Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra: Powiat łączy się z miastem?

Eugeniusz Kurzawa Leszek Kalinowski 68 324 88 74 [email protected]
Starosta zielonogórski, Ireneusz Plechan: - Uważam za celowe połączenie dwóch powiatów, jednocześnie proszę o jak najszybsze podjęcie wspólnych działań... Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki: - Cieszę się z propozycji. Liczę, że starosta zaproponuje mieszkańcom miasta 3 mln zł Funduszu Integracyjnego.
Starosta zielonogórski, Ireneusz Plechan: - Uważam za celowe połączenie dwóch powiatów, jednocześnie proszę o jak najszybsze podjęcie wspólnych działań... Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki: - Cieszę się z propozycji. Liczę, że starosta zaproponuje mieszkańcom miasta 3 mln zł Funduszu Integracyjnego. Mariusz Kapała
Starostwo zielonogórskie wystąpiło z nową inicjatywą. Chce połączyć miasto z powiatem, czyli scalić dwa powiaty. Zielona Góra jest bowiem powiatem grodzkim. Czy ta świeża idea ma szanse powodzenia?

Starosta Ireneusz Plechan 19 września wystąpił oficjalnie do prezydenta Janusza Kubickiego. Uważa bowiem, że "przyłączenie gminy wiejskiej do miasta Zielona Góra byłoby nową konstrukcją (...) oderwaną od realiów społecznych, destabilizującą, a nawet mogącą spowodować rozpad (...) powiatu zielonogórskiego".

I. Plechan sugeruje zatem przekazanie przez miasto zadań powiatowych na rzecz powiatu ziemskiego. Co byłoby "niewątpliwie właściwą konstrukcją". - Uważam za celowe połączenie dwóch powiatów, jednocześnie prosząc o jak najszybsze podjęcie wspólnych działań - apeluje I. Plechan do J. Kubickiego.

- To nasza wspólna, ze starostą, propozycja - mówi Edwin Łazicki, przewodniczący rady powiatu zielonogórskiego. - Mamy opracowania, gdzie wskazane są korzyści, jakie płyną z połączenia jednostek samorządowych. Dla regionu, umownie zwanego, południowolubuskim, byłoby to dobre rozwiązanie.
W starostwie jest gotowy obszerny dokument dotyczący "Inicjatyw i koncepcji rozwoju Zielonej Góry i regionu zielonogórskiego".

Rozdział na str. 44 mówi o skutkach połączenia powiatów grodzkiego i ziemskiego. Wskazuje też, jakie pieniądze wchodziłyby w grę, gdyby dokonano połączenia. Otóż ustawa z listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego podpowiada, że łączące się samorządy mogą przez pięć lat korzystać ze specjalnej premii w postaci wyższych o 5 proc. wpływów z podatku PIT. Nowy powiat mógłby liczyć na bonus wysokości ok. 100 mln zł.

- Środki te, razem z funduszami dostępnymi w nowym okresie finansowania UE 2014 - 2020, umożliwią skokowy rozwój zarówno Zielonej Góry, jak i aglomeracji zielonogórskiej - sugerują autorzy opracowania.

Obecnie oba powiaty mają kilka wspólnych (choć nierzadko spornych) pól działania. Choćby powiatowy urząd pracy, powiatowego lekarza weterynarii, sanepid, policję. Po połączeniu powiatu ziemskiego z grodzkim wszystkie lub większość zadań zostałaby przejęta przez nowy powiat zielonogórski.

Uproszczona zostałaby administracja powiatowa, służby inspekcji i straży podlegałyby tylko jednemu samorządowi, byłby jeden Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, jedno Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Słowem zadania powiatu realizowałby jeden podmiot. - To ogromne ułatwienie dla mieszkańców i duża oszczędność finansowa - uważają autorzy dokumentu.

- Dzięki przejęciu zadań powiatu grodzkiego przez powiat ziemski możliwe będzie skupienie się miasta na realizowaniu planowej polityki prowadzącej do rozwoju Aglomeracji Zielonogórskiej. Zaoszczędzone pieniądze pozostaną w kasie miejskiej, natomiast niezbędne inwestycje i instytucje powiatowe będą prowadzone przez powiat zielonogórski" - mówi wspomniany dokument.

Inicjatywa starosty jest zaskoczeniem dla niektórych radnych powiatu. - Nie, jeszcze o tym nie rozmawialiśmy w gronie rady - przekazuje Krzysztof Sroczyński. - Ale pomysł mi się podoba. To ma sens.
- Miasto i powiat ziemski mają zbliżone funkcje, lecz są też oddzielna zadania, które realizują - uznał radny Lech Kurowski. - Moim zdaniem, dotychczasowy podział obowiązków jest właściwy i należałoby zachować obie jednostki.

Co o tym pomyśle sądzi prezydent Zielonej Góry? - Bardzo się cieszę, że starosta wyszedł z taką propozycją - mówi gospodarz Winnego Grodu Janusz Kubicki. - Mam nadzieję, że zaproponuje on, tak jak my dajemy mieszkańcom gminy, Fundusz Integracyjny. Zielonogórzanie chętnie przyjmą 3 mln zł do swojej dyspozycji.

Prezydent uważa, że propozycja starosty to wyraz zrozumienia, iż duży może więcej. Dlatego konieczność połączenia miasta z gminą. Zgodna z prawem i z oczekiwaniami rządu, a nawet Unii Europejskiej. Na razie jednak nie ma odpowiednich przepisów, dotyczących łączenia powiatów.

- Owszem, będą. Do Sejmu właśnie trafił projekt ustawy o powiatach metropolitalnych. Ale w naszym przypadku sięgałby on znacznie dalej niż do powiatu zielonogórskiego. Objąłby Lubuskie Trójmiasto, a więc i Nową Sól, i Sulechów - zauważa J. Kubicki. - Bez tej ustawy nie da się nic w tej kwestii zrobić. Natomiast z nią od 1 stycznia 2016 roku takie metropolitalne powiaty mogą być rzeczywistością.
A co o tej propozycji sądzą zielonogórzanie?

- Obserwując to, jak powiat radzi sobie z różnymi problemami, dziurawymi drogami i innymi, trudno mi uwierzyć, że przejmując zadania od miasta, byłoby lepiej - mówi emerytowana nauczycielka Krystyna Namiecznik. - Przypomnijmy sobie, jaki był bałagan związany z orzekaniem o niepełnosprawności. Kolejki, ludzkie dramaty. Teraz miasto przejęło to zadanie i problemów takich nie ma.

Kierowca Tadeusz Kawczyński uważa, że powiaty mają dziś niewiele do powiedzenia, niewielkie budżety i nie wiadomo po co zostały utworzone. Podobnie sądzi student Tomasz Baliński: - Myślę, że gminy doskonale sobie same poradzą. Tak jak radziły sobie wcześniej, przed reformą administracyjną. Polskę nie stać na tak wiele struktur: urzędów, rad. Ile pieniędzy idzie na same wypłaty?! Za nie można by wyremontować drogi, szpitale, szkoły itd.

- A łączmy się z kim się, nawet z Gorzowem. Byleby z tego były większe pieniądze dla potencjalnego Kowalskiego i nowe miejsca pracy, bo z tym ciągle jest najgorzej - zauważa maturzysta Grzegorz Kamiński. - Miasto, region potrzebuje jakiegoś mocnego kopa do rozwoju. Jeśli nie łączenie sił, to co?

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska