Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA: Kanalizacja tylko do połowy ulicy? Dlaczego? [ZDJĘCIA]

kali, nd
Stanisław Gruszka działa w sprawie przyłączenia do kanalizacji kolejnych posesji w Ochli. - Półtora tygodnia temu dowiedziałem się, że część Ochli nie będzie skanalizowana! - mówi mieszkaniec
Stanisław Gruszka działa w sprawie przyłączenia do kanalizacji kolejnych posesji w Ochli. - Półtora tygodnia temu dowiedziałem się, że część Ochli nie będzie skanalizowana! - mówi mieszkaniec Mariusz Kapała
W kolejnych sołectwach, przyłączonych do Zielonej Góry, budowana jest kanalizacja. Okazuje się jednak, że dla części posesji w Ochli obecnie takiej inwestycji nie zaplanowano. Dlaczego?

- W momencie połączenia Ochli z Zieloną Górą miasto obiecało nam, że mieszkańcy sołectwa będą mieli skanalizowane ulice i podłączenie do kanalizy. Stało się inaczej. Półtora tygodnia temu dowiedziałem się, że część Ochli nie będzie skanalizowana - mówi Stanisław Gruszka, mieszkaniec Zielonej Góry Ochli. - Zostaliśmy nabici w butelkę i tyle. Chodzi o część ulicy Kożuchowskiej. Na części tej trasy zakończono modernizację instalacji kanalizacyjnej. Napisałem pismo do wodociągów z pytaniem, jakie ulice nie będą skanalizowane. Gdybym miał taką informację, wiedziałbym o jakie domostwa i ulice jeszcze walczyć. Dzień później obszedłem wszystkich moich sąsiadów, którzy podpisali mi list intencyjny. Ten dokument również zaniosłem do zielonogórskiej spółki.

Pan Stanisław zaczął działać na wielu polach, napisał pisma do polityków, do władz miasta, wybrał się na komisję rady dzielnicy Nowe Miasto...

- Pytam, gdzie to spełnienie obietnic miasta? To był jeden z postulatów, kiedy mówiono o przyłączeniu do Zielonej Góry. Przecież spotkania w sprawie skanalizowania Ochli odbywały się już w 2014 roku. Obiecano nam, że będziemy mieć kanalizację - mówi mieszkaniec przyłączonego do Zielonej Góry sołectwa. - Mam na to papiery. Kolektor idzie w kierunku Ochli ze spadkiem. Później jest przepompowywany do tłoczni i rury, która biegnie już u nas. Do tej rury nie ma możliwości podłączenia się. A przecież nic nie stało na przeszkodzie, by tę część sołectwa też skanalizować!

Pan Stanisław podkreśla, że obok jego domu są działki, na których niebawem też mogą powstać domy. Nawet około 90 budynków. Czy one też nie doczekają się kanalizacji? Każdy dom będzie musiał mieć wybudowane szambo?

Jak to w końcu ze skanalizowaniem Ochli będzie? W odpowiedzi na nasze zapytanie, które zadaliśmy w imieniu Czytelników, Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. informują:

- W Ochli jest budowana kanalizacja w ramach Projektu „Gospodarka ściekowa na terenie aglomeracji Zielona Góra - Etap V” - wyjaśnia Monika Turzańska, specjalista ds. promocji w ZWiK. - Zadanie jest realizowane w formule zaprojektuj-wybuduj. W ramach kontraktu wykonano dokumentację projektową i uzyskano pozwolenia na budowę na wyznaczony w tym projekcie zakres prac.

Spółka potwierdza , że wpłynął do niej wniosek mieszkańców ulicy Kożuchowskiej o ujęcie ich ulicy w realizowanej inwestycji.

-Zapewniamy, że przeanalizowaliśmy rzetelnie sytuację - wyjaśnia ZWiK. I dodaje: - Realizowana inwestycja w Ochli to złożony proces, efekt wielu wcześniejszych przygotowań i zabiegów opartych m.in. o Koncepcję programowo-przestrzenną skanalizowania sołectwa Ochla, stosowną dokumentację techniczną i projektową. Następnie sfinalizowanych podpisaną umową na realizację konkretnego zakresu projektu na określoną kwotę finansową. Wymaganym - przez Instytucję finansującą przedsięwzięcie - wyznacznikiem było skanalizowanie jak najbardziej scentralizowanego obszaru sołectwa o istniejącej zagęszczonej zabudowie. Tereny niezabudowane lub o rozproszonej zabudowie nie zostały objęte projektem. Zielonogórskie wodociągi jako beneficjent projektu muszą wykazać się tzw. osiągniętym efektem ekologicznym z przeprowadzonej inwestycji wynikającym z realnej liczby podłączonych mieszkańców. Co przekłada się na konkretną liczbę odbiorców i zawartych umów.

Akurat w przypadku spornej części ul. Kożuchowskiej, mieszkańcy, którzy powołują się na przebiegający tam rurociąg, nie wiedzą, że jest to rurociąg tłoczny, do którego nie można się podłączyć. Odbierane ścieki muszą być w układzie grawitacyjnym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, aby było jak najwięcej możliwych użytkowników sieci - projektantowi udało się zaprojektować kanalizację jedynie do połowy ul. Kożuchowskiej, bo tylko z tego fragmentu uda się odebrać ścieki w układzie grawitacyjnym.

Spółka ma pełną świadomość konieczności dalszej rozbudowy systemu kanalizacji sanitarnej w Ochli (także w innych sołectwach dzielnicy Nowe Miasto i osiedlach) i będzie te zadania realizować w kolejnych latach.

O sprawie mieszkańcy poinformowali też wiceprzewodniczącego rady miasta, Tomasza Sroczyńskiego. - Podjąłem kroki, spotkałem się wczoraj z przedstawicielami spółki -mówi radny. I dodaje, że w tej kwestii w najbliższy piątek jest też planowane spotkanie w magistracie. Mają być na nim obecni przedstawiciele spółki, władze miasta. Radny też planuje wziąć w nim udział, by dalej monitorować ten temat.

Jak wygląda sprawa inwestycji ZWiK w innych rejonach miasta?

Wybudowano kanalizację w Zatoniu i sieć wodociągową w sołectwach Łężyca i Krępa w ramach projektu „Gospodarka ściekowa na terenie aglomeracji Zielona Góra – Etap IV”. Mieszkańcy tych miejscowości powinni przyłączyć się do wybudowanych sieci.
W Zatoniu wybudowano ok. 13 km kanalizacji sanitarnej w ulicach: Świętojańska, Jęczmienna, Młyńska, Dębowa, Leśna, Strumykowa i Księżnej Doroty, Lipowa, Świerkowa, Jaśminowa, Parkowa, Zielonogórska, Chabrowa, Kościelna, Słoneczna, Kwiatowa, Makowa i Pszczela.

W Krępie wybudowany wodociąg to ok. 8,4 km sieci, w ulicach: Odrzańska, Porzeczkowa, Krótka, Sportowej, Lipowa, Młyńska, Truskawkowa, Dolna, Piękna, Leśna, Kasztanowa, Łąkowa, ul. Szkolna oraz w części ul. Podgórnej.
Natomiast w Łężycy zakres wybudowanej sieci wyniósł ponad 5 km. Wodociąg został wykonany w ulicy Odrzańskiej oraz w przyległych do niej ulicach: Różanej, Makowej, Konwaliowej, Irysowej, Maciejkowej, Murarskiej, Morwowej, Aroniowej, Borówkowej, Jagodowej, Poziomkowej, Malinowej, Agrestowej i Dolnej.

W Krępie niebawem zostanie ukończony wodociąg o dł. ok. 8,4 km sieci, w ulicach: Odrzańska, Porzeczkowa, Krótka, Sportowej, Lipowa, Młyńska, Truskawkowa, Dolna, Piękna, Leśna, Kasztanowa, Łąkowa, ul. Szkolna oraz w części ul. Podgórnej.

Mieszkańcy powinni wystąpić w siedzibie spółki Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja, przy ul. Zjednoczenia 110 a o wydanie warunków, a następnie przyłączyć się do istniejącej sieci. Szczegółowe informacje na temat procedury przyłączenia do wybudowanej sieci znajdują się na stronie: www.zwik.zgora.pl/strefa-klienta/dla-klienta/przylaczanie-do-sieci-wod-kan/

W ramach IV etapu projektu wykonano również renowację sieci kanalizacyjnej na Trasie Północnej na odcinku o długości 706 m w technologii bezwykopowej, metodą rękawa z włókien szklanych, nasączonego żywicą poliestrową, utwardzonego promieniami UV.
Natomiast teraz trwają prace przy rozbudowie oczyszczalni w Łężycy, w zakresie instalacji fermentacji osadów wraz z wykorzystaniem biogazu oraz układem kogeneracji (proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowego ciepła zużywanej na potrzeby własne oczyszczalni). Obecnie prowadzone są roboty konstrukcyjno-budowlane nowych obiektów m.in. wydzielonych komór fermentacyjnych, zbiornika osadu zagęszczanego, zbiornika biogazu oraz budynku wielofunkcyjnego z instalacjami technologicznymi.

Całkowity koszt projektu IV Etapu to ok. 76,5 mln zł, a jego zakończenie zaplanowano na grudzień 2021 roku.

ZOBACZ TEŻ

Trwają prace nad zadaszaniem tunelu pod torami, podjazdów i peronów na stacji PKP Zielona Góra Główna - 18 listopada 2019 r.

ZIELONA GÓRA: Stary dach nad tunelem pójdzie do muzeum? A ja...

Ruiny koścoła farnego w Gubinie - 2019 rok.

GUBIN Co dalej z farą w Gubinie? Czy odbudowa zakończy się n...

CO DALEJ Z FARĄ? POTRZEBNE SĄ MILIONY

Zobacz też: W Ochli grasuje złodziej rowerów

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZIELONA GÓRA: Kanalizacja tylko do połowy ulicy? Dlaczego? [ZDJĘCIA] - Gazeta Lubuska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska