Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Śmiertelny wypadek pod Zieloną Górą. Służby ratunkowe walczyły o życie kilkudziesięciu rannych

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
W akcji ratującej życie brali udział strażacy PSP i OSP -łącznie 13 zastępów
W akcji ratującej życie brali udział strażacy PSP i OSP -łącznie 13 zastępów Redakcja
Ratownicy zgodnie twierdzą, że wypadek z 13 września br., to największa akcja ratownicza, w jakiej brali udział, nie licząc ćwiczeń. Obrażenia odniosło blisko 50 pasażerów, a 21-letni kierowca busa zginął na miejscu. W skoordynowanym działaniu brali udział strażacy, lekarze, policja i pracownicy GDDKiA.

Dyspozytor został zawiadomiony o wypadku o godz. 15:38. Ze wstępnych ustaleń wynikało że jest ok. 10 osób poszkodowanych. Nie były znane ich obrażenia, dolegliwości, ani pełna lista uczestników zdarzenia. Zgłoszenie zostało przyjęte do realizacji i rozpoczęła się akcja ratownicza.

Pierwsi byli strażacy

Pierwsi na miejsce dotarli strażacy, chwilę po nich pojawiły się służby medyczne.
- W pierwszym rzucie pojechało pięć zespołów ratownictwa medycznego i dwa śmigłowce. - mówi Robert Kozłowski, kierownik dyspozytorni medycznej.
Lekarz, którego załoga jako pierwsza dotarła na miejsce helikopterem kierował całą akcją medyczną. Po przeprowadzeniu triażu, czyli segregacji według stopnia obrażeń, szybko stwierdził, że pacjentów jest znacznie więcej, niż początkowo zgłoszono. Skontaktowano się więc z Centrum Operacyjnym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i poinformowano o zdarzeniu masowym.

-To pierwsze zdarzenie w naszym województwie, w którym brała udział tak duża liczba poszkodowanych. -mówi st. kpt. Arkadiusz Kaniak, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej.

Bilans wypadku przekroczył najśmielsze oczekiwania

Po kolejnym triażu 4 poszkodowanych otrzymało kolor czerwony. Jest to pacjent priorytetowy, rokujący na przeżycie przy właściwej opiece medycznej. 6 innych otrzymało kolor żółty -to ci, którzy odnieśli obrażenia, jednak opóźnienie w udzieleniu pomocy nie zagrażało ich życiu. Niemal cała reszta pacjentów otrzymała kolor zielony z racji tego, że byli najmniej poszkodowani. Niestety kierowca busa medycznego został zakwalifikowany jako czarny, czyli prawdopodobnie nie do uratowania.

W akcji ratującej życie brali udział strażacy PSP i OSP -łącznie 13 zastępów
W akcji ratującej życie brali udział strażacy PSP i OSP -łącznie 13 zastępów Redakcja

Łącznie uczestnikami wypadku było blisko 50 osób, z czego 21 zostało hospitalizowanych. Kilkanaście innych zostało przewiezionych do szpitala na obserwację autobusem. 13 pacjentów z autokaru po badaniach zostało zwolnionych do domów. W najcięższym stanie byli kierowca busa i kierowca autobusu. Do wyciągnięcia tego pierwszego należało użyć ciężkiego sprzętu. W tym czasie ekipa medyczna już podejmowała działania, by ratować życie 21-latka. Niestety po kilkudziesięciu minutach intensywnej akcji ratunkowej lekarz stwierdził zgon kierowcy busa medycznego.

Kierowca autobusu był w lepszym stanie, zatem po wstępnym zabezpieczeniu medycznym został odtransportowany śmigłowcem do szpitala w Gorzowie Wlkp. Doleciał też helikopter stacjonujący pod Gorzowem Wlkp. i dwa inne -z Poznania i Wrocławia.

-Ogromne uznanie dla pilotów śmigłowców, którzy zdecydowali się na lądowanie na tzw. zrębie leśnym, który jest trudnym miejscem do lądowania- zauważa st. kpt. Arkadiusz Kaniak.

Posadzenie maszyn w tym niebezpiecznym terenie, porośniętym małymi drzewami (!), umożliwiło szybkie dotarcie do pacjentów.

Do dyspozycji byli też pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ich rola polegała na wstrzymaniu ruchu drogowego, rozstawieniu zabezpieczeń informacyjnych na drodze i uprzątnięciu drogi po zdarzeniu.

W sumie w akcji brało udział 13 zastępów ochotniczej i państwowej straży pożarnej, 7 karetek naziemnych pogotowia ratunkowego, 4 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, 8 radiowozów i 2 zespoły GDDKiA. Pomocą służyło 50 strażaków oraz 30 policjantów. Akcja zakończyła się o 18:33. W wypadku zginął 21 –letni kierowca busa medycznego, jednak gdyby nie wysiłek i skoordynowana akcja wszystkich służb, ofiar mogło być więcej.

WIDEO: Lubuskie. Policyjny dron zarejestrował wypadek drogowy w powiecie krośnieńskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska