Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zatrzymano pięć osób w śledztwie dotyczącym gangu akcyzowego. Przestępcy działali na terenie woj. lubuskiego i dolnośląskiego oraz Niemiec

OPRAC.: Sandra Soczewa, PAP
Wideo
od 16 lat
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami BSW i dolnośląskiej KAS zatrzymali pięć osób w śledztwie dotyczącym gangu akcyzowego. Gang działał na terenie wielu województw, przede wszystkim w woj. lubuskim i dolnośląskim, a także w Niemczech. Wśród zatrzymanych jest m.in. biznesmen i policjant.

Nad sprawą pracują policjanci z wrocławskiego CBŚP wspólnie z Prokuraturą Regionalną we Wrocławiu, Biurem Spraw Wewnętrznych Policji oraz funkcjonariuszami Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu.

- Z ustaleń śledztwa wynika, że tytoń był sprowadzany do Niemiec z Bułgarii, a następnie przemycany do Polski, gdzie trafiał do nielegalnych krajalni tytoniu oraz fabryk papierosów - informuje rzeczniczka CBŚP, podinsp. Iwona Jurkiewicz.

Zatrzymano pięć osób w tym policjanta

Jak informuje CBŚP, podczas akcji zabezpieczono kilkadziesiąt tysięcy sztuk papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy oraz opakowania z zastrzeżonymi znakami towarowymi.

W komunikacie policji czytamy również, że na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono dwa luksusowe samochody o wartości ok. pół miliona zł, ponad 17 tys. zł w gotówce oraz dwie koparki kryptowalut, a wartość cyfrowych aktywów jest nadal szacowana.

Ogromne straty dla Skarbu Państwa

Służby informują, że ze wstępnych szacunków wynika, że przestępczy proceder doprowadził do uszczuplenia Skarbu Państwa na kwotę blisko 200 mln zł.

Ustalono również, że grupa przestępcza działała od 2019 roku do połowy 2021 roku na terenie UE, kiedy to nastąpiło pierwsze uderzenie w gang. Łącznie w śledztwie status podejrzanych ma już 14 osób.

Areszt dla podejrzanych

Polska Agencja Prasowa podaje, że zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

- Dwóm zatrzymanym prokurator przedstawił zarzut kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych, polegających na uchylaniu się od opodatkowania podatkiem akcyzowym, sprowadzanego do kraju z terenu Republiki Federalnej Niemiec tytoniu, bez uprzedniego oznaczenia go znakami skarbowymi akcyzy, nieujawnianiu właściwemu organowi podstawy i przedmiotu opodatkowania, a także zarzut prania brudnych pieniędzy - poinformował PAP Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Prokuratura Krajowa wskazała także, że jeden z kierujących grupą usłyszał również zarzut nakłaniania funkcjonariusza Policji do przekraczania uprawnień. - Trzem pozostałym osobom zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnianie przestępstw oraz przestępstw skarbowych związanych z transgranicznym obrotem suszem tytoniowym, a jedna z nich dodatkowo usłyszała zarzut prania brudnych pieniędzy - przekazała PK.

Policjantowi współdziałającemu z grupą przestępczą prokurator przedstawił zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przekroczenia uprawnień służbowych.

Aby zabezpieczyć prawidłowy tok postępowania, prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec wszystkich pięciu podejrzanych. Sąd Rejonowy dla Wrocławia–Śródmieścia przychylił się do wniosku i zostali oni aresztowani na okres trzech miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska