Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjny odpoczynek nad wodą w zgodzie z naturą

EDUKACJA EKOLOGICZNA
Korzystajmy z uroków akwenów tak, by nie szkodzić ich mieszkańcom
Korzystajmy z uroków akwenów tak, by nie szkodzić ich mieszkańcom pexels.com
Czas wakacji i piękna pogoda sprzyjają spędzaniu czasu nad wodą. Możemy cieszyć się pięknem natury podczas wycieczki lub spływu kajakiem, ale pamiętajmy o tym, że jeziora czy rzeki są siedliskiem wielu gatunków ryb, ptaków, ssaków i owadów. Dlatego z uroków akwenów powinniśmy korzystać tak, aby jednocześnie nie szkodzić ich mieszkańcom.

Lubuskie to kraina rzek i jezior

Lubuskie to prawdziwa kraina jezior. Jest ich tu około sześciuset. Zajmują powierzchnię ponad trzynastu tysięcy hektarów, czyli ponad dziewięć procent całego województwa. Przez region przepływa także kilkanaście rzek. Pełnią one bardzo ważną rolę w ekosystemie, bo utrzymują odpowiedni stan wód gruntowych. Kiedy pozbawione są roślinności, naturalnych brzegów, wysp i meandrów, tracą na znaczeniu ekologicznym. W obliczu zmian klimatycznych powinniśmy szczególnie o nie dbać.

Korzystaj z rzek i jezior odpowiedzialnie

  • Wybierając się nad jezioro czy rzekę pamiętajmy, aby korzystać z miejsc dostępnych dla turystów. W niektórych nie powinniśmy się zatrzymywać i zazwyczaj są one wyraźnie oznakowane lub zaznaczone na mapie. Warto być czujnym obserwatorem i uważać na obszary, gdzie nasza obecność może wpłynąć negatywnie na przyrodę.
  • Planując wypoczynek nad wodą warto też zabrać ze sobą worek na śmieci. Wracając do domu posprzątajmy po sobie, żeby nie zanieczyszczać tych wrażliwych ekosystemów. Jeśli natomiast natrafimy na pozostawione przez kogoś śmieci, to również nie przechodźmy obok nich obojętnie i zabierzmy je ze sobą do najbliższego kosza.

  • Rzeki i jeziora są siedliskiem i ostoją wielu gatunków roślin oraz zwierząt, dlatego cieszmy się pięknem przyrody, ale pamiętajmy, aby czas nad wodą spędzać odpowiedzialnie i być jedynie obserwatorem, a nie intruzem.

Troska o lubuskie rzeki i jeziora

Ochrona i poprawa stanu środowiska to obecnie jedno z największych wyzwań cywilizacyjnych. Istotną rolę w dbałości o lubuskie rzeki i jeziora pełni Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Prowadzi różnego rodzaju działania, które przyczyniają się do poprawy jakości wód, ochrony ekosystemów wodnych i zrównoważonej gospodarki wodnej. Służą temu między innymi dotacje i środki finansowe na projekty związane z ochroną rzek i jezior. Mogą to być inwestycje w oczyszczalnie ścieków, budowę systemów kanalizacyjnych, rekultywację jezior, renaturyzację rzek czy budowę małych elektrowni wodnych. Jednym z takich projektów jest odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry. Ma on na celu dofinansowanie zadań dotyczących wsparcia odbudowy ekosystemu rzeki na jej lubuskim odcinku poprzez zarybianie oraz inne systemowe działania, które mają się przyczynić do lepszego zarządzania żywymi zasobami rzeki oraz ich lepszej ochrony.

Jakość rzek i jezior pod kontrolą

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej regularnie prowadzi także programy monitoringu jakości wód, które obejmują zarówno rzeki jak i jeziora. Badania te pozwalają na ocenę stanu ekologicznego wód i identyfikację problemów zanieczyszczeń. Na podstawie zebranych danych podejmowane są działania naprawcze mające na celu ochronę i przywrócenie zdrowia rzek i jezior.

Przede wszystkim edukacja

Jednym z najważniejszych działań są jednak przedsięwzięcia edukacyjne oraz informacyjne, które mają na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat ochrony rzek i jezior. Obejmują one między innymi seminaria, szkolenia, spotkania z lokalną społecznością oraz promowanie odpowiedzialnego korzystania z zasobów wodnych. Realizowany jest na przykład Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, którego ważnym elementem jest ochrona środowiska, gospodarka wodna i zrównoważony rozwój. Ciekawą inicjatywą jest również program Ekopracownia – zielone serce szkoły. W jego ramach szkoły podstawowe oraz średnie mogą starać się o dofinansowanie na modernizację lub adaptację pomieszczeń na ekopracownie, w których uczniowie będą mogli przeprowadzać eksperymenty i w niebanalny sposób odkrywać procesy zachodzące w przyrodzie.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze współpracuje także z lokalnymi samorządami, organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami naukowymi i innymi podmiotami działającymi na rzecz ochrony rzek i jezior. Poprzez partnerstwo i współpracę możliwe jest skuteczniejsze planowanie i realizacja działań mających na celu ochronę wód.

Wakacyjny odpoczynek nad wodą w zgodzie z naturą
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska