MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakupy w interencie - pięć wskazówek na bezpieczne transakcje

(pij)
Podczas zakupów w sieci, łatwo stać się ofiarą oszustów. Oferuja tanie towary żerujac na naszej naiwności. W ochronie pomóc nam może tylko znajomość tych zagrożeń.

Utimaco pokazuje jak zapobiegać oszustwom podczas zakupów online. W dzisiejszych czasach, e-commerce rozwinął się na tyle dobrze, że sieć zaczyna zastępować tradycyjne kanały dystrybucji.

Zamiast zakupów w sklepie, wybrania produktów i płacenia za nie na miejscu, coraz więcej klientów woli robić zakupy właśnie przez internet.

Decyduje wygoda i cena. Wystarczy chwila przed monitorem, kilka kliknięć myszą, aby zamówić wymarzony lub potrzebny towar. Luksus. Jedynym wymaganiem jest podanie paru szczegółów. Jednym z nich jest numer karty kredytowej. Użytkownicy, którzy nieostrożnie posługują się tymi danymi mogą łatwo paść ofiarą oszustów.

Kradzież tożsamości

Kradzież tożsamości jest nieustannie rosnącym zagrożeniem. Poza niezliczonymi sklepami online, internet daje również szansę na prowadzenie sprzedaży osobom indywidualnym - np. poprzez serwisy aukcyjne.

Niestety platformy te są także idealnym miejscem dla elektornicznych złodziei. W niezwykle łatwy sposób mogą wejść w posiadanie naszych danych. To nie oznacza, że mamy zrezygnować z dobrodziejstw jakie daje nam e-commerce.

Wręcz przeciwnie, poprzez opanowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa można zabezpieczyć się przed większością zagrożeń w sieci i przez to ze spokojem czerpać korzyści z wirtualnych zakupów.

Pięć ważnych zasad zakupów w internecie

Zdrowy rozsądek

Kupuj u zaufanych sprzedawców, z którymi miałeś już kontakt. Duże firmy, cieszące się powszechnym uznaniem wiążą się z mniejszym ryzykiem przy zakupach niż ma to miejsce w przypadku mniejszych lub nieznanych firm.

Gdy po raz pierwszy odwiedzasz witrynę danej firmy, zwróć uwagę na wrażenie jakie wywiera. Czy wzbudza zaufanie? Podejrzane strony zawsze lepiej sprawdzić - zadzwonić na numer kontaktowy, poszukać opinii na temat firmy.

Ochrona danych

Na każdej stronie internetowej oferującej usługi z zakresu e-commerce powinny się znaleźć regulamin i polityka ochrony danych. Każdy klient musi zapoznać się z zasadami i potwierdzić, że się z nimi zgadza.

Jeśli tego nie zrobi, nie będzie mógł kontynuować zakupów. Większość użytkowników wyraża zgodę bez czytania regulaminu. Może się to wiązać z przykymi konsekwencjami (np. ukryte koszty i dodatkowe opłaty).

Zakupy tylko przez bezpieczne witryny

Największą różnicą między zabezpieczoną witryną, a taką bez zabezpieczeń jest sposób przekazywania informacji - bezpieczne witryny wykorzystują do tego technologię szyfrowania. Wprowadzane przez użytkownika dane (np. nr karty kredytowej) są szyfrowane za pomocą algorytmu kryptograficznego, a następnie przekazywane do sprzedawcy. Nie ma możliwości odczytania danych przez osoby niepowołane.

Najprostszym sposobem na zweryfikowanie poziomu bezpieczeństwa witryny jest odczytanie adresu URL. Tam, gdzie adres zaczyna się na “https://" zamiast "http://", wówczas mamy do czynienia z bezpieczną witryną, gdzie dane szyfrowane są za pomocą protokołu SSL.

Ostrożnie z podawaniem danych osobowych

Adres zamieszkania, nazwisko, data urodzenia, numer telefonu komórkowego itp., wiele instytucji chciałoby wiedzieć znacznie więcej o użytkownikach niż tylko dane adresowe.

Nie każde zakupy wymagają podania tak wielu informacji. Wypełniaj tylko pola wymagane, w przeciwnym razie możesz być narażony na zalew spamu.

Nigdy nie zdradzaj hasła

Większość oszustw związanych z handlem elektronicznym wynika z ujawnienia hasła oszustowi. Nigdy nie zdradzaj hasła osobom trzecim. Nawet ci, którzy trzymają swe hasło w ścisłej tajemnicy powinni wiedzieć, że mogą je zdradzić bezwiednie.

Wystarczy, że za zalogują się na komputerze, na którym zainstalowano oprogramowanie szpiegowskie. Dlatego wirtualne zakupy najlepiej robić w domowym zaciszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska