Zielona Góra połączyła się z gminą. Mamy szóste największe...

  Zielona Góra połączyła się z gminą. Mamy szóste największe miasto w Polsce (mapa)

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Tak wygląda Zielona Góra po połączeniu (mapa z prawej)

  Tak wygląda Zielona Góra po połączeniu (mapa z prawej) ©Sylwia Friedel

  Zielona Góra jest nie tylko największym miastem w województwie. Zarówno pod względem powierzchni, bo zajmuje 278 km kw., jak i liczby ludności - 138 tysięcy. Terytorialnie jest większa od Poznania czy Gdańska. Stała się szóstym miastem w Polsce. A to wszystko dzięki połączeniu miasta z gminą, które formalnie nastąpiło właśnie 1 stycznia 2015 roku.
  Tak wygląda Zielona Góra po połączeniu (mapa z prawej)

  Tak wygląda Zielona Góra po połączeniu (mapa z prawej) ©Sylwia Friedel

  Korzyści z połączenia już odczuli mieszkańcy wsi. Przez dwa lata miasto przekazało im w ramach Funduszu Integracyjnego - 6 mln zł na wskazane przez zebrania wiejskie inwestycje. Od września 2014 ceny biletów MZK w mieście i gminie są takie same (bilet papierowy - 3 zł (ulgowy - 1,50 zł), elektroniczny w zależności od liczby przejechanych przystanków - maksymalnie - 2,60 zł (ulgowy 1,30 zł), miesięczny, 30-przejazdowy - 60 zł (ulgowy 30 zł).
  Jak mówi dyrektor MZK Barbara Langner, od 1 stycznia 2015 zwiększyła się o 18 procent liczba kursów. Autobusy dojeżdżają dziś także do tych miejscowości byłej gminy, które do tej pory nie znalazły się w rozkładzie jazdy.

  Od 1 stycznia br. obowiązują także niższe podatki. Np. podatek rolny za gospodarstwo od 1 hektara wynosi teraz 15 zł 35 groszy, a do grudnia 2014 roku w gminie wynosił 137 zł i 50 groszy. Stawki podatku od nieruchomości zrównano do niżej kwoty (w mieście lub gminie). Obniżono też podatki od środków transportu.

  Mieszkańcy dawnej gminy już od września ubiegłego roku mogą też otrzymywać karty ZGranej Rodziny i ZGranych Zielonogórzan 50 plus, co oznacza szereg ulg i zniżek na basenie, w teatrze, klubach, restauracjach, sklepach itd.

  Więcej w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej" w piątek 2 stycznia.

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018