MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyrok zaoczny

(gm)
Jowita Pilarska, radca prawny z kancelarii Macieja Bobrowicza, odpowiada na pytanie Czytelnika.

- Prowadzę działalność gospodarczą jako przedsiębiorca indywidualny. W związku z tą działalnością została skierowana przeciwko mnie sprawa do sądu. Ostatnio otrzymałem wyrok zaoczny z informacją, iż mogę go zaskarżyć. Co to za rodzaj wyroku? - pyta nowosolanin.
- Wyrok zaoczny sąd wydaje na podstawie art. 339 Kodeksu postępowania cywilnego w przypadku, gdy pozwany nie stawił się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie. W takich okolicznościach przyjmuje się za prawdziwe twierdzenie powoda o okolicznościach faktycznych przytoczonych w pozwie lub w pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed rozprawą, chyba że budzą one uzasadnione wątpliwości albo zostały przytoczone w celu obejścia prawa.

Wyrok wydany w nieobecności pozwanego nie będzie zaoczny, jeżeli pozwany żądał przeprowadzenia rozprawy w swej nieobecności albo składał już w sprawie wyjaśnienia ustnie lub na piśmie.

Pozwany, przeciwko któremu zapadł wyrok zaoczny, może złożyć sprzeciw w ciągu tygodnia od doręczenia mu wyroku. W piśmie tym pozwany powinien przytoczyć zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz fakty i dowody na ich uzasadnienie.

Jeżeli sprzeciw zostanie złożony po terminie albo strona nie uzupełni braków w wyznaczonym terminie, sąd odrzuca sprzeciw na posiedzeniu niejawnym.
W przypadku, gdy sprzeciw został złożony prawidłowo, przewodniczący wyznacza termin rozprawy i zarządza doręczenie sprzeciwu powodowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska