Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa szkoła

Eugeniusz Kurzawa
- Gdyby się nam udało wyremontować naszą szkołę-pałac, to w dalszej kolejności myślę o parku z odtworzonym stawem, a także o budowie przed szkołą porządnych boisk sportowych - wylicza dyrektor pomorskiego gimnazjum Sławomir Klementowski.
- Gdyby się nam udało wyremontować naszą szkołę-pałac, to w dalszej kolejności myślę o parku z odtworzonym stawem, a także o budowie przed szkołą porządnych boisk sportowych - wylicza dyrektor pomorskiego gimnazjum Sławomir Klementowski. fot. Bartłomiej Kudowicz
Gimnazjum w Pomorsku, do którego uczęszcza młodzież także z innych sąsiednich wiosek, mieści się w ciekawym, ale wymagającym remontu pałacu.

- Mamy projekt budowlany remontu naszego gimnazjum, jest zezwolenie na budowę, są poczynione uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków, brakuje... tylko pieniędzy - wyjaśnia Sławomir Klementowski, dyrektor gimnazjum w Pomorsku.

Ten "brak" to, bagatela, 1,025 mln zł. Ale też prace do wykonania są duże. Szkoła mieści się w pałacu sięgającego początkami pierwszej połowy XVIII wieku. Zbytek jest pięknie położony niedaleko Odry (i przejścia promowego), w nie mniej zabytkowym i nieźle utrzymanym parku.

Wszystko zaplanowane

Remonty zacząć należy od wymiany pokrycia dachowego. - Teraz na dachu jest łupek, w przyszłości przewidziano gont bitumiczny - stwierdza dyrektor. Wymiany wymaga też stolarka okienna, niezbędna jest renowacja drzwi wejściowych od frontu i od strony parku, pojawić się powinna nowa elewacja - w kolorze piaskowym. Przy okazji zostanie odnowiony ciągle widoczny herb rodziny von Schmettow.

- Przebudowane zostaną schody zewnętrzne, wejście będzie wyglądać zupełnie inaczej - zapowiada S. Klementowski.
Jego zdaniem, rozpoczęcie prac naprawczych zależy od zdobycia środków zewnętrznych.

Deklaracje burmistrza

Pomorskie dobra

Majątek ziemski Pomorsko stanowił w roku 1565 własność rodziny von Lesslawa. Potem dobra przeszły w ręce Hansa Sebastiana von Kałckereuth, którego spadkobiercy dziedziczyli wieś do 1726 r. Po nich posiadłość przejęła rodzina von Schmettow. Pałac rozpoczęto budować, być może, w 1721 r. W latach 70. XIX wieku przeprowadzono modernizację obiektu w duchu neorenesansu. Po II wojnie światowej boczne skrzydła uległy skróceniu.

- Gimnazjum w Pomorsku należy do perełek naszej gminy i bardzo mi zależy na odnowieniu tego pałacu - deklaruje burmistrz Ignacy Odważny. Dorzuca przy okazji informacje o pozostałych perełkach: wykańczanym właśnie zborze w Sulechowie, pałacyku Centrum Usług Socjalnych na Kruszynie, a także sulechowskim zamku. Wszystkie będą odnawiane!

- W przypadku zamku rozpoczynamy od dokumentacji projektowej; na ten cel chcę określić stosowne środki w przyszłorocznym budżecie - mówi burmistrz. Jego zdaniem pieniądze na remont zabytków, w tym pałacu w Pomorsku, mogą pochodzić ze środków marszałkowskich. - Czekamy na ogłoszenia przez Urząd Marszałkowski naboru projektów - dodaje I. Odważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska