Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żagańscy książęta ze znakomitego rodu! Tak wyglądali Talleyrandowie!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Księżna Dorota Talleyrand-Perigord
Księżna Dorota Talleyrand-Perigord Archiwum
Najbardziej znaną przedstawicielką arystokratycznego rodu w Żaganiu była księżna Dorota Talleyrand-Perigord. Rodzina była spokrewniona i skoligacona z największymi rodami Europy, na przykład z Radziwiłłami. W latach międzywojennych (1918-1939) prestiżowy, amerykański dziennik New York Times oceniał dochód, który właścicielom przynosił Żagań. Było to niebagatelne 100 mln USD rocznie.

Księżna żagańska Dorota de Talleyrand-Périgord (ur. 21 sierpnia 1793 w Berlinie, zm. 19 września 1862 w Żaganiu) była księżniczką kurlandzką, hrabiną de Périgord, księżną Dino, księżną de Talleyrand, a także bardzo zręczną polityczką, która odegrała wielką rolę podczas kongresu wiedeńskiego (konferencji międzynarodowej przedstawicieli szesnastu państw europejskich, trwającej od września 1814 do 9 czerwca 1815 roku we Wiedniu. Została zwołana w celu ustalenia zmian terytorialnych i ustrojowych spowodowanych wybuchem rewolucji francuskiej i wojnami napoleońskimi). W dziejach Żagania wpisała się jako filantropka i mecenaska kultury. Za jej czasów Żagań był kwitnącym miastem.

Historia Talleyrandów z Żagania

"Talleyrandowie jako książęta żagańscy i ich rezydencja w Żaganiu (1862-1929)" to książka doktor Katarzyny Adamek-Pujszo. Datą początkową książki jest 1862 rok, czyli rok śmierci księżnej Doroty Talleyrand-Perigord, zaś końcem jest rok 1929, gdy po próbie samobójczej umiera ostatni z roku książąt żagańskich, 20-letni Howard. Powodem targnięcia się na życie była nieszczęśliwa, niespełniona miłość, która spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem rodziny. Howard strzelił do siebie i zmarł mimo kilku operacji, które miały uratować mu życie.
Mimo tragicznej śmierci Howarda, ród Talleyrandów całkiem nie wygasł. Po całej Europie rozsiani są Talleyradnowie, których łączy pokrewieństwo po kądzieli. Co dwa lata spotykają się w innym miejscu na świecie.

Były też spotkania Talleyrandów w Żaganiu

Kilka lat temu Talleyrandowie spotkali się w Żaganiu. Wielu było w swojej dawnej rezydencji po raz pierwszy. Współorganizatorami zjazdu było rodzeństwo: Soledad Krasicka i hrabia Kacper Krasicki. Członkowie rodu mieszkają w Finlandii, Szwecji, Argentynie, Włoszech, Niemczech, Francji. Hrabia Kacper pochodzi bezpośrednio z rodziny księżnej Doroty Talleyrand-Perigord, a konkretnie od jej wnuczki Klementyny z Talleyrandów Aleksandrowej Orłowskiej.
Pałac Talleyrandów w Żaganiu nie został zniszczony w czasie II wojny światowej, zaś po wojnie rząd polski spłacił rząd francuski węglem. Potomkowie otrzymali zadośćuczynienie ze strony Francji i nie mają żadnych roszczeń wobec dawnego majątku.

Portret matki księżnej Doroty w Muzeum Narodowym w Warszawie

W zbiorach Muzeum Narodowego możemy obejrzeć portret nieznanego artysty matki księżnej Doroty. (Zobaczcie w galerii zdjęć). Anna Charlotta Dorothea von Medem (1761 –1821) poślubiła księcia kurlandzkiego Piotra Birona. Jest znana także jako Dorothea (Dorota) Kurlandzka lub Dorota Biron. Prowadziła znany salon arystokratyczny w Berlinie, wykonywała także pewne zadania dyplomatyczne. Jak wyglądała? Popiersie jest skierowane lekko w lewo, głowa w prawo. Uczesanie wysokie ze stroikiem, włosy ciemne, osłonięte długim przejrzystym białym szalem skrzyżowanym na piersiach, suknia biała. Tło: ciemne prawie czarne, rozjaśnione lekko po prawej. Oprawa: lekko wgłębiony wąski otok owaly ze złota. Miniatura wprawiona została w wieczko tabakiery okrągłej, z jednolitego szylkretu złocistego.
18-letnia Anna Charlotta Dorothea była trzecią wybranką (Piotra Birona). Wywodziła się z jednej z najstarszych kurlandzkich rodzin. Uwielbiała się bawić i zwracać na siebie uwagę. Jako młoda kobieta stała się niebawem niekłamaną duszą warszawskiego towarzystwa i bliską przyjaciółką króla. Tak o niej pisał profesor Jerzy Piotr Majchrzak, ...więcej niż życie. (Dorota Talleyrand -
Perigord i jej czasy)".

Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie

W Zbiorach Muzeum Narodowego znajduje się tabakiera z popiersiem księcia Armanda Louisa de Gontaut, księcia de Lauzun, diuka de Biron. Nieznany malarz uwiecznił go w siwej peruce z harcapem wiązanym na kokardę, w lewym uchu złoty kolczyk. U szyi
biały fular wiązany na kokardę; biały żabot i kamizela. Frak grantowy, duże, płaskie guziki. W klapie dwie wstążeczki orderowe amarantowa i niebieska. Tło ciemnoszare. Oprawa: półwypukły, wąski otok owalny, złoty, tabakiera okrągła z szylkretu złocistego jednolitego. Dołączony jest do niej papierek z napisem: Portrait de/Duc d.L..../depuis duc d.Bi....qui a per...sur l'echaffond./- /Cette broche a/appartenue au Prince de/Talleyrand

Wizerunki arystokratów są m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska