Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zakaz wstępu do lasu w okolicy Nowej Soli, Siedliska i Bytomia od 2 maja. Ile potrwa? Co w tym czasie będzie robione?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Paweł Mizera z Nadleśnictwa Sieraków/Nasze Miasto.pl
– Zamykamy bardzo niewielki obszar nadleśnictwa – zaznacza Katarzyna Łukowska, rzecznik prasowa Nadleśnictwa Nowa Sól. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem 2 maja to już dwa dni później las znów może być otwarty.

Zwójka zieloneczka zagraża dębom z okolic Nowej Soli. To motyl, który najchętniej wybiera młode liście dębu na swój pokarm. Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się tych owadów w dniach od 2 do 10 maja zaplanowany został zakaz wstępu do lasu. Będą odbywały się opryski z samolotu.

Zakaz wstępu do lasu. Opryski lotnicze

Oprysków nie przeprowadza się w lasach co roku, tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Skąd wiadomo ile może pojawić się szkodników? Pomocą służy próba wazonowa.

Próbę wazonową wykonuje się wczesną wiosną. Z pomocą strażaków z Kożuchowa, pod koniec lutego i na początku marca jeździliśmy na drzewostany, które wcześniej miały zwójkę zieloneczkę.

– To troszeczkę dziwnie brzmi, ale to sposób leśników na określanie ilości szkodników – wyjaśnia Katarzyna Łukowska, rzecznik prasowa Nadleśnictwa Nowa Sól. – Próbę wazonową wykonuje się wczesną wiosną. Z pomocą strażaków z Kożuchowa, pod koniec lutego i na początku marca jeździliśmy na drzewostany, które wcześniej miały zwójkę zieloneczkę. Z wysięgników ścinaliśmy gałązki z górnej części korony drzew. Potem wkładaliśmy je do wazonów. Stąd właśnie nazwa próby. W tej chwili pędy się porozwijały, pąki pękały i widać jak szkodnik zimujący w takim pączku wychodzi i ile go jest.

Zwójka zieloneczka atakuje drzewostany dębowe m.in. dlatego, że od kilku lat obniża się poziom wód gruntowych.

Gałązki zostały pobrane z kilku miejsc. W takich działaniach biorą udział członkowie zespołu ochrony lasu, którzy zajmują się stopniami jego zagrożenia.
Katarzyna Łukowska podkreśla, że zwójka zieloneczka atakuje drzewostany dębowe m.in. dlatego, że od kilku lat obniża się poziom wód gruntowych. Drzewostany dębowe są osłabione, bo mają ograniczony poziom do wód.

Zakaz wstępu do lasu. Okolice Nowej Soli. Jaki termin?

– Zamykamy bardzo niewielki obszar nadleśnictwa Nowa Sól na czas od 2 do 10 maja. Ale planujemy te zabiegi wykonać jak najszybciej. Dlatego wyznaczamy tyle dni, bo musimy wziąć poprawkę na pogodę, czy nie będzie deszczu, wiatru. Jeśli uda się zrobić zabieg już 2 maja to 4 maja opryski będą zrobione i wtedy otworzymy las – informuje Katarzyna Łukowska, rzecznik prasowa Nadleśnictwa Nowa Sól.
Do oprysku lasu stosowany będzie środek biologiczny, który służy ograniczeniu liczebności owadów. Zostanie rozprowadzony w wyznaczonych miejscach z samolotu z lotniska w Przylepie. Będzie to specjalny samolot, który jest używany do takich celów.

Opryski lotnicze na terenie nadleśnictwa

Opryski lotnicze będą prowadzone w gminach Nowa Sól, Siedlisko i Bytom Odrzański. Okresowy zakaz wstępu do lasu będzie obowiązywać w następujących miejscach:
Obręb Leśny Przyborów:

  • na obszarze Leśnictwa Odra w oddziałach 36; 37; 60; 61; 86-88; 111-116; 138-143; 180-183; 219-225; 233; 234; 239-243;
  • na obszarze Leśnictwa Siedlisko w oddziałach 258; 259;

261-271
Obręb Leśny Kożuchów:

  • na obszarze Leśnictwa Kiełcz w oddziałach 124 i 125;
  • na obszarze Leśnictwa Tarnów w oddziałach 307-310.

ekologia

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Pożar Wielkiego Lasu Lubańskiego na Dolnym Śląsku

Źródło: TVN 24

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste:

  • Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz "Nowa Sól"

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska