MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wraca mały ruch graniczny z Niemcami, jednak tylko dla osób w pełni zaszczepionych i posiadających negatywny wynik testu

Anna Moyseowicz
Wchodzą w życie zmiany na granicy polsko-niemieckiej.
Wchodzą w życie zmiany na granicy polsko-niemieckiej. Anna Moyseowicz
Ponownie możliwy jest tak zwany mały ruch graniczny na granicy polsko-niemieckiej. Dotyczy to jednak jedynie osób w pełni zaszczepionych i posiadających negatywny wynik testu na obecność COVID-19.

Zmienione ustalenia rządu Brandenburgii

Początkowo premier Brandenburgii zapowiedział, że osoby zaszczepione będą traktowane tak, jak osoby posiadające negatywny wynik testu na COVID-19. Miało to oznaczać, że bez problemu będą one mogły przekroczyć polsko-niemiecką granicę, nie okazując wyniku testu, ani nie odbywając kwarantanny.

Niektórzy byli oburzeni. - To teraz osoby zaszczepione będą mogły więcej, niż pozostali?! Pracownicy transgraniczni bez szczepionki muszą chodzić na testy dwa razy w tygodniu, a ci, którzy się zaszczepią, będą mogli sobie przejść nawet na zakupy?! To absurd! - mówili zbulwersowani mieszkańcy pogranicza.

Jednak zapowiedzi te uległy zmianie.

Obecnie możliwy jest mały ruch graniczny, jednak należy posiadać i negatywny wynik testu, i zaświadczenie o pełnym szczepieniu.

Mały ruch przygraniczny

Zgodnie z rozporządzeniem rządu krajowego Brandeburgii, osoby z wysokiego obszaru ryzyka, czyli także z Polski, po przekroczeniu granicy już nie obowiązuje kwarantanna. Dotyczy to jednak osób w pełni zaszczepionych preparatem zatwierdzonym przez Unię Europejską (rosyjska szczepionka Sputnik V do takiej nie należy), przy tym ostatnia dawka szczepienia musi zostać podana co najmniej 14 dni przed przekroczeniem granicy. Podróżujący powinni także posiadać negatywny wynik testu, nie starszy niż 48 godzin.

Rozporządzenie obowiązuje od 28 kwietnia do 22 maja 2021 roku włącznie. W związku z nim możliwy jest tak zwany mały ruch graniczny.

Czytaj też: Maseczki na świeżym powietrzu zdejmiemy jeszcze w maju? Rząd zabiera głos w tej sprawie

Zmiany nie dotyczą wielu grup

Premier Brandenburgii Dietmar Woidke, który jest również koordynatorem rządu federalnego ds. polsko-niemieckiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej, mówi

Jestem bardzo zadowolony, że mogliśmy wykonać ten krok. Przynosi on ulgę, a dla wielu osób przebywających na pograniczu polsko-niemieckim jest krokiem w stronę normalności w życiu codziennym.

Zobacz: Godzina policyjna w Niemczech. Od 22 do 5 rano nie można opuszczać domów

Źródło:
RUPTLY

Aby podróżować, należy mieć przy sobie odpowiedni dokument zaświadczający o szczepieniu w języku angielskim, niemieckim lub francuskim i wynik testu.

Rozporządzenie nie dotyczy podróżnych z obszarów z wariantami wirusów, nawet jeśli zostali oni zaszczepieni. Te osoby nadal obowiązuje 14-dniowa kwarantanna.

Czytaj też: Powrót dzieci do nauki stacjonarnej. Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji podał plan powrotu uczniów do szkoły

Zmiana nie obejmuje także osób dojeżdżających do pracy, ani przekraczających granicę z ważnych powodów. Te zasady pozostają niezmienione.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska