Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W lasach pojawił się nowy szkodnik. Groźna przekraska sosnówka jest też w Lubuskiem?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W lasach pojawił się nowy i niebezpieczny szkodnik.
W lasach pojawił się nowy i niebezpieczny szkodnik. Pexels
Nadleśnictwo w całym kraju zmagają się z poważnym problemem. Osłabione długotrwałą suszą drzewa atakowane są przez szkodniki. Tak było w tym roku w województwie lubuskim. Tu lasy zaatakowały żywiące się igłami drzew barczatki sosnówki oraz boreczniki sosnowe. Aby ograniczyć ich populację prowadzono lotnicze opryski. Teraz w lasach pojawiło się kolejne zagrożenie.

Przekraska sosnówka w polskich lasach?

W sąsiednim województwie zachodniopomorskim odkryto nowego i niebezpiecznego owada. To przekraska sosnówka, która wcześniej występowała głównie w regionie śródziemnomorskim oraz w zachodniej Europie. Została znaleziona w koronie ściętej sosny na terenie Nadleśnictwa Międzychód i jest to prawdopodobnie pierwsze oficjalne stwierdzenie tego gatunku na terenie naszego kraju.

Ten owad jest szkodnikiem drzewostanów iglastych i pochodzi naturalnie z rejonu basenu Morza Śródziemnego, gdzie był notowany jako zupełnie naturalny składnik ekosystemu. W latach pięćdziesiątych jego obecność stwierdzono także w południowej Holandii oraz zachodnich Niemczech. Tam miał dobre warunki do rozwoju, ponieważ są to kraje nieco bardziej stabilne pod względem pogody. Trafił do nich najprawdopodobniej za pośrednictwem transportu roślin ozdobnych i hodowlanych, bo wiemy, że Holandia słynie między innymi właśnie z ogrodnictwa - mówi Sławomir Woźniak z Zespołu Ochrony Lasu w Szczecinku.

Groźny owad wyrządza ogromne szkody

U naszych zachodnich sąsiadów żerowanie przekraski sosnówki wyrządziło ogromne szkody. Doprowadzało do wielkopowierzchniowego zamierania upraw sosnowych. Informacja o pojawieniu się tego szkodnika na terenie naszego kraju jest więc niepokojąca z punktu widzenia gospodarki leśnej.

Owad jest wyposażony w aparat gębowy typu kłująco-ssącego, czyli bardzo podobny na przykład do komara. I w podobny sposób działa. Jednak zamiast ciała człowieka nakłuwa igły i wysysa płyny fizjologiczne rośliny. Oprócz tego, że powoduje rany, to wektoryzuje również groźne bakterie i grzyby. Żerowanie wielu osobników i wielokrotne nakłucia początkowo doprowadzają do osłabienia i zamarcia igieł, które się przebarwiają, a następnie odpadają. Drzewo pozbawione igieł przeżywa duży stres fizjologiczny i wszystkie procesy związane z pobieraniem wody czy składników odżywczych zostają wstrzymane, co w konsekwencji doprowadza do obumarcia całego drzewa - tłumaczy Sławomir Woźniak.

Obecność nowego szkodnika w lasach międzychodzkiego nadleśnictwa została już potwierdzona przez specjalistów z dziedziny biologii oraz zoologii. To pierwsze oficjalne stwierdzenie tego gatunku na terenie Lasów Państwowych, ale doniesienia o obecności przekraski sosnówki w lasach pojawiały się już wcześniej. Szkodnik został zaobserwowany na terenie województwa lubuskiego.

Nie jestem pierwszą osobą, która doniosła o obecności tego owada. Moja obserwacja jest z maja tego roku, ale wiem, że zaledwie kilkanaście dni wcześniej przekraska sosnówka została zaobserwowana również na terenie jednego z rezerwatów przyrody na terenie województwa lubuskiego. Taką informację znalazłem w specjalnym rejestrze obserwacji i monitoringu bioróżnorodności, gdy szukałem informacji na temat tego owada - mówi Sławomir Woźniak.

Przeczytaj też: W Lubuskiem trwa sezon na jagody. Trzeba uważać, bo mogą być źródłem groźnej choroby

Z przekraska sosnówką trudno walczyć

Z owadem trudno walczyć, bo niewiele o nim wiadomo. Nie ma też określonych procedur służących ochronie naszych lasów przed tym groźnym szkodnikiem.

Jest potrzebny dokładny monitoring, który pozwoli rozpoznać czy i w jakim wymiarze ten owad zaczyna nam zagrażać. Nie mamy tak naprawdę wiedzy na temat tego, ile tego owada jest, gdzie on jest i czy te miejsca, w których został znaleziony są jedyne, czy też musimy go szukać dalej. Dlatego informacja o odkryciu przekraski sosnówki wraz ze zdjęciami została przekazana wszystkim pracownikom Lasów Państwowych, którzy działają w terenie, aby mieli oczy szeroko otwarte i zwracali uwagę obecność na tego owada - dodaje Sławomir Woźniak.

Przekraska sosnówka jest owadem z rzędu pluskwiaków równoskrzydłych i rodziny krasankowatych. Mu kilka milimetrów długości i czarno-czerwone ubarwienie. Jej roślinami żywicielskimi są drzewa iglaste, głównie młodniki sosnowe.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska