Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka inwestycja pomiędzy Zieloną Górą, a Nową Solą. Mieszkańcy się niepokoją. Mają powody?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Dla działalności hal magazynowych potrzebna będzie przebudowa węzła S3 tak, aby w tym miejscu był też możliwy wjazd w kierunku Wrocławia
Dla działalności hal magazynowych potrzebna będzie przebudowa węzła S3 tak, aby w tym miejscu był też możliwy wjazd w kierunku Wrocławia Eliza Gniewek-Juszczak
Niedaleko trasy S3, pomiędzy Zieloną Górą, a Nową Solą planowane są wielkie hale magazynowe. Mieszkańcy boją się, czy tiry nie będą jeździły koło ich domów i szkoły.

Inwestycje w Lubuskiem. Hale do wynajęcia

Gdy mieszkańcy Niedoradza zobaczyli w internecie ogłoszenie o halach do wynajęcia niedaleko swojej wsi, przestraszyli się, że ciężarówki rozjadą im ulice, a widok magazynów zmieni krajobraz. Niektórzy w mediach społecznościowych wyrazili obawy, czy tiry nie będą miały trasy tuż przy szkole w Otyniu. Nie wszyscy spodziewali się, że niedaleko ich wsi mają powstać hale magazynowe.

– Kiedy we wcześniejszych kadencjach byłem radnym, przerabialiśmy tematy kopalni w tamtym miejscu. Byliśmy przekonywani, że w wyrobiskach po wydobytych kruszywach wykorzystanych do budowy S3 powstaną stawy wędkarskie i będą tam domeczki. Takie słyszeliśmy historie. Potem były plotki o magazynach, ale nie wiedziałem, że ta inwestycja się rozkręca – przyznaje Wojciech Mazur.

Dookoła Niedoradza są świniarnie i kurniki. Za torami w kierunku Zatonia był widok na pola. – Jadąc nowa ścieżką, czy spacerując, miło jest cieszyć oczy niczym niezakłóconą zielenią, polami, łąkami, lasami (na szum z eski przymykam uszy i uczy). To nasza największa wartość. Kawałek tej części jeszcze zielonego Niedoradza – komentuje jeden z mieszkańców na profilu pana Wojciecha na Facebooku. Ale inny dodaje: - Super, nowe miejsca pracy, nowe wpływy z podatków do gminy, nic tylko się cieszyć.

Magazyny między Zieloną Górą a Nową Solą

Ogłoszenie, które pokazywali sobie mieszkańcy opublikował portal z branży nieruchomości. W treści przyznano, że budowa się nie rozpoczęła, ale podano dużo szczegółów dotyczących zalet hal dla przyszłych wynajmujących. To m.in. bezpyłowa posadzka, czy nowoczesne rozwiązania przeciwpożarowe. Przewidywanych jest ok. 122 tys. mkw. powierzchni magazynowej do wynajęcia. O inwestycję zapytaliśmy firmę Panattoni.

– Jesteśmy na etapie planowania projektu i na ten moment nie mamy do przekazania bardziej szczegółowych informacji w temacie tej inwestycji – mówi Magdalena Bugajło, Marketing & Communications Director.

Co z węzłem na S3 na wysokości Niedoradza?

Pierwsze plany firmy wobec terenów w pobliżu węzła są sprzed kilku lat. Jeszcze w grudniu 2021 roku na spotkaniu w urzędzie miejskim w Otyniu odbyły się rozmowy w sprawie szans na rozbudowę węzła S3 na wysokości Niedoradza w związku z planowaną budową hal. Plany zakładały m.in. budowę łącznicy w kierunku Nowej Soli.

– Proponowane rozwiązanie komunikacyjne w przyszłości zapewniłoby płynny zjazd z S3 do Niedoradza i na tereny inwestycyjne, włączenie południowej obwodnicy Zielonej Góry oraz możliwość wjazdu na trasę szybkiego ruchu w kierunku Nowej Soli – informował dwa lata temu urząd w Otyniu.

W czerwcu 2022 roku została zawarta wstępna umowa między firmą z GDDKiA w sprawie rozbudowy węzła Niedoradz. Zastrzegano wówczas, że po uzyskaniu ostatecznej decyzji ZRID (czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, które wydaje wojewoda) zawarta zostanie odrębna umowa, obejmująca etap realizacji rozbudowy węzła.

Pytania o szanse realizacji tych prac skierowaliśmy do zielonogórskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

– Toczą się rozmowy z firmą Panattoni, ale nie zapadły jeszcze w tej sprawie żadne konkretne decyzje – odpowiedziała Anna Jakubowska, rzecznik prasowa oddziału GDDKiA.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Wykopaliska przy ul. Chrobrego w Żaganiu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska