Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Wolontariusze ułożyli chodnik w skansenie kolei, ale potrzeba jeszcze 20 płyt ażurowych. Pomóżmy!

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Park Kolei Szprotawskiej w Zielonej Górze - dzięki temu chodnikowi z płyt ażurowych będzie można bez problemu oglądać wszystkie eksponaty
Park Kolei Szprotawskiej w Zielonej Górze - dzięki temu chodnikowi z płyt ażurowych będzie można bez problemu oglądać wszystkie eksponaty Sławomir Fedorowicz
Dwa zespoły wolontariuszy przeprowadziły prace ziemne, a następnie ułożyły z ażurowych, lekkich płyt krótki ciąg pieszy w skansenie kolei powiatowych w Parku Kolei Szprotawskiej. Teraz apelują do firm i mieszkańców, by przekazali niepotrzebne im płyt. Potrzeba ich 20! Pomóżmy!

Krótka ścieżka łączy trwały chodnik zbudowany w ramach budżetu obywatelskiego w 2014 roku, z którego można oglądać wagon, semafor i skrajnik od strony Zielonej Strzały (ul. Morwowa) z brukowanym chodnikiem od strony ul. 1 Maja i trzema stojącymi tam ławkami (zbudowane w ramach budżetu obywatelskiego 2018 roku).

Park Kolei Szprotawskiej w Zielonej Górze - dzięki temu chodnikowi z płyt ażurowych będzie można bez problemu oglądać wszystkie eksponaty

Zielona Góra. Wolontariusze ułożyli chodnik w skansenie kole...

Wolontariusze dostali do sponsora 25 płyt ażurowych

Dzięki temu łącznikowi zwiedzający i spacerowicze mogą teraz wygodnie oglądać eksponaty z obu stron oraz korzystać z ciągu nowych ławek. Nie grozi im już błoto i zapadający się trawnik ani czyhające „miny” pozostawione przez niektórych właścicieli psiaków.
Wolontariusze wykorzystali wszystkie otrzymane od sponsora 25 płyt. Nową ścieżką mogą poruszać się już piesi i dziecięce wózki spacerówki. Aby swobodnie przejechać tędy z zupełnym maluszkiem, większym wózkiem (gondolą) albo wózkiem inwalidzkim potrzeba ułożyć jeszcze trzeci rządek płyt oraz poszerzyć zakole na styku od strony ul. 1 Maja.

Zobacz też montowanie zabytkowego wagonu w Parku Kolei Szprotawskiej:

Potrzeba jeszcze 20 płyt ażurowych. Wolontariusze apelują o wsparcie

Potrzeba do tego jeszcze 20 sztuk betonowych ażurowych płyt o wymiarze 36 x 54 cm i grubości 8 cm (takich jak na zdjęciu).

Wolontariusze apelują do zielonogórzan (i nie tylko ich), którzy wymieniają na swoim podwórku albo w firmie stare płyty na nowe, albo mają gdzieś złożone od lat, niepotrzebne już takie płyty, nawet kilka pojedynczych, o rozważenie przekazania ich Klubowi Miłośników Kolei Szprotawskiej, aby umożliwić dzięki temu pełne korzystanie z atrakcji skansenu również osobom na wózkach inwalidzkich i najmniejszym dzieciom.

Kontakt telefoniczny: Mieczysław J. Bonisławski (607 625 979) lub mailowy ([email protected]; [email protected]). Organizatorzy akcji zapewniają własny odbiór płyt niezależnie od ich liczby.

Zobacz też: Park Kolei Szprotawskiej:

Stało się! Wagon francuskich linii lokalnych NORD pojawił się już w skansenie kolei powiatowych w parku kolejki szprotawskiej w Zielonej Górze.Przypomnijmy, wagon zbudowano w Kanadzie w 1915 r. dla francuskiej linii lokalnej NORD. Stal pochodziła z USA, drewno z Kanady, wyposażenie firmowe z Francji. Po I wojnie światowej wagon służył w Niemczech a po 1945 r. w PKP. W tym czasie przewożono nim konie z UNRRA dla osadników na Dolnym Śląsku. Od poł. lat 50-tych był na wyposażeniu wczasów wagonowych w Szczawnie Zdrój. Po likwidacji wczasów wagon wpisano do rejestru zabytków i przewieziono do Jaworzyny Śląskiej. W 2015 r. odkupiło go od PKP Muzeum Lokalne Kolei Szprotawskiej i w latach 2015 - 2017, przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra, samorządu województwa lubuskiego oraz licznych przedsiębiorstw zielonogórskich, pracą społeczną wolontariuszy przeprowadzono jego gruntowną restaurację pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jest to jedyny tego typu zabytek w województwie lubuskim. Wagon pochodzi z krótkiej serii wojennych wagonów (bez malowania właściwego i instalacji / urządzeń wentylacyjnej). Został wyprodukowany w czasach kiedy w wagonach nie było jeszcze hamulców i łożysk. Przeczytaj również: Weekendowy Szlak Naukowy. Nie można było się nudzić!

Zabytkowy wagon stanął w Parku Kolei Szprotawskiej w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska