Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słubicach powstaje uniwersytet dla dzieci

Beata Bielecka
Zajęcia dla dzieci odbywać się będa w Collegium Polonicum.
Zajęcia dla dzieci odbywać się będa w Collegium Polonicum. fot. Beata Bielecka
Pierwszą tego typu uczelnię w Polsce tworzy właśnie Fundacja na rzecz Collegium Polonicum. Uczniowie szkół podstawowych będą mieć zajęcia z naukowcami, dostaną prawdziwe indeksy i dyplomy ukończenia studiów. Raz w miesiącu czekają ich wykłady i ćwiczenia.

- Świetny pomysł - mówi Jarosław Szymański ze Słubic, ojciec 12-letniego Marcela, ucznia Szkoły Podstawowej nr 3. - Gdy syn przeczytał w internecie co będzie na zajęciach nie trzeba go było zachęcać - dodaje. Dzieci dowiedzą się m.in. czy za pomocą słońca, wiatru i wody można zapalić światło, dlaczego na świecie jest coraz mniej roślin i zwierząt, poznają odpowiedź na pytanie czy pralka może być ekologiczna? - Bardzo ciekawe tematy - uważa tata Marcela. Poza tym chłopiec jest dumny, że uczyć go będą prawdziwi profesorowie.

Bezpłatne zajęcia

"EKO uniwersytet dla dzieci" tworzy Fundacja na rzecz Collegium Polonicum. Od kilku dni trwają zapisy. Przyjmowane będą do 30 września. Udział w zajęciach jest bezpłatny m.in. dzięki finansowemu wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach programów pomocowych. Część pieniędzy pochodzić też będzie z budżetu państwa.

- Przyjmiemy w sumie 200 dzieci - zapowiada Karolina Knochenmuss z fundacji. Podkreśla, że uczelnia dysponuje nowoczesnym budynkiem, gdzie odbywać się będą wykłady i ćwiczenia dla dzieci IV, V i VI klas szkół podstawowych z terenu powiatu słubickiego. Zajęcia będą średnio raz w miesiącu, w sobotnie przedpołudnie. Prowadzić je będą pracownicy naukowi Collegium Polonicum i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Nowatorska metoda edukacji dzieci polega na stworzeniu dla nich formuły zajęć uniwersyteckich, prowadzonych na zasadach podobnych do prawdziwych studiów przez specjalistów w swojej dziedzinie - wyjaśnia K. Knochenmuss.

Dowiozą autobusy

Wiedza małych studentów zostanie sprawdzona podczas olimpiady ekologicznej. Warto w niej uczestniczyć, ponieważ nagrodą jest atrakcyjny wyjazd dla 25 studentów oraz 25 rodziców. Rok akademicki rozpocznie się uroczystą inauguracją w październiku, a zakończy w czerwcu rozdaniem dyplomów i uhonorowaniem olimpijczyków.

Indywidualne zgłoszenia przyjmowane są od rodziców. Trzeba tylko wypełnić deklaracje uczestnictwa oraz dostarczyć ją w oryginale do biura organizatora. Możliwe są również zgłoszenia grupowe, które będą przygotowywały szkoły podstawowe w całym powiecie. Większość już zadeklarowała udział w projekcie. - Gminy powiatu słubickiego zadeklarowały udostępnienie autobusów, aby wszystkie dzieci miały równe szanse w dostępie do zajęć - mówi pracownica fundacji. Projekt objął patronatem Lubuski Kurator Oświaty Roman Sondej oraz starosta słubicki Andrzej Bycka.

Wszystkie informacje, regulamin uczestnictwa oraz formularze do pobrania znajdują się na stornie internetowej: www.fundacjacp.org oraz na stronie projektu: www.ekouniwersytet.fundacjacp.org

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska