MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W tym żagańskim hotelu można nagrywać horrory! To miejsce jeszcze kilka lat temu tętniło życiem!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
Ogromny, trzypiętrowy budynek straszy prawie w samym centrum miasta. To dawny hotel wojskowy przy ul. Traugutta w Żaganiu, tuż obok opuszczonego sztabu Czarnej Dywizji i resztek koszar 11 batalionu dowodzenia. Budynek pochodzi z 1910 roku, a położony jest dosłownie kilka kroków od liceum i starostwa powiatowego.

Hotel jest położony w kompleksie wojskowym na roku ul. Dworcowej i Traugutta. Tuż przy hotelu są stare wojskowe stajnie oraz dawna siedziba Wojskowej Administracji Koszar. Teren należy do WAM i jest dozorowany. Jednak zamurowywanie wejść nie pomaga. Co jakiś czas są otwierane i bez przeszkód można wejść do środka.

Wojsko przeniosło się do żagańskich koszar przy ul. Żarskiej

Upadek hotelu i innych obiektów zaczął się po przeprowadzce 11. batalionu dowodzenia do koszar przy ul. Żarskiej. Nikt nie zastanowił się nad tym, że tuż przed przeprowadzką wymieniono część okien i dachu. Dzisiaj w wietrzny dzień lepiej nie zapuszczać się blisko hotelu, bo dachówki lecą w dół i trzaskają potłuczone okna. Atmosfera, jak z horroru.

Niedaleko od hotelu mieściła się piękna hala sportowa. Od lat jest zamknięta, a osoby, które tam bywały, opowiadają, że wygląda wewnątrz podobnie, jak reszta niszczejących obiektów. Niestety, jeśli znalazłby się ktoś, kto zechciałby dać im drugie życie, będzie musiał ponieść ogromne koszty.

Były pomysły na zagospodarowanie dawnych żagańskich koszar

Były pomysły, a nawet interpelacje poselskie, aby do Żagania ze Świętoszowa przenieść Wojskowy Oddział Gospodarczy. Nie udało się. Niedawno wiele osób wiązało nadzieje na zagospodarowanie dawnych koszar z planami utworzenia w Żaganiu filii Akademii Wojsk Lądowych. Niestety, okazało się, że uczelnia nie rezygnuje z wejścia do Żagania, ale rozważa inną lokalizację, w koszarach przy ul. Żarskiej.

Na wielu obiektach pokoszarowych przy ul. Dworcowej w Żaganiu wiszą tabliczki informujące, że są one przeznaczone do likwidacji. Nawet na najstarszym i najładniejszym obiekcie z czerwonej cegły, w którym kiedyś była m.in. poczta oraz klub żołnierski.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska