Wsparcie Narodowego Funduszu Zdrowia w profilaktyce nowotworów

Akcja specjalna Zdrowie i życie w Waszych rękack
W leczeniu nowotworów najważniejszy jest czas, dlatego powinniśmy pamiętać o badaniach kontrolnych. Wcześnie wykryte zmiany dają nam szansę na całkowite wyleczenie. Nie bez powodu akcja prowadzona przez “Gazetę Lubuską” i Partnerów odbyła się pod hasłem “Zdrowie i życie w Waszych rękach” - to od każdego z nas zależy, jak będziemy dbać o swoje zdrowie. O to, dlaczego tak ważna jest profilaktyka, a także, gdzie zgłosić się o pomoc, zapytaliśmy Panią Joannę Branicką z Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dlaczego tak ważna jest profilaktyka nowotworowa?

Przede wszystkim dlatego, że dotyczy naszego zdrowia! Dzięki regularnie przeprowadzanym badaniom profilaktycznym są znacznie większe szanse na całkowite wyleczenie. Większość z nas nie zdaje sobie również sprawy, że wiele nowotworów początkowo może nie dawać objawów lub mogą one zostać przez nas niezauważone. Z tego względu ich rozpoznanie na wczesnym etapie może być bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe. Lekarze często informują, że pacjenci zgłaszają się do lekarza dopiero po wystąpieniu objawów, kiedy proces nowotworowy jest już bardzo zaawansowany. Dlatego bardzo ważną rolę w dbałości o zdrowie pełnią badania profilaktyczne. Dzięki nim można wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie.

Można skorzystać z programów finansowanych przez Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ:

- Program profilaktyki raka szyjki macicy adresowany jest do kobiet, które są w wieku 25-59 lat i nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu profilaktycznego w ciągu ostatnich 3 lat — Program profilaktyki raka piersi adresowany jest do kobiet, które są w wieku 50-69 lat i nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi w ubiegłym roku pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach, nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi.

Wszystkich czterdziestolatków i osoby starsze zachęcamy także do skorzystania z programu Profilaktyka 40 Plus. Jest to program polegający na wykonaniu bezpłatnej diagnostyki w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. W trakcie pandemii rzadziej zgłaszaliśmy się do lekarzy oraz wykonywaliśmy badania przesiewowe, tymczasem wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów.

Jak skorzystać z programu?

Do programu pilotażowego kwalifikują się osoby, które m.in odpowiedzą na pytania ankietowe programu pilotażowego za pośrednictwem:

Infolinii 22 735 39 53 (w godzinach 8:00-18:00, koszt połączenia zgodny z taryfą operatora) lub za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.

Na podstawie ankiety zostaną ocenione czynniki ryzyka. Świadczenia opieki zdrowotnej będą udzielane na podstawie skierowania w postaci elektronicznej wystawionego przez system.

Zatem każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40 PLUS”. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym. Jednocześnie uprawnieni będą mieli prawo wyboru świadczeniodawcy spośród podmiotów, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o realizację programu pilotażowego.

„Profilaktyka 40 PLUS” zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:

1. morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;

2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;

3. stężenie glukozy we krwi;

4. AlAT, AspAT, GGTP;

5. poziom kreatyniny we krwi;

6. badanie ogólne moczu;

7. poziom kwasu moczowego we krwi;

8. krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:

1. morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi;

2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;

3. stężenie glukozy we krwi;

4. AlAT, AspAT, GGTP;

5. poziom kreatyniny we krwi;

6. badanie ogólne moczu;

7. poziom kwasu moczowego we krwi;

8. krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);

9. PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Pakiet badań diagnostycznych wspólny:

1. pomiar ciśnienia tętniczego;

2. pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI);

3. ocena miarowości rytmu serc

Więcej informacji na temat profilaktyki można uzyskać w zakładce „profilaktyka” na stronie www.nfz-zielonagora.pl lub dopytać telefonicznie przez bezpłatną infolinię 800 190 590.

Zachęcamy także do skorzystania z pomiarów dostępnych w samoobsługowym „Kiosku profilaktycznym” zlokalizowanym w siedzibie LOW NFZ w Zielonej Górze. Wygląda futurystycznie i tym właśnie ma przyciągać uwagę. Zapewnia jednocześnie prywatność i bezpieczeństwo osobom, które zdecydują się na wykonanie pomiarów:

a. wzrostu,

b. masy ciała,

c. indeksu masy ciała, czyli BMI,

d. składu ciała,

e. ciśnienia tętniczego krwi.

Te podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.

Analiza składu ciała mierzy poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. To właśnie ono bezpośrednio lub pośrednio jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii.

Określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała, zwany BMI, jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa jest wartość BMI ponad normę, tym bardziej wzrasta ryzyko dla zdrowia i życia.

Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, będzie można omówić z doradcą, na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia

Profesjonalni doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia przedstawią klientom zakres norm wykonanych pomiarów. Co ważne, doradcy nie interpretują wyników. Doradcy udzielą natomiast dokładnych informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych i doradzą, jak można się do nich zgłosić. Wśród nich są:

a. program Profilaktyka 40 PLUS (konsultant pomoże wypełnić ankietę niezbędną do otrzymania skierowania na badanie diagnostyczne oraz znaleźć najbliższą placówkę, która wykonuje badania w programie).

b. Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 (doradca przekaże informacje o szczepieniach i lokalizacjach punktów, w których można przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19).

c. portal Diety.nfz.gov.pl (konsultant zaproponuje kilka planów żywieniowych, które są dostępne po założeniu konta na portalu).

Konsultant pomoże także założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta. Dzięki IKP pacjent otrzyma m.in. e-receptę, SMS-em lub mejlem, dostanie e-skierowanie, udostępni lekarzowi informację o stanie swojego zdrowia i przepisanych lekach albo pobierze unijny certyfikat COVID oraz sprawdzi historię swojego zdrowia. Wszystkie najważniejsze dane są dostępne również w aplikacji mobilnej MojeIKP.

Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się na konsultację i pomiary w siedzibie Lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia:

  • dzwoniąc na Telefoniczną Informację Pacjenta 800 190 590 (www.nfz.gov.pl/kontakt/telefoniczna-informacja-pacjenta)
  • uzupełniając formularz na stronie internetowej Lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (nfz-zielonagora.pl)

Nie zapominajmy jednak o tych, badaniach, które możemy wykonać samodzielnie w domu. Jak wykonać samobadanie piersi lub jąder? Odpowiedź w poniższych animacjach.

Wsparcie Narodowego Funduszu Zdrowia w profilaktyce nowotworów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska