Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tę niedzielę nie siedź w domu, wędruj do Iłowej i Konina Żarskiego z przewodnikiem!

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Zespół parkowo - pałacowy w Iłowej Żagańskiej
Zespół parkowo - pałacowy w Iłowej Żagańskiej Mariusz Kapała
Zielonogórskie PTTK zaprasza w najbliższą niedzielę na spacer do Iłowej i Konina Żagańskiego. W towarzystwie przewodnika będzie można zwiedzić osobliwy zespół pałacowo - parkowy i tymczasowy obóz jeniecki. Pogoda sprzyja ruchowi na świeżym powietrzu, zatem wygodne buty na nogi i w drogę.

Spacer przez historię

Oddział Zielonogórski PTTK zaprasza w niedzielę, 5 czerwca, na pieszą wędrówkę polnymi i leśnymi ścieżkami na trasie Zielona Góra – Iłowa – Konin Żagański. Trasa liczy 15 km.

Spotkanie uczestników na dworcu PKP o godz. 7:30 , odjazd pociągu w kierunku Goerlitz o godz. 7:44. Cena biletu w jedną stronę to 8 zł.

Powrót pociągiem z Konina Żagańskiego planowany jest o godz. 16:42.

W programie zwiedzanie pałacu i niezwykłego parku
Organizatorzy zapowiadają, że podczas wyprawy uczestnicy zwiedzą przepiękny park pałacowy z ogrodami chińskim i japońskim. Odwiedzą też ogrodnictwo z kwitnącymi rododendronami.

Wycieczkę poprowadzi przodownik OTP Olga Sikorska.

Dofinansowane ze środków Miasta Zielona Góra.

Co to za miejsce

Rezydencję w Iłowej zbudowano w 1626 roku dla barona Christopha von Schellendorfa. Pałac stanął w miejscu dawnej warowni. Otoczenie dworu w owym czasie było typowo obronne. Budowla usytuowana została na wyspie otoczonęj kanałami rzeki Małej Czernej. Po jej południowej stronie znajdował się staw z wyspą. Obok znajdował się ogród warzywny. Przed dworem znajdował się dziedziniec gospodarczy. Później dobudowano barokowe skrzydło. Dzięki hrabiemu Friederickowi von Promnitz i jego rodzinie powstał park.
U progu wieku XX nastał tutaj hrabia Friederick von Hochberg, niemiecki ambasador w Japonii i entuzjasta azjatyckiej kultury. Zmianom uległo wnętrze pałacu, w którym każda z sal została indywidualnie zaprojektowana. Powstały sale: renesansowe, barokowe, rokoko, ale również o stylizacji secesyjnej.
Kompozycja parku została podzielona na wiele ogrodów tematycznych. Stworzono ogród różany, ogród dalii, ogród roślin wrzosowatych, w tym ogród macierzanek i łąka kwietna. Unikalne w skali kraju są: ogród japoński z gajem różaneczników oraz ogród chiński.
Japoński ogród w Iłowej Żagańskiej był pierwowzorem tego założonego we Wrocławiu. Położony jest po południowej stronie pałacu. Jego zasadnicza część otoczona jest kanałami rzeki Małej Czernej. Dzisiaj dwie z nich połączone są charakterystycznymi mostkami - jeden z nich oryginalny z piaskowca, drugi o oryginalnym profilu wykonano z drewnianych klepek.
Wąski pas parku, po zachodniej stronie pałacu, zajmuje ogród chiński. Jego obszar rozpoczyna się przy schodach wiodących z mostu pałacowego. Unikalnymi budowlami w tym ogrodzie są dwa ceglane mury z okrągłymi i owalnymi otworami zwane „bramami księżyca”.

Zobacz wideo: Przewodnik ”Lubuskie – od Warty po Dolne Łużyce”

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska