Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapowiedzi ważne dla biznesu - 22 kwietnia

źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego
Rozwój zachodniej Polski to temat dzisiejaszego spotkania przedstawicieli kilku województw (fot. archiwum)
Rozwój zachodniej Polski to temat dzisiejaszego spotkania przedstawicieli kilku województw (fot. archiwum)
W piątek w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze odbędzie się spotkanie przedstawicieli marszałków z zachodniej części Polski. Obrady dotyczyć będą strategii rozwoju tych obszarów.

Całość poprowadzi Maciej Nowicki - Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Planowania Przestrzennego. Początek o godz. 11.00.

Zarząd Województwa Lubuskiego zaangażował się w sprawę realizacji inicjatywy zgłoszonej przez województwo dolnośląskie dotyczącej opracowania dokumentu strategicznego programującego rozwój Polski Zachodniej. Kwestia opracowania takiego dokumentu jest istotna w świetle finalizacji prac nad przyjęciem przez rząd Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010-2020, która w niedostateczny sposób określa diagnozę stanu i potrzeb oraz instrumentów wspierających rozwój tej części Polski. Podczas spotkania dojdzie do ustalenia planu działań i podjęcia konkretnych kroków zmierzających do realizacji przedsięwzięcia.

Dolny Śląsk reprezentować będzie Zbigniew Dynak - Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego. Z Wielkopolski przyjedzie Mieczysław Borówka z Departamentu Polityki Regionalnej, a z województwa zachodniopomorskiego Jacek Baraniecki - Dyrektor Wydziału Polityki Regionalnej.

LEŚNICY SPRAWDZĄ UMIEJĘTNOŚCI

W piątek, o godz. 8.15 w Starościnie w gminie Rzepin marszałek Marcin Jabłoński weźmie udział w uroczystym otwarciu II Mistrzostw Polski w Umiejętnościach Leśnych. W zawodach, które organizuje Technikum Leśne wystartują uczniowie szkół - członkowie stowarzyszenia EUROPEA – Polska.

Program II Mistrzostw Polski w Umiejętnościach Leśnych Starościn 2010

23.04. 2010 r. (piątek)

8.15 – 8.45 - uroczyste rozpoczęcie mistrzostw, prezentacja drużyn;

9.00 – 18.00 – konkurencje (teren TL):

- zmiana łańcucha tnącego (sala gimnastyczna);

- przerzynka kombinacyjna (boisko asfaltowe);

- przerzynka precyzyjna (boisko sportowe);

- ścinka drzew ( boisko asfaltowe);

- okrzesywanie ( boisko sportowe);

11.00 – 18.00 - pokazy sprzętu leśniczego

17.00 – 17.45 - pokaz umiejętności na pilarkach mistrza Polski z 2007 roku Jacka Stochniałka

19.00 – 21.00 - konferencja "Technikum Leśne w Starościnie - wczoraj, dziś i jutro... ";

21.00 – uroczysta kolacja dla zaproszonych gości oraz opiekunów drużyn.

24.04. 2010 r. ( sobota)

6.40 – wyjście na trasę „biegu leśnika";

7.00 – 13.00 -„bieg leśnika";

13.45 – 15.50 - zwiedzanie Bobrowego Szlaku (wycieczka);

16.00 – 17.00 - uroczyste zakończenie mistrzostw z udziałem marszałka Marcina Jabłońskiego.

17.00 – 20.00 - zwiedzanie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego dla chętnych drużyn.

2O-LECIE WSPÓŁPRACY Z FRANCUSKIM DEPARTAMENTEM LE LOT

26 kwietnia, od godz. 10.30 Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński podejmować będzie delegację francuskiego Departamentu le Lot, z którym Województwo Lubuskie związane jest porozumieniem o współpracy. Goście wezmą udział w sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego, w trakcie której przedstawione zostanie podsumowanie dwudziestu lat współpracy.

Aby zacieśnić dotychczasowe przyjacielskie kontakty, 17.10.2008 r. marszałek Marcin Jabłoński podpisał porozumienie pomiędzy Województwem Lubuskim a Departamentem le Lot. W dużej mierze wpłynęło ono na rozwój współpracy między regionami na poziomie samorządu regionalnego i samorządów lokalnych.

Spotkania przedstawicieli władz obu regionów odbywają się przynajmniej raz w roku, na przemian – w Polsce i we Francji. Swój przyjazd 26.04.2010 r. zapowiedzieli:

* Gérard Miquel – Senator, Prezydent Rady Generalnej Departamentu le Lot (odpowiednik marszałka),

* Danielle Deviers – Wiceprezydent Rady Generalnej Departamentu le Lot(odpowiednik wicemarszałka),

* Jean Launay – Deputowany do Zgromadzenia Narodowego Francji z Departamentu le Lot, Wiceprzewodniczący Grupy Przyjaźni Francusko-Polskiej przy Zgromadzeniu Narodowym Francji,

* Yves Quissac – Dyrektor Liceum Zawodowego Hotelarskiego z Souillac,

* Christian Gasquet – Przewodniczący Stowarzyszenia Francja – Polska, Lot – Lubuskie,

* Leszek Sidorowicz – Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Francja – Polska, Lot – Lubuskie.

Uhonorowanie zasłużonych

Ogromne znaczenie dla rozwoju współpracy partnerskiej miało osobiste zaangażowanie Prezydentów Departamentu le Lot, Marszałka Województwa Lubuskiego oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Francja – Polska, Lot – Lubuskie, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do intensyfikacji dialogu i budowy wzajemnego zaufania między naszymi regionami. Podejmowane przez nich działania miały fundamentalne znaczenie w kształtowaniu partnerskich stosunków polsko-francuskich. Wybitne osiągnięcia w tym zakresie zostaną docenione wręczeniem statuetek upamiętniających XX rocznicę współpracy między Województwem Lubuskim a Departamentem le Lot. Otrzymają je:

* Gérard Miquel – Senator, Prezydent Rady Generalnej Departamentu le Lot,

* Christian Gasquet – Przewodniczący Stowarzyszenia Francja – Polska, Lot – Lubuskie,

* Marcin Jabłoński – Marszałek Województwa Lubuskiego,

* Leszek Sidorowicz – Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Francja – Polska, Lot - Lubuskie.

Co nas łączy?

Dziedziny w których współpracujemy z Francuzami to m.in.: nauka, kultura, gospodarka, rolnictwo i gospodarowanie zasobami naturalnymi. Wspólne działania łączą izby rolnicze i szkoły obu regionów, obejmują także rewitalizację miasteczek atrakcyjnych turystycznie oraz promocję lokalnego dziedzictwa narodowego.

Oferta dla szkół

Uczniowie szkół partnerskich uczestniczą w wymianach. Do kadry pedagogicznej adresowane są natomiast wyjazdy szkoleniowe. W wyniku tych kontaktów Francję i departament le Lot odwiedziło blisko siedmiuset polskich uczniów, a czterystu ich francuskich kolegów miało okazję poznać województwo lubuskie. Wybrane szkoły otrzymały również zestawy do odbioru francuskojęzycznych programów telewizyjnych emitowanych droga satelitarną. Kilku ośrodkom pedagogicznym przekazano również książki i inne wydawnictwa edukacyjne w języku francuskim.

Kształcenie zawodowe

Na terenie departamentu le Lot realizowane są staże zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu dla uczniów z naszego województwa. W 2008 roku pojechało na nie czterdzieścioro Lubuszan.

W 2009 roku realizowano siódmą edycje projektu pt. „Zdobywanie umiejętności praktycznych we francuskim hotelarstwie i gastronomii”. Projekt realizowany jest od września 2009 do maja 2011 i obejmuje czterdzieścioro uczestników, którzy odbywają we Francji dziesięciotygodniowe staże.

Współpraca gospodarcza

Polscy i francuscy przedsiębiorcy spotkali się w 1999 r. oraz w 2001 r. podczas forum gospodarczego „Mission Export”.

Plan wizyty francuskiej delegacji w województwie lubuskim:

26 kwietnia

10.30 – 11.00 – Spotkanie z Marszałkiem Województwa Lubuskiego Marcinem Jabłońskim

11.00 – 11.45 – Udział w obradach Sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego

11.45 – 12.45 – Prezentacja Województwa Lubuskiego

15.00 – Wyjazd do Żagania – zwiedzanie Pałacu Żagańskiego oraz Muzeum Obozów Jenieckich - Stalag VIII C

27.kwietnia

10.00 – 11.00 – Wizyta w Zespole Szkół Rolniczych w Gubinie

Prezentacja ośrodka pedagogicznego i podpisanie porozumienia o współpracy w ramach szkół partnerskich z Liceum Hotelarskim z miejscowości Souillac

11.00 – 12.00 – Prezentacja realizowanego na terenie departamentu le Lot projektu „Zdobywanie wiedzy praktycznej i kompetencji zawodowych we francuskim hotelarstwie i gastronomii”

15.00 – Prezentacja Lubuskiego Trójmiasta – Urząd Miasta Zielona Góra

18.00 – Zwiedzanie winnicy „Stara Winna Góra” w Górzykowie

KONDOLENCJE TRAFIĄ DO KANCELARII PREZYDENTA

Księga Kondolencyjna, która w czasie Żałoby Narodowej związanej z katastrofą lotniczą pod Smoleńskiem, wystawiona była w urzędzie marszałkowskim przesłana została do Kancelarii Prezydenta RP. Przez tydzień osoby poruszone tragedią mogły złożyć swoje wpisy. Pierwszy wpisał się marszałek Marcin Jabłoński. Podpisy złożyli również wicemarszałkowie Elżbieta Polak i Tomasz Wontor, członek zarządu Stanisław Tomczyszyn oraz dyrektorzy urzędu.

Wiele osób zapragnęło podzielić się swoim smutkiem. Wśród nich są Radni Województwa Lubuskiego, dyrektorzy oraz pracownicy urzędu marszałkowskiego, mieszkańcy Zielonej Góry i okolic, delegacje szkół i przedszkoli, przedstawiciele jednostek, których organem założycielskim jest województwo lubuskie oraz organizacji pozarządowych.

WALNE ZGROMADZENIE LUBUSKIEJ IZBY ROLNICZEJ

W piatek, o godz. 11.00 w sali narad Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zielonej Górze przy Al. Zjednoczenia 104 odbędzie się Walne Zgromadzenie Lubuskiej Izby Rolniczej, w którym weźmie udział członek zarządu Stanisław Tomczyszyn.

Spotkanie będzie okazją do przedstawienia aktualnej sytuacji w rolnictwie. W programie zaplanowano również wystąpienia gości, przedstawienie sprawozdania z działalności statutowej Zarządu, sprawozdania finansowego za 2009 r. oraz informacji na temat Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Na spotkanie zaproszono parlamentarzystów, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, szefów instytucji okołorolniczych oraz członków Lubuskiego Forum Rolniczego.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska