Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiesław Miczulski: Będą nowe kierunki na sulechowskiej uczelni

Czesław Wachnik 0 68 324 88 29 [email protected]
Wiesław Miczulski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie, lat 59, profesor nadzwyczajny, doktor habilitowany, inżynier, mieszka w Nowej Soli, żonaty, w wolnych chwilach zajmuje się turystyką wysokogórską oraz tańcem.
Wiesław Miczulski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie, lat 59, profesor nadzwyczajny, doktor habilitowany, inżynier, mieszka w Nowej Soli, żonaty, w wolnych chwilach zajmuje się turystyką wysokogórską oraz tańcem. fot. Bartłomiej Kudowicz
Rozmowa z rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie prof. Wiesławem Miczulskim.

- Uczelnia obchodzi 10-lecie istnienia. Czy to długi okres? - Z punktu widzenia włożonego wysiłku i zrealizowanych zadań, to jednak długi okres. Natomiast krótki, jeśli chodzi o plany i zamierzenia na przyszłość.

- Powiedzmy zatem o planach.- Chcemy niejako iść w dwóch kierunkach. Pierwszym jest dydaktyka, a drugim rozwój kadr. Jeśli chodzi o dydaktykę, to tu głównym zadaniem jest rozszerzenie naszej oferty o nowe kierunki i specjalności. Myślę tu chociażby o logistyce, a także kierunkach technicznych. Ważnym celem dla naszego regionu jest tworzenie kadry inżynierskiej. Jednak, by ten kierunek powstał musimy przyciągnąć kadrę i to z tytułami profesorów i doktorów habilitowanych. Myślimy też o stworzeniu nowych kierunków studiów podyplomowych.

.

- Jakie to byłyby kierunki?- Studia podyplomowe były związane chociażby z turystyką. I co ważne, byłyby one przeznaczone dla nauczycieli jak też osób zajmujących się biznesem w zakresie turystyki. A więc prowadzących spółki turystyczne, gospodarstwa agroturystyczne czy inną tego rodzaju działalność. Chcemy też, by powstały kierunki związane z technologiami informatycznymi oraz szeroko pojętym leczeniem dzieci z wykorzystaniem naszych koni.

- Jaką kadrą dysponuje dziś uczelnia?- Kadra naszej uczelni liczy 130 pracowników dydaktycznych, w tym 30 profesorów i doktorów habilitowanych.

- A jeśli chcielibyśmy powiedzieć o studentach? - Obecnie na pięciu kierunkach studiuje ok. 2900 osób, w tym 990 na pierwszym roku. A dotychczas mury naszej uczelni opuściło około 4500 absolwentów. Co ważne, około 67 procent z nich pochodzi ze wsi i małych miasteczek. To zasługa z jednej strony wysokiej pozycji naszej uczelni, a z drugiej niskich kosztów nauki.

-A jak ocenić wspomnianą wysoką pozycję uczelni? -Na 35 szkół w kraju o podobnym profilu zawsze zajmujemy miejsca między czwartym a szóstym. Cieszy nas jednak szczególnie to, ze bardzo wysoko oceniają nas pracodawcy. To oznacza, że nasi absolwenci nie powinni mieć kłopotów ze znalezieniem pracy.

- Dziękuję

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska