Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Żaganiu i Żarach młodzież wzięła udział w prawyborach do parlamentu europejskiego

(th, alucz)
W wyborach w żarskim Gimnazjum nr 4 zagłosowało 77 uczniów na 102 uprawnionych.
W wyborach w żarskim Gimnazjum nr 4 zagłosowało 77 uczniów na 102 uprawnionych. fot. Aleksandra Łuczyńska
Nawet nie mając 18 lat można było zagłosować na komitety startujące w wyborach do parlamentu europejskiego. Taką możliwość uczniom z całej Polski dały prawybory pod hasłem "Młodzi głosują".

W naszym regionie głosowano w wielu miastach. Większość prawyborów odbyła się we wtorek. My tego dnia odwiedziliśmy dwie szkoły - żagańskie LO im. Stefana Banacha i żarskie Gimnazjum nr 4.

Najmniej humanistów

- Już po raz trzeci bierzemy udział w tego typu prawyborach. Po raz drugi do europarlamentu. Głosowaliśmy także na polskiego prezydenta - opowiada Agnieszka Dembowiak, bibliotekarka z żagańskiego Banacha.

Dzięki akcji młodzież nie mająca jeszcze praw wyborczych może zasmakować prawdziwych wyborów. - Ale głosujemy tylko na komitety, nie konkretne nazwiska - zastrzega A. Dembowiak.

Z frekwencja w Banachu było tak sobie. Ostatecznie wyniosła ok. 38 procent. - Co ciekawe najmniejsza frekwencja jest w klasach humanistycznych. Matematyczno - fizyczne głosują lepiej - oceniała przewodnicząca komisji wyborczej Natalia Woźniak.

Ostatecznie w żagańskim LO wygrała Platforma Obywatelska, przed PiS. Nam udało się porozmawiać z "wyborcami" jedynych i drugich. - W mojej rodzinie praktycznie wszyscy popierają Platformę. Takie same poglądy mam też ja, dlatego dziś głosuję na PO - mówił Wojtek Sokołowski z klasy I B.

Jego kolega klasowy wsparł partię opozycyjną. - Głosuję na PiS, bo ogólnie jestem prawicowy - odparł krótko Piotr Gnybek.

Nie ma obowiązku

W żarskim Gimnazjum nr 4 prawybory to także pewna tradycja. Uczniowie przyznają, że to świetna okazja do sprawdzenia, jak to jest być dorosłym. Czy się podoba? Malwina Cyranowicz, trzecioklasistka nie ma wątpliwości. - To moje pierwsze wybory, chociaż to chyba bardziej zabawa.

Polityką nie interesują się za bardzo, tylko od czasu do czasu usłyszę coś w telewizji. Trudno mi połapać się w tych wszystkich komitetach, partiach, które były na liście. Ostatecznie krzyżyk postawiłam przy Platformie Obywatelskiej, bo chyba najwięcej wiem o tej partii. Myślę, że niektórzy dorośli podczas wyborów też będą mieli podobny problem - wyjaśnia gimnazjalistka.

- Udział w prawyborach nie jest obowiązkowy - mówi koordynujący akcję nauczyciel Dariusz Bidziński. - To dla młodzieży dobra lekcja wychowania obywatelskiego. A dla nas okazja do poznania ich poglądów politycznych - dodaje.
W żarskiej szkole wygrała PO zdobywając 23 procent głosów. Frekwencja wyniosła aż 74 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska