MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. „Alleluja i do przodu”. 50 lat twórczości Macieja Wróblewskiego. Przed zielonogórską filharmonią odbędzie się recital artysty!

OPRAC.:
Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Maciej Wróblewski był wielokrotnie nagradzany za swą twórczość, m.in. przez prezydenta Zielonej Góry czy też lubuski urząd marszałkowski
Maciej Wróblewski był wielokrotnie nagradzany za swą twórczość, m.in. przez prezydenta Zielonej Góry czy też lubuski urząd marszałkowski Mariusz Kapała / GL
Debiutując, jako uczeń Technikum Leśnego w Rzepinie w 1971 na Festiwalu Piosenki Radzieckiej wyśpiewał od razu II nagrodę. A wiele lat później, jego utwór „Alleluja i do przodu” został w 2012 piosenką roku Radia Maryja. O kim mowa? O Macieju Wróblewskim, który w czerwcu br. obchodził jubileusz 50-lecia artystycznej działalności. W czwartek, 22 lipca, o godz. 19.00 na scenie przed Filharmonią Zielonogórską odbędzie się jego recital.

Bard, który śpiewa sercem

Maciej Wróblewski to piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, wirtuoz gitary, a nawet twórca unikatowych instrumentów. Ale często bywa po prostu nazywany bardem. Dlaczego? Bowiem w śpiewanie wkłada całe swoje serce, dusze i emocje. Ponad tani medialny rozgłos, konsekwentnie przedkłada możliwość kontaktu z żywą, koncertową publicznością, stawiając na własną muzyczną intuicję.

W czerwcu br. twórca obchodził swój okrągły jubileusz. Po pięciu dekadach pracy artystycznej Maciej Wróblewski może się pochwalić dorobkiem ok. 300 pieśni i piosenek. Warto podkreślić, że często są to stare, przepiękne muzycznie i poetycko utwory, romanse, dumki, zaśpiewy rosyjskie, ukraińskie - również w przekładach polskich. Artysta, występując na scenie, sam sobie akompaniuje, grając na obmyślonych i własnoręcznie konstruowanych unikatowych gitarach, m.in. na 18 strunowej gitaro-lutni. Zdaniem niektórych jego fanów brzmi ona potężnie niczym cała orkiestra!

Ponad 5 tys. koncertów

Maciej Wróblewski urodził się w Poznaniu, skończył Technikum Leśne w Rzepinie. Przez 13 lat uczył się gry na skrzypcach. Debiutował w 1971 roku, zajmując na festiwalu piosenki radzieckiej II miejsce. Był to duży sukces, bowiem wcześniej w drodze eliminacji należało pokonać olbrzymią liczbę konkurentów z całej Polski.

Po wygranej w Zielonej Górze kariera Wróblewskiego rozkręciła się na dobre, był to okres licznych koncertów w kraju i za granicą. Artysta występował też w wielu popularnych w owym czasie telewizyjnych programach muzycznych. W latach 70. i 80. brylował na estradach w towarzystwie m.in. Zdzisławy Sośnickiej, Ewy Demarczyk, Alicji Majewskiej, Mieczysława Fogga i wielu innych. Przez wiele lat współpracował także z czołówką kabaretową tamtego okresu: M. Wolskim, M. Opania, W. Młynarskim, K. Kowalewskim, J. Kryszakiem, J.A. Fedorowiczem, A. Zaorskim, J. Gajosem czy M. Siudymem.

Jako gość z Polski Wróblewski wystąpił także na zagranicznych festiwalach: Gottvaldow (Czechy), Rostock (Niemcy), Burgas (Bułgaria), Ostenda (Belgia), Braszow (Rumunia) oraz Witebsku (Białoruś). Oczywiście nie mogło go również zabraknąć w naszym rodzimym Opolu czy też Kołobrzegu, gdzie widzowie entuzjastycznie przyjęli jego recitale.

Szacuje się, że Maciej Wróblewski podczas swojej muzycznej kariery zagrał już łącznie ok. 5 tys. koncertów. Śpiewał w ok. 26 krajach Europy i Azji. Dwukrotnie koncertował na Kubie. 22 razy wyjeżdżał z koncertami do byłego ZSRR, odwiedzając tam ponad 100 największych miast.

Maciej Wróblewski był wielokrotnie nagradzany za swą twórczość, m.in. przez prezydenta Zielonej Góry czy też lubuski urząd marszałkowski
Maciej Wróblewski był wielokrotnie nagradzany za swą twórczość, m.in. przez prezydenta Zielonej Góry czy też lubuski urząd marszałkowskiMariusz Kapała / GL

Sukces artystyczny, liczne nagrody

Ulegając namowom przyjaciół, w 2002 roku Maciej Wróblewski nagrywa i wydaje pierwszą płytę pt. „O Pieśni mnie prosisz”. W marcu 2008 roku ukazuje się następna – „Do nieba schody” z 18 piosenkami, przy czym 14 to kompozycje do tekstów własnych, ale też m.in. M. Gaszyńskiego, M. Wolskiego czy W. Sujkowskiej.

Wyjątkowo udany w karierze barda jest rok 2012, kiedy to w lutym artysta wygrywa głosowanie na piosenkę roku 2011 Radia Maryja. "Alleluja i do przodu" staje się ogólnopolskim hitem, który nucą nie tylko miłośnicy toruńskiej rozgłośni, ale także widzowie Telewizji Trwam. Piosenka pokonuje innych faworytów, m.in. „Jahwe walczy”, „Strażnik Raju” czy „Zbudowani na Chrystusie”. Co ciekawe w tej rywalizacji udział brał także Andrzej Piaseczny i Stanisław Soyka wykonujący utwór Psalm IV.

Należy także odnotować, że Maciej Wróblewski otrzymał 2009 roku Złoty Medal Akademii Polskiego Sukcesu za trwanie na wysokim poziomie artystycznej twórczości. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego, a w 2012 Mazowieckiego. Był też dwukrotnie uhonorowany nagrodą kulturalną prezydenta Zielonej Góry. Od Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej otrzymał Srebrny Krzyż Pamięci. Z kolei Światowy Kongres Kresowian przyznał twórcy w 2016 roku, za wybitne zasługi piewcy wiary i prawdy, odznaczenie „Premium Honoris Cresowianae”.

Recital Macieja Wróblewskiego w Zielonej Górze odbędzie się w czwartek, 22 lipca, o godz. 19.00 na scenie letniej przed Filharmonią Zielonogórską w ramach Lata Muz Wszelakich. Wstęp wolny.

Wideo: Podróż szlakiem letnich festiwali. W Polsce też czeka nas niezwykłe wydarzenie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska