecie międzyrzeckim przybyło aż 345 bezrobotnych.

Obecnie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Międzyrzeczu zarejestrowanych jest 4.922 mieszkańców. Wczoraj zastaliśmy tam spory tłum międzyrzeczan. M.in. pana Andrzeja, który przeglądał oferty pracy wyświetlane na monitorze w holu budynku. - Dla mnie nic nie ma. Już od dwóch lat. Chodzę po firmach, często zaglądam do pośredniaka, ale bez żadnego efektu. Nie mam ani roboty, ani zasiłku. Żyje z tego, co mi da opieka - mówił.

Największy wzrost stopy bezrobocia odnotowano w Skwierzynie, gdzie obecnie bez pracy i stałych zarobków jest 1.017 osób. Czyli aż o 94 więcej, niż przed miesiącem. W gminie Międzyrzecz jest 2.005 bezrobotnych (wzrost o 89 osób), w Bledzewie pracy nie ma 434 mieszkańców (o 43 więcej), natomiast w Przytocznej 534 (wzrost o 38). W Pszczewie jest 376 bezrobotnych (wzrost o 31 osób), natomiast w Trzcielu 556 (wzrost o 40).

Główny Urząd Statystyczny nie posiada danych na temat stopy bezrobocia w poszczególnych gminach. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, największy wzrost odnotowano w Pszczewie i Bledzewie, czyli w najmniejszych gminach wiejskich. W powiecie stopa bezrobocia 21,1 proc. i należy do najwyższych w województwie (dane z grudnia ub.r). Większe bezrobocie jest tylko w powiatach: żagańskim (25,7 proc.), strzelecko-drezdeneckim (24,3 proc.), nowosolskim (24,2 proc.) i krośnieńskim (23,6 proc.). W województwie wynosi 15,4 proc., natomiast średnia w kraju to 12,5 proc.

W międzyrzeckim pośredniaku w jego filii w Skwierzynie na chętnych czeka 39 ofert pracy. Właściciele firm szukają m.in. kierowców, sprzątaczek, robotników gospodarczych i leśnych. Dyrektor PUP Hanna Bułach zaznacza, że wpływa na wzrost liczby bezrobotnych ma m.in., pogoda i pora roku. - Zimą bezrobocie rośnie w całym kraju. Powinno zacząć spadać wiosną, kiedy ruszą prace budowlane i remonty dróg - dodaje.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska