Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa w baraku 104, w żagańskim muzeum. Uczciliśmy 80. rocznicę operacji "Drewniany koń"

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
W baraku 104 koło Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu można zobaczyć nową wystawę, poświęconą operacji "Drewniany koń", czyli skutecznej ucieczce trzech jeńców ze Stalagu w Sagan. Miejsce ucieczki zostało upamiętnione w terenie. Zostało oznaczone tablicami, które można znaleźć, jadąc w stronę tunelu Harry i dalej prosto drogą. W niedzielę 29 października 2023 uczciliśmy 80. rocznicę mniej znanej ucieczki.

Przez kilka dni w Żaganiu gościła grupa ok. 40 brytyjskich żołnierzy z RAF-u, którzy odtwarzali operację "Drewniany koń", czyli skuteczną ucieczkę z obozu, która miała miejsce 29 października 1943 roku.
"The Wooden Horse" to również tytuł książki i filmu, który powstał na jej podstawie. Książkę napisał jeden z uciekinierów Eric Williams, który również był konsultantem i autorem scenariusza podczas powstawania filmu. Pada w nim nazwa miasta Sagan, czego nie ma w bardzo znanym, hollywoodzkim filmie "Wielka Ucieczka" z 1963 z Stevem Mc'Queenem i Charlesem Bronsonem.
Film The Wooden Horse powstał w 1950 roku. Jego reżyserem był Jack Lee. Zdjęcia do filmu zrealizowano w Lubece, mieście, które wówczas leżało na granicy RFN i NRD, a także w Danii.
Film można obejrzeć między innymi na platformie Amazon.

Tunel do wolności

Kopiąc podkop pod drewnianym koniem do ćwiczeń, na wolność uciekło trzech lotników alianckich: Eric Williams, Richard Codner i Olivier Philpot. Jako osłona tunelu służył im drewniany koń do ćwiczeń, którego codziennie na dwór wynosiło czterech ludzi. W czasie gdy grupa ćwiczyła skoki, odbywało się drążenie tunelu pod koniem, za pomocą łyżek i misek.
Tę żmudną pracę odtworzyli żołnierze brytyjscy podczas tygodniowego pobytu w Żaganiu. Z pomocą kostiumografki Estery Parker stworzyli stroje, w których uciekali, musieli też przygotować własnoręcznie podrobione dokumenty.

Wystawa w baraku 104

W baraku 104 można obejrzeć eksponaty związane z operacją "Drewniany koń". To między innymi ilustracje wykonane przez mistrza komiksu Tomasza Berezińskiego, a także projekt londyńskiego muralu, wykonanego przez jednego z jeńców.
To nie jedyny sposób na upamiętnienie 80. rocznicy tamtych wydarzeń. W pobliskim lesie powstały tablice upamiętniające miejsce operacji "Drewniany koń". Można tam dojechać, kierując się w stronę słynnego tunelu Harry i dalej drogą przez las. W sobotni wieczór (28 października 2023) przed muzeum i na żagańskim dworcu PKP odbyła się wielka inscenizacja operacji, w której wzięli udział Brytyjczycy oraz zaproszona na stację grupa Retro Lubuskie.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska