Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiedzieliście, że Lubuskie ma swoje Sanssouci? Działało tu uzdrowisko i wielkie kasyno! Poznaj historię wyjątkowego pałacu w Gliśnie

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Sandra Soczewa
Sandra Soczewa
Każdy z kolejnych właścicieli majątku upiększał pałac i jego teren. Jeden z ostatnich wybudował przed wejściem do pałacu fontannę.
Każdy z kolejnych właścicieli majątku upiększał pałac i jego teren. Jeden z ostatnich wybudował przed wejściem do pałacu fontannę. Mariusz Kapała / GL
Trudno uwierzyć, że przez dziesiątki lat niewielkie Glisno położone w gminie Lubniewice było… znanym kurortem. Wówczas miejscowość nazywano kąpieliskiem leczniczym, a przepiękny pałac tętnił życiem. Jak dobrze było móc się tu pokazać! Odkrycie z nami wyjątkową historię tego jakże pięknego budynku.

Spis treści

Fryderyk von Poser dla Glisna zrobił wiele

Pierwsza wzmianka o Gliśnie pojawiła się w 1421 roku, kiedy to miejscowość należała do Nowej Marchii. Był tutaj folwark, który często zmieniał właścicieli. W końcu w 1785 roku teren ten trafił w ręce Fryderyka von Posera, który wówczas był prezydentem kamery pruskiej. Poser dla Glisna, a raczej dla Gleissen zrobił naprawdę wiele. Przede wszystkim odbudował gospodarczo wieś. Uruchomił w niej ałuniarnię i fabrykę jedwabiu.

Odkryj tajemnice Lubuskiego:

Kolejną jego zasługą była budowa pałacu. Według niektórych źródeł budowę pałacu sfinalizowano w 1793 roku. Nie sposób nie zauważyć, że inspiracją do jego powstania był istniejący już w Sanssouci (Poczdamie) pałacyk należący do Fryderyka Wielkiego. Letnia rezydencja króla na długie lata służyła innym architektom za wzór.

Pałac w Gliśnie to prawdziwa perełka! To miejsce ma swój niepowtarzalny klimat, a sam pałac jest niczym ten z Poczdamu!
Pałac w Gliśnie to prawdziwa perełka! To miejsce ma swój niepowtarzalny klimat, a sam pałac jest niczym ten z Poczdamu! Mariusz Kapała / GL

Ogromny park i... romantyczne ruiny!

Co do gliśnieńskiego pałacu wiadomo tyle, że pomieszczenia parterowe pełniły funkcje reprezentacyjne. Sypialnie ulokowane były na poddaszu. Z kolei piwnicę przeznaczono na pomieszczenia gospodarcze. Przy rezydencji na zboczach wzniesienia powstał też ogromny park.

Teren za pałacem sprzyja spacerom.
Teren za pałacem sprzyja spacerom. Mariusz Kapała / GL

Na jego wierzchołku wybudowano ruiny, które mogły sprzyjać nie tylko romantycznym spacerom we dwoje, ale pełnić też funkcję punktu widokowego na rezydencję i jej tereny. Warto dodać też, że posiadłość miała wiele elementów charakterystyczny dla epoki baroku.

Jak dojechać do Glisna? - mapa

Pałac położony jest niemal w centralnej części miejscowości, na południe od drogi głównej. Łatwo tutaj trafić odbijając z S3 na wysokości Międzyrzecza w drogę wojewódzką numer 137, a następnie 136 - podróż do celu zajmie nam raptem pół godziny.

Był tu hotel z kasynem. Glisno stało się znanym kurortem!

W pierwszej połowie XIX wieku Glisno stało się jednym z najmodniejszych pruskich kurortów, a to za sprawą nowego właściciela posiadłości i utworzonego w Gliśnie kąpieliska leczniczego. Dzięki temu, że Glisno zostało znaną miejscowością, doszło do jego znacznej rozbudowy. W pewnym momencie wieś liczyła blisko tysiąc mieszkańców. A to wszystko za sprawą kolejnego gospodarza majątku.

Obok Fryderyka von Posera w kartach historii Glisna jako dobry gospodarz wpisany też jest jego następca - Israel Moses Hoch. Można stwierdzić, że był kontynuatorem idei Posera. To właśnie on w pałacu urządził hotel z kasynem, z którego korzystali pensjonariusze odwiedzający Glisno. Skoro pałac był nastawiony na gości hotelowych to został wydłużony - w ten sposób przybyło pokoi pod wynajem. Dodatkowo pałac ozdobiono romantycznymi rzeźbami.

Pałac w Gliśnie to prawdziwa perełka! To miejsce ma swój niepowtarzalny klimat, a sam pałac jest niczym ten z Poczdamu!
Pałac w Gliśnie to prawdziwa perełka! To miejsce ma swój niepowtarzalny klimat, a sam pałac jest niczym ten z Poczdamu! Mariusz Kapała / GL

Henoch był też fundatorem klasycystycznego kościoła oraz mauzoleum poświęconego pamięci dawnych właścicieli wsi. Wybudowane było na terenie średniowiecznego kościoła (po 1967 roku został rozebrany).

Od znanego kurortu do rolniczej miejscowości i rodzinnych rezydencji

Właściciele majątku wciąż się zmieniali, a więc i plany zagospodarowania miejscowości również. Kiedy Glisno w 1856 roku trafiło w ręce Karla Otto von Wartenberga przestało być uzdrowiskiem, a zaczęło być miejscowością typowo rolniczą. Uzdrowisko przemieniono na zabudowę gospodarczą, a pałac stał się rezydencją rodziny Wartenberg.

Co zrobił jego właściciel dla pałacu? W parku tuż za nim wybudował mauzoleum w neogotyckim stylu. Na jego fasadzie umieszczono dwa herby: rodu Wartenberg oraz von Gablenz. Oprócz tego powstał też „romantyczny” most.

Kolejni właściciele pałacu w 1910 roku dobudowali do niego jedno skrzydło. Wciąż pełnił on jednak funkcję rezydencji. Wiadomo też, że z ich inicjatywy powstała weranda, a przy tarasie ustawiono rzeźby ogrodowe i przyozdobiono gzymsy. Przed wejściem do pałacu na skwerku postawiono też fontannę. Nie ma jednak żadnych informacji co do wystroju pokoi i głównej sali. Niestety nie wiadomo co później działo się z pałacem. Nie ma danych odnośnie jego przeznaczenia w okresie II wojny światowej.

Pałac w Gliśnie to prawdziwa perełka! To miejsce ma swój niepowtarzalny klimat, a sam pałac jest niczym ten z Poczdamu!
Pałac w Gliśnie to prawdziwa perełka! To miejsce ma swój niepowtarzalny klimat, a sam pałac jest niczym ten z Poczdamu! Mariusz Kapała / GL

Historia pałacu po 1945 roku

W 1945 roku pałac przejęło państwo. Pobliskie tereny przekształcono w PGR-y, pałac nie był użytkowany, a jego stan techniczny był fatalny. Z fotografii z 1967 roku wynika, że wnętrza były zdewastowane i zachowały się jedynie fragmenty wystroju wnętrz. W tym samym roku wydzierżawiono go i zaadaptowano na ośrodek kolonijny. Dlatego też przeszedł trwający cztery lata generalny remont. Z kolei skrzydło dobudowane na początku XX wieku należało do pracowników PGR-ów, którzy tam mieszkali. Od 1978 roku do dziś obiekt należy do Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego w Lubniewicach.

W pałacu organizowano w ostatnich latach szkolenia, imprezy okolicznościowe i masowe: targi rolnicze i imprezę integracyjno - promocyjnę „Jesień w Gliśnie”.

Obecnie w pałacu prowadzone są prace remontowe.

Źródło informacji: wyciąg z Programu Prac Konserwatorskich, opr. Kazimiera Kalita - Skwierzyńska

Zobacz więcej zdjęć tego niezwykłego miejsca:

Każdy z kolejnych właścicieli majątku upiększał pałac i jego teren. Jeden z ostatnich wybudował przed wejściem do pałacu fontannę.

Wiedzieliście, że Lubuskie ma swoje Sanssouci? Działało tu u...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska