Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widoki na mieszkania

Leszek Kalinowski
Na razie budynek pokoszarowy straszy wybitymi szybami, zdewastowanymi płytkami. Po modernizacji zamieszkają w nim krośnianie.
Na razie budynek pokoszarowy straszy wybitymi szybami, zdewastowanymi płytkami. Po modernizacji zamieszkają w nim krośnianie. fot. Bartłomiej Kudowicz
Na liście oczekujących na miejskie lokale jest blisko 80 rodzin. Niestety, budowa mieszkań wciąż się przeciąga.

Nie tylko ci, co wypatrują lokali socjalnych, lecz także mający pieniądze na zakup własnego mieszkania, z uwagą śledzili to, co dzieje się w jednym z budynków przy ul. Piastów. Obiekt zmieniał się w oczach. Tam właśnie miały powstać mieszkania socjalne, a część do sprzedaży.

Jednak po pewnym czasie roboty zostały przerwane. Wykonawca zażądał więcej niż przewidywała umowa, bo jak tłumaczył - zakres robót się powiększył. Miasto się z tym nie zgadza.

Budynek ma być przekazany innemu wykonawcy, który dokończy prace. Trwa inwentaryzacja. Wszystko to spowodowało, że do tej pory nie rozdano kluczy.

Więcej na placu

Miasto na pl. Piastów ma też drugi budynek - obok przyszłej szkoły muzycznej.

- Będziemy się starać o pieniądze w ramach funduszy na rewitalizację terenów powojskowych - mówi burmistrz Andrzej Chinalski.

Niektórzy mieszkańcy, dzwoniąc do redakcji, twierdzą, że tam powstaną apartamenty na sprzedaż. Burmistrz wyjaśnia, że miasto planuje zrobić tam mieszkania socjalne.

- Jeśli zdobędziemy zewnętrzne fundusze, to zgodnie z umową nie możemy sprzedać mieszkań co najmniej przez pięć lat - dodaje.

Ale to jeszcze nie koniec mieszkań na placu Piastów. Kolejny budynek pokoszarowy trafił w prywatne ręce. Właściciel wystąpił do miasta o warunki zabudowy.

W budynku, w którym dziś jeszcze widnieje napis "Będę ci służyć ojczyzno - w każdej potrzebie", też zaplanował mieszkania. Dla tych, których będzie na nie stać. W dawnej hali sportowej, bo ją też kupił, zamierza zaś urządzić centrum handlowe.

Hotel w rękach miasta

Na dniach miasto stanie się też właścicielem dawnego hotelu przy ul. Chrobrego. Budynek przejmie za długi, jakie właściciel miał wobec miasta. Bank sądownie wystąpił o dodatkowe 14 tys., jakie władze mają zapłacić.

- Opracowujemy dokumentację na przystosowanie hotelu na mieszkania socjalne - dodaje A. Chinalski.

Niektórym mieszkańcom miasta nie bardzo się to podoba: - Jak to jest, haruję od rana do wieczora i nie stać mnie na kupno mieszkania. Ale socjalnego nikt mi nie da, bo niby jestem dobrze sytuowany. Dlaczego jednym państwo daje za darmo, a od innych ściąga maksymalnie co tylko może? - mówią.

Jednak inwestowanie w mieszkania socjalne jest konieczne. Gminy mają bowiem obowiązek zapewnić je potrzebującym, eksmitowanym ze spółdzielni czy z budynków prywatnych. Rząd każe, gmina musi…

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska