Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W wieku dojrzałym jemy często i mało

(tami)
Fot. DiGiTouch
Człowiek po 60. może jeść już tylko to, na co organizm mu pozwala. Inny jadłospis obowiązuje sercowca, cukrzyka, lub osobę cierpiącą na dolegliwości układu pokarmowego.

Podstawowe zasady są takie: pięć posiłków dziennie, co trzy godziny. Dużo warzyw, owoców. Więcej białka niż tłuszczów i węglowodanów. I przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. - Dieta osób starszych powinna być lekkostrawna. Organizm nie trawi bowiem tak szybko jak kiedyś. Hamuje się ruch robaczkowy jelit. Starsi ludzie powinni zatem dostarczać organizmowi dużo błonnika, który korzystnie wpływa na trawienie - przekonuje Ewa Derkacz, dietetyk z Naturhause z Gorzowa. I dodaje, że u osób po 60. zmniejsza się też zapotrzebowanie kaloryczne. Dziennie powinno się spożywać od 1600-1800 kcal. - W starszym wieku mamy mniej ruchu niż kiedyś w związku z czym wydatkowanie energii jest mniejsze. Nie potrzebujemy więc tak dużo pożywienia jak kiedyś - mówi dietetyczka.

Dieta cukrzyków

* Produkty zabronione: mąka żytnia, świeże pieczywo, grzanki smażone na tłuszczu, potrawy z mąki smażone i odsmażane, sery tłuste, topione, żółte i pleśniowe, słonina, smalec, boczek, łój, i tłuszcze, które w temperaturze pokojowej mają stałą postać, wieprzowina, podroby, baranina, pasztety, duszone i pieczone z tłuszczem, tłuste gęsi, kaczki, wątróbka, ocet, kostki bulionowe, ostra papryka, groch, fasola, soczewica, śmietana, miód, dżem, konfitury, marmolady, syropy, czekolady, napoje gazowane.

* Produkty dozwolone w ograniczonych porcjach: ciemne pieczywo z mąki pszennej lub pieczywo czerstwe, grzanki pieczone bez tłuszczu, gotowane potrawy z mąki, kasze, ryże, zsiadłe mleko, kefiry, jogurty, herbata z mlekiem, kawa zbożową z mlekiem, chude mięsa, jak np. wołowinę, cielęcinę, dziczyznę, polędwicę, szynkę, chude ryby (sandacz, dorsz, szczupak, karp), ziemniaki gotowane, pieczone w skórce, gruszki, banany, winogrona, suszone owoce.

* Produkty dozwolone bez ograniczeń: szparagi, kapusta, kalafior, szczypiorek, cykoria, boćwina, ogórki świeże, kwaszone, konserwowe, szpinak, dynia, brokuły, sałata, papryka, pomidory, pory, marchew, rzodkiew, rabarbar, cebula, seler, korzeń pietruszki, rzepa, fasolkę szparagowa, zielony groszek, dojrzałe owoce.

Dieta sercowców

Dieta w nadciśnieniu polega na zmniejszeniu podawania do organizmu sodu, czyli soli, co doprowadzi do obniżenia ciśnienia. Powinniśmy zatem wyeliminować z diety:
* wędliny, wędzoną szynkę, solone śledzie, sery owcze, z grzybami, sery topione, pieczywa słone, oliwki, musztardę, mieszaniny przyprawowe, kiełbasy, konserwy rybne, wędzone ryby, różne gotowe produkty ziemniaczane, ketchup, sosy do grilla i koktaili, gotowe sosy i zupy, gotowe posiłki

Dieta na nerki

Przy niewydolności nerek ogólną zasadą diety jest ograniczenie białka. Można spożywać produkty, które zawierają wyłącznie białko pełnowartościowe, np. jajka i mleko. Większość dostarczanej z pożywieniem energii musi pochodzić z tłuszczów roślinnych i węglowodanów, których głównym źródłem są warzywa i owoce. Lepiej wyeliminować tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska