Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

(Wielki) Post to zdrowie

Jarosław Miłkowski 95 722 57 72 [email protected]
Tradycja posypywania głowy popiołem pojawiła się w VIII w. Na stałe zadomowiła się w Kościele w XI w.
Tradycja posypywania głowy popiołem pojawiła się w VIII w. Na stałe zadomowiła się w Kościele w XI w. Paweł Janczaruk
- Prochem jesteś i w proch się obrócisz - przypominają dziś kapłani podczas posypywania głowy popiołem. Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy post.

Przypadająca dziś w Kościele Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Mówi się o nim, że jest czterdziestodniowy. Skąd taka długość? - To nawiązanie do czterdziestodniowego postu Jezusa przed rozpoczęciem publicznej działalności - mówi ks. Andrzej Sapieha, rzecznik kurii zielonogórsko-gorzowskiej. Tak naprawdę, post trwa jednak sześć dni dłużej. Nie wlicza się do niego bowiem niedziel dzielących Popielec od świąt wielkanocnych, do których post ma przygotowywać.

W trakcie dzisiejszej liturgii kapłani posypują głowy wiernych popiołem. To znak pokutny, który ma przypominać o kruchości życia. Duchowni wypowiadają przy tym słowa nawiązujące do nawrócenia i przypominają, że ciało człowieka jest przemijające. Słyszącym formułę "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" spieszymy z wyjaśnieniem: - Popiół pochodzi z palm poświęconych w trakcie Niedzieli Palmowej - mówi ks. Ryszard Przewłocki z parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gorzowie.
Wielki Post związany jest z ograniczaniem jedzenia. - Kiedyś uważano, że w jego trakcie powinno się pościć nie tylko w piątki, ale także w środy - mówi etnograf Mirosław Pecuch z Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie.

Dziś aż tak rygorystycznie nie jest. Rozróżnia się dwa rodzaje postu: powstrzymywanie się od pokarmów mięsnych oraz post ścisły, czyli ograniczenie liczby posiłków. Jeden powinno się zjeść do syta, dwa pozostałe powinny być niepełne. Rezygnacja z jedzenia mięsa obowiązuje wiernych powyżej 14. roku życia we wszystkie piątki całego roku, natomiast post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązek jego zachowania mają wierni od 18. do 60. roku życia.
- Taki jednodniowy post krzywdy organizmowi nie zrobi - mówi lekarz Henryk Kloczkowski z gorzowskiej przychodni Nasze Zdrowie. Z kolei zdaniem dietetyka Andrzeja Stefanowicza, będzie on dobry dla organizmu. - Jeśli ktoś codziennie się źle odżywia, to jeden dzień postu będzie dla niego lepszy od pozostałych sześciu dni np. z tłustym jedzeniem - mówi.
Do postu wzywa ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Stefan Regmunt. I nie chodzi mu tylko o post tradycyjny. - Plaga pijaństwa dotyczy nie tylko dorosłych. Po alkohol sięgają coraz częściej ludzie bardzo młodzi, nawet uczniowie szkół podstawowych - pisze w liście pasterskim i zachęca, by wraz z wielkopostnymi postanowieniami podjąć też postanowienie abstynenckie.
Wielki Post kończy się świętami Wielkanocy. W tym roku przypadają one 8 kwietnia, natomiast w przyszłym 31 marca. W 2014 r. będzie to z kolei 20 kwietnia. Dlaczego tak się dzieje? Wielkanoc przypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska