Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Rekord Ekonomika pobity! 184 osoby w ciągu 30 minut udzielały pierwszej pomocy na 15 fantomach

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Takiej lekcji udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej się nie zapomina. I o to właśnie chodzi, by uczniowie, bijąc rekord w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, przez całe swoje życie poradzić sobie, gdy ktoś zasłabnie na ulicy… Nowy rekord Ekonomika to 184 osoby w ciągu 30 minut na 15 fantomach!

Organizator akcji ratownik medyczny, a zarazem nauczyciel informatyki i religii w Zespole Szkół Ekonomicznych Łukasz Frączkiewicz, podkreśla właśnie, że nie o samo bicie rekordu chodzi w tym wydarzeniu. Chodzi o promocję i uświadomienia ludziom, jak ważne są pierwsze minuty w sytuacji wypadku czy innego zagrożenia życia. Dlatego każdy z nas powinien wiedzieć, jak pomóc w takiej sytuacji. Ale nie wystarczy wiedzieć, trzeba umieć to zrobić. Stąd bardzo przydatne są ćwiczenia na fantomach.

Będziemy wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy

- Dzięki takim ćwiczeniom będę już dobrze wiedziała, jak się zachować i uratować komuś życie, gdy zajdzie taka potrzeba. Gdy się tego nie wie, to ma się obawy, czy komuś nie zrobi się krzywdy. Na fantomach można sprawdzić swoje umiejętności i w razie czego poćwiczyć– mówi Julia.
- W tej akcji biorę udział już z drugi raz. Uważam, że warto, bo każdy z nas może na ulicy czy w szkole spotkać się z osobami, które będą wymagały szybkiej pomocy. Pamiętajmy, że zawsze lepiej jest pomóc niż stać obojętne. A ćwiczenia czyni mistrza – dodaje Klaudia.

Rekord w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej pobity

Jeśli doszło u kogoś do zatrzymania krążenia, trzeba pobudzić serce do działania.

- Musimy pamiętać też o naszym bezpieczeństwie, zastosować metodę: widzę, słyszę, czuję… Przykładamy ucho, policzek do nosa i buzi poszkodowanego, patrzymy na klatkę piersiową, jeśli doszło do zatrzymania akcji serca, musimy wezwać zespół ratownictwa medycznego, a następnie uwidocznić klatkę piersiową, na środku przykładamy dłonie, na wyprostowanych rękach uciskamy klatkę piersiową w tempie 100-120 ucisków na minutę. Robimy tak przez dwie minuty, potem sprawdzamy, czy oddech powrócił – mówi nauczyciel Łukasz Frączkiewicz.

W ubiegłym roku w akcji wzięło udział 141 uczniów, którzy przez pół godziny prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową na 10 fantomach. Tym razem uczniów było 184, a fantomów – 15! Gratulujemy!

POLECAMY TEŻ

W Muzeum Ziemi Lubuskiej otwarto wystawę „Od stu lat wszędzie dla wszystkich”, zorganizowaną z okazji stulecia powstania Polskiego Czerwonego Krzyża. Przy okazji wręczono odznaczenia.Organizacja została utworzona tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.  18 stycznia 1919, z inicjatywy Stowarzyszenia Samarytanin Polski, zwołano naradę wszystkich działających pod zaborami organizacji, kierujących się w działaniu czerwonokrzyskimi ideałami.  Podczas posiedzenia, odbywającego się pod patronatem Heleny Paderewskiej, powołano do życia Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Pierwszym jego prezesem został Paweł Sapieha. Pierwotną nazwę organizacji zmieniono w 1927 r. na Polski Czerwony Krzyż. Na wystawie można oglądać wiele pamiątek, dokumentów, zdjęć, przedmiotów PCK (np. puszek do zbiórek pieniędzy) odznaczeń itd. Pierwszym jego prezesem został Paweł Sapieha. Pierwotną nazwę organizacji zmieniono w 1927 r. na Polski Czerwony Krzyż.Z okazji okrągłego jubileuszu Lubuski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża wspólnie z Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Archiwum Państwowym w Zielonej Górze przygotował wystawę poświęconą działalności organizacji. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną m.in.dyplom i odznaka Węgierskiego Czerwonego Krzyża przekazana Zarządowi Wojewódzkiemu PCK  w 1956 r. w ramach podziękowań za przekazaną krew od społeczeństwa naszego województwa, plakaty, wydawnictwa promocyjne Polskiego Czerwonego Krzyża ( dot. działalności młodzieżowej, udzielania pierwszej pomocy, krwiodawstwa itp.), publikacje Polskiego Czerwonego Krzyżaartykuły prasowe „Gazety Lubuskiej”, artykuł z „Gazety Zdrowie” – wydawnictwo PCK z 1956 r dot. pierwszych akcji poboru krwiskany materiałów z Archiwum Państwowego w Zielonej Górze m.in. protokół przekazania Szpitala PCK w Świebodzinie, materiały przekazane przez darczyńców oraz członków PCK m.in. odznaczenia, dyplomy, sztandary. Wystawa potrwa do 27 stycznia 2019. Zobacz wideo: Podsumowanie tygodnia w naszym najnowszym Magazynie Informacyjnym

Zielona Góra. PCK ma 100 lat! Uroczystość w Muzeum Ziemi Lub...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska