Zapraszamy Was na kolejny spacer w przestworzach!

  Zapraszamy Was na kolejny spacer w przestworzach!

  Aleksandra Korn

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Zapraszamy Was na kolejny spacer w przestworzach!
  „Podniebny Gorzów. Zawarcie” to kolejny odcinek filmu, który nakręcił dla Was dron cyklicznie pojawiający się na gorzowskim nieboskłonie. Zobaczcie, co tym razem uchwyciła jego czujna kamera!
  Zapraszamy Was na kolejny spacer w przestworzach!
  Odcinki „Podniebnego Gorzowa” cieszą się sporym zainteresowaniem, dlatego co jakiś czas mamy dla Was kolejną porcję zakątków i obiektów, które warto zobaczyć w lubuskim mieście nad Wartą.

  Tym razem odwiedzimy lewy brzeg Warty, a dokładnie – dzielnicę Zawarcie, która niegdyś uchodziła za dzielnicę przemysłową. Jakie ciekawe zakątki i historyczne perły skrywa ten obszar miasta?

  Na Zawarciu, nieopodal rzeki, stoi imponujących wymiarów obiekt z czerwonej cegły. Jest to Czerwony Spichlerz, czyli magazyn, w którym niegdyś przechowywano zboże oraz inne płody rolne. Obiekt ten został wzniesiony w połowie XIX wieku, a zbudował go kupiec, Adolf Boas.

  Nowoczesnego, a nawet nieco futurystycznego designu nie można odmówić gorzowskiej Dominancie, czyli punktowi widokowemu usytuowanemu przy Moście Staromiejskim. Dominanta nazywana jest przez gorzowian „pająkiem”, a to dlatego, że jej szkielet przypomina nieco pokaźnych rozmiarów… stawonoga. Jednak niech Was to nie odstrasza! Ten punkt widokowy to wizytówka miasta, która wyjątkowo pięknie prezentuje się nocą, gdy rozbłyska bogactwem świateł.

  Wspomnieliśmy już, że Dominanta króluje tuż przy Moście Staromiejskim, który jest chyba jednym z najbardziej znanych symboli Gorzowa. Jego ostatni, generalny remont przeprowadzono w latach 2006-2007. To właśnie wtedy podwyższono i poszerzono jego filary oraz zainstalowano nowe, stylowe balustrady i latarnie.

  W tej części miasta znajduje się również czteropasmowy Most Lubuski, który został wybudowany w latach 90. XX wieku. Stanowi część Trasy Nadwarciańskiej biegnącej na wschód od centrum miasta, która istotnie odciążyła ruch przez Most Staromiejski, stanowiący dotąd jedyną przeprawę drogową w Gorzowie Wlkp.

  Z historycznych pereł, warto zwrócić uwagę na dawną, trzykondygnacyjną willę Hermanna Pauckscha, która została wzniesiona pod koniec wieku XIX. W zadowalającym stanie zachowało się w jej sercu sporo elementów z wyposażenia wnętrz, m.in. stylowe kominki, boazerie czy kasetony. A kim był wspomniany Hermann Paucksch? To gorzowski fabrykant, założyciel fabryki budowy maszyn cieszącej się niegdyś renomą na całym świecie.
  Aktualnie willa została sprzedana gorzowskiemu przedsiębiorcy.

  Pisząc o Zawarciu nie sposób pominąć Klubu Sportowego „Admira” funkcjonującego właśnie w tej części miasta. Klub ten od lat wspiera i rozwija talenty, które są chlubą polskiego kajakarstwa.

  Dość jednak pisania… Najlepiej obejrzyjcie nasz film i sami zobaczcie, jak wspaniale prezentuje się ta gorzowska dzielnica. Zapraszamy na kolejny odcinek „Podniebnego Gorzowa”!  Partner odcinka
  NOVA-PARK

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia