Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakłócenia na (tele)wizji

(decha)
Przedstawiamy kolejne informacje związane z telewizją.
Przedstawiamy kolejne informacje związane z telewizją. fot. sxc.hu
Przed tygodniem pisaliśmy o zamieszaniu w cyfrowym eterze. I tłumaczyliśmy dlaczego z ekranów niektórym Lubuszanom zniknęły kanały telewizji publicznej. Otrzymaliśmy kolejne informacje.

Czytelniczka z Sulechowa jest załamana. Pyta po co wydała 350 zł z emerytury skoro na ekranie zamiast cyfrowego obrazu ma tylko ciemność. Prosi o lobbowanie w interesie tych, którzy uwierzyli zapewnieniom fachowców. Czy okazuje się, że niepotrzebnie wyszli przed szereg...?

Pakiet numer jeden

Ruszyło się, zaczęto pracować nad pierwszym z pakietów naziemnej telewizji cyfrowej. jak informuje Pressserwis wstępnie do tego tzw. multipleksu (MUX 1) zaproponowano 11 kanałów. Są wśród nich stacje muzyczne, a także nowe kanały dla dzieci i dla widzów powyżej 50. roku życia. W prowadzonych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji konsultacjach dotyczących zagospodarowania tego multipleksu wzięli udział przede wszystkim nadawcy już obecni na rynku telewizyjnym. Swoje propozycje zgłosiły też dwie firmy producenckie i agencja reklamowa.

Zobacz też: W Lubuskim Trójmieście rusza Regionalna Telewizja Lubuska

Z myślą o pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej kanał skierowany do widzów mających więcej niż 50 lat chciałaby stworzyć firma producencka Besta-Film. Zainteresowana obecnością na MUX 1 jest też firma producencka ATM Grupa, choć na razie nie precyzuje charakteru programowego planowanego kanału. Polska Izba Komunikacji Elektronicznej, zrzeszająca operatorów sieci kablowych, chciałaby umieścić na pierwszym multipleksie kanał o roboczej nazwie CTV (Cable TV), a agencja reklamowa ck!tv chce z myślą o MUX 1 stworzyć kanał dla dzieci Bajka TV.

Swoje stacje na MUX 1 chcieliby też umieścić nadawcy TV Puls, rozpowszechnianych obecnie drogą satelitarną muzycznych stacji 4fun.tv i Eska TV, filmowego kanału Kino Polska, śląskiej TVS, Orange Sport Info (TP SA) i TV Trwam...

Ogłaszając konsultacje, KRRiT chciała wysondować rynek, zanim podejmie decyzję co do konkursu na MUX 1. Trzy z siedmiu miejsc na tym multipleksie przyznano już Telewizji Polskiej (do 31 lipca 2013 roku). Kwestia zagospodarowania pozostałych czterech jest otwarta. Uczestnicy konsultacji pytali Krajową Radę m.in. o to, jak stacje komercyjne i TVP będą wybierać operatora technicznego MUX 1 (telewizję publiczną obowiązują przetargi).

Konsultacje w sprawie pierwszego multipleksu prowadzi też Urząd Komunikacji Elektronicznej - zakończą się one 29 października.

Zobacz też: Z dnia na dzień zniknęły z anteny trzy programy telewizji publicznej. Nie są już emitowane cyfrowo

To były tylko testy

Z kolei jak informuje Tomasz Burzyński, rzecznik prasowy firmy Emitel, emisja testowa (m.in. z powodów ukształtowania terenu) była utrzymywana także po zakończeniu testów właściwych. Jej głównym celem od początku było zdobycie wiedzy niezbędnej do świadczenia usług cyfrowej emisji na warunkach komercyjnych dla nadawców.

Powody zakończenia tej emisji są jasne i znane. Emisja wykorzystywała częstotliwości, które docelowo zostały przeznaczone na cyfrowe multipleksy. W momencie, gdy rusza emisja cyfrowa i wydano nową decyzję o zagospodarowaniu częstotliwości, nie ma technicznej możliwości kontynuowania przez nas testu - rezerwacja pasma została dokonana na rzecz konkretnych nadawców.

Utrzymanie emisji kanałów TVP i tak odbywało się na wyjątkowych zasadach - otóż po podpisaniu z nami umowy przez nadawców prywatnych w zeszłym roku (TVP nie uczyniło tego z powodu konieczności zorganizowania przetargu w trybie zamówień publicznych), tylko TVN, Polsat, TV4 i TV Puls partycypowały w części kosztów emisji. Za ich zgodą i przyzwoleniem UKE oraz TVP, kanały telewizji publicznej były transmitowane w celu uatrakcyjnienia oferty i popularyzacji procesu cyfryzacji.

Zobacz też: Telewizja cyfrowa: Nowe rozwiązania dla polskich odbiorców

Docelowo mieszkańcy lubuskiego zyskają. Zgodnie z zawartymi warunkami umowy z nadawcami prywatnymi został włączony na terenie województwa (nadajniki Żagań i Zielona Góra) MUX 2 zawierający aktualnie kanały TVN, Polsat, TV4 i TV Puls, a docelowo jeszcze cztery nowe kanały. W kwietniu przyszłego roku zgodnie z warunkami umowy z TVP , zostanie uruchomimy w województwie MUX3 z kanałami TVP. Trwają także prace prawno - legislacyjne nad MUX1, który również dostarczy 7-8 nowych kanałów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska