Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szkole w Gorzowie będzie klasa penitencjarna? Byłaby jedyna w Lubuskiem!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Gorzowski "Chemik" chciałby uruchomić nową klasę mundurową o specjalizacji penitencjarnej.
Gorzowski "Chemik" chciałby uruchomić nową klasę mundurową o specjalizacji penitencjarnej. Archiwum GL
Gorzowski "Chemik" stawia na kierunki mundurowe. W szkole są już cztery klasy, w których kształcą się przyszli żołnierze, policjanci czy strażnicy graniczni. Wśród młodych robią prawdziwą furorę, więc dyrekcja postanowiła zrobić następny krok. Chciałaby uruchomić klasę o specjalizacji penitencjarnej i przygotowywać uczniów do pracy za kratami.

Jest pomysł na nową klasę

Klasa mundurowa o profilu penitencjarnym to nowy pomysł dyrekcji Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy ulicy Czereśniowej w Gorzowie. W ramach nauki uczniowie mogliby realizować autorski program nauczania związany z przygotowanie do pracy w Służbie Więziennej.

Zamysł jest taki, aby młodzi ludzie, którzy planują w przyszłości poświęcić się pracy w służbach mundurowych, mogli zapoznać się warunkami funkcjonowania nowoczesnego zakładu karnego, tajnikami oraz specyfiką pracy funkcjonariuszy, a także zobaczyć na czym polega złożony przebieg resocjalizacji osadzonych - tłumaczy Iwona Trzaskowska, dyrektorka Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie.

Po szkole można zrobić karierę

Taka klasa może stać się pierwszym krokiem na zawodowej drodze przyszłych penitencjarzystów, którzy chcieliby związać się właśnie z tą formacją. Może być także receptą na problem braków kadrowych, z którym boryka się wiele zakładów karnych i aresztów śledczych.

Wybór klasy mundurowej o takim profilu to doskonały wstęp do pracy w Służbie Więziennej, która jest zainteresowane potencjałem tkwiącym w młodzieży. Młodzi ludzie po ukończeniu szkoły będą w podstawowym stopniu przygotowani do pełnienia służby w naszych szeregach i świadomi drogi, którą obrali. To będą osoby posiadające nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną na temat swojej pracy, a więc odpowiedni i poszukiwani kandydaci do służby - mówi major Tomasz Nowosadzki, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Gorzowie.

Za mundurem uczniowie sznurem

Dyrekcja placówki zdaje sobie jednak sprawę, że realizacja tego pomysłu to dość skomplikowany proces i przedsięwzięcie, na które zgodę najpierw musi wydać miasto. Ma jednak nadzieję, że w niedalekiej przyszłości taką klasę uda się uruchomić. Byłaby ona jedną z niewielu w kraju i jedyną taką w województwie lubuskim. A w tej gorzowskiej szkole dobrze wiedzą, jak przecierać szlaki.

Idziemy w kierunku mundurów, więc gdyby udało się utworzyć taką klasę, to znów bylibyśmy w czołówce na szczeblu ogólnopolskim, bo podobnie było z naszą klasą celno-skarbową, która była trzecią taką w kraju i pierwszą w regionie. W ten sposób staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, których samo liceum czy techników już niekoniecznie interesuje, ale klasy o profilu mundurowym są obecne bardzo popularne. Widzimy spore zainteresowanie nie tylko wśród uczniów z miasta i okolic, ale nawet z sąsiednich województw - mówi Iwona Trzaskowska.

Obecnie w szkole działają cztery klasy mundurowe - wojskowa, policyjna, straży granicznej i celno-skarbowa. W sumie kształci się w nich blisko pięciuset uczniów.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska