Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Winobranie 2023. Ulicami Zielonej Góry późnym wieczorem przejdą wierni w orszaku z relikwiami patrona miasta

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
W sobotę wieczorem ulicami Zielonej Góry przejdzie orszak z modlitwą i śpiewem
W sobotę wieczorem ulicami Zielonej Góry przejdzie orszak z modlitwą i śpiewem Jarosław Zasacki
– Zapraszamy wszystkich wiernych. To nie tyko święto naszej parafii, ale i całego miasta, którego św. Urban I jest patronem – podkreśla ks. kan. Mirosław Donabidowicz, proboszcz parafii patronalnej. Orszak poprzedzi uroczysta msza.

Winobranie 2023. Orszak wiernych z parafii pw. św. Urbana I

Papież św. Urban I jest patronem Zielonej Góry od 2010 roku. Podczas każdego Winobrania odbywają się uroczystości związane z postacią świętego.

W sobotę, 9 września w kościele patronalnym pw. św. Urbana I przy ul. Braniborskiej 17 o godz. 19.00 odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji władz i mieszkańców Zielonej Góry. Po mszy nastąpi przeniesienie relikwii Świętego Urbana w orszaku wiernych do konkatedry pw. Świętej Jadwigi Śląskiej.

– Zapraszamy wszystkich wiernych. To nie tyko święto naszej parafii, ale i całego miasta, którego św. Urban I jest patronem – podkreśla ks. kan. Mirosław Donabidowicz.

Winobranie. Orszak z relikwiami św. Urbana I. Trasa

Po mszy orszak wiernych i harcerzy ZHR, podobnie jak w ubiegłym roku przejdzie tą samą trasą, ulicami Zielonej Góry aż do konkatedry pw. Świętej Jadwigi Śląskiej. Na trasie będą trzy stacje.

Pierwsza stacja będzie na ul. Braniborskiej. Będziemy modlić się za kapłanów i biskupów. Druga stacja będzie przy rondzie przy urzędzie miasta. Tam będziemy modlimy się za prezydenta i radnych. Trzecia stacja będzie przy konkatedrze na ul. Ciesielskiej. Tam odbędzie się modlitwa za wszystkich mieszkańców Zielonej Góry – wymienia ks. proboszcz.

Następnie orszak przejdzie ul. Mickiewicza i uda się do konkatedry, gdzie nastąpi zakończenie wieczornego orszaku.

Św. Urbana I. Kim był?

Pontyfikat św. Urbana I przypadał na lata 222-230. W średniowieczu był jednym z najbardziej popularnych świętych. W jego dzień błogosławiono pola. To patron właścicieli winnic, winnej latorośli, ogrodników, rolników i dobrych urodzajów. Według podania to św. Urban wydał instrukcję, aby kler do mszy św. używał kielicha i pateny ze złota lub srebra.

Święty przedstawiany jest w stroju papieskim i w tiarze, z księgą, krzewem winnym, winogronami, mieczem, kielichem i przewróconym idolem pogańskim.

Jest Patronem: Maastricht w Holandii; Toledo, Troyes, Walencji w Hiszpanii, w Polsce: Gogolina, gminy Kobiór oraz Cieczowej, a w 2010 roku za zgodą Stolicy Apostolskiej został Patronem Miasta Zielona Góra.
Źródło: parafia pw. św. Urbana I w Zielonej Górze

Odwiedź nasz serwis specjalny: "Winobranie 2023"

Zobacz też wideo: "Historia zielonogórskiego żużla" w Muzeum Ziemi Lubuskiej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska