Zielona Góra. Zapłacimy więcej za śmieci? We wtorek zdecydują o tym radni. Jakie będą nowe stawki?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Więcej zapłacimy za wywóz śmieci? Wszystko na to wskazuje. Ostateczną decyzję podejmą radni na wtorkowej sesji
Więcej zapłacimy za wywóz śmieci? Wszystko na to wskazuje. Ostateczną decyzję podejmą radni na wtorkowej sesji Mariusz Kapała
Udostępnij:
We wtorek, 30 listopada, radni zajmą się m.in. projektem uchwały, dotyczącym podwyżek za wywóz śmieci. O ile więcej będziemy musieli wydać w przyszłym roku z naszych, domowych budżetów? Dlaczego ta zmiana jest konieczna?

Prezydent miasta zapowiadał, że w przyszłym roku zmieniają się opłaty za wywóz śmieci i podatki od nieruchomości. Nie będzie, przynajmniej na razie, zmian w cenach biletów MZK czy opłatach za parking.
- No można się było tego spodziewać. Wszędzie podnoszą wszystko. To jest tak jak z naczyniami połączonymi. Wzrasta cena paliwa, energii, gazu, to wiadomo że wszystko inne pójdzie w górę – mówi Wanda Radońska. – Mam nadzieję, że te miejskie podwyżki nie będą jakieś duże.

Ile za śmieci w tych sołectwach?

W projekcie uchwały czytamy m.in.: Ustala się miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w sołectwach: Barcikowice, Jany, Jarogniewice, Jeìeniów, Kiełpin, Ługowo, Sucha, Zatonie:

  • - jeżeli właściciel nieruchomości wypełnia obowiązek zbierania odpadów w sposób selektywny, w wysokości 23 zł za każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość.
  • - jeśli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, w wysokości 46 zł za każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość.

Ile za śmieci w mieście?

Jakie zmiany proponuje się w mieście, poza wymienionymi sołectwami?

  • - jeżeìi właściciel nieruchomości wypełnia obowiązek zbierania odpadów w sposòb selektywny, w wysokości 29 zł za każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość.
  • - jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, w wysokości 58 zł za każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość.

Dlaczego podwyżki są konieczne? Co czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały?

Obecne opłaty pobierane od właścicieli nieruchomości nie pokryją tych kosztów, konieczne jest więc ustalenie nowych stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Kalkulując nowe stawki opłaty uwzględniono ilość osób zamieszkujących w mieście Zielona Góra, ilość wytwarzanych odpadów komunalnych, koszty zagospodarowania odpadów, koszty prowadzenia punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz koszty jakie zobowiązany jest ponieść odbiorca odpadów.
Uwagę należy zwrócić na to, iż z każdym rokiem wzrasta ilość wytwarzanych przez mieszkańców odpadów co wiąże się ze zwiększoną ilością realizowanych kursów w celu odbioru tych odpadów, jak również ze zwiększeniem zatrudnienia w celu terminowego odbioru odpadów.
Odbierając odpady nadsitowe (nienadające się do dalszego składowania) oraz odpady wysokokaloryczne (m.in. gabaryty) konieczne jest znalezienie odbiorców tychże odpadów i zapłacenie za ich dalszą utylizację. Na podstawie przygotowanego przez ZGK Sp. z o.o. oszacowania do zamówienia publicznego koszt takiej usługi może być zwiększony nawet o 4,2 mln zł.
Ponadto Ustawodawca nałożył kolejne wymogi na podmiot zajmujący się przetwarzaniem odpadów, określone w Rozporządzeniu w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów. W myśl powyższych wytycznych odpady poddane magazynowaniu będą musiały znajdować się w specjalnych zadaszonych i oznakowanych boksach. Spółka ZGK zobligowana jest do dostosowania tego wymogu i poniesienia dodatkowego kosztu w zakresie stworzenia odpowiednich warunków zadaszenia i magazynowania odpadów. W najbliższym roku na ten cel trzeba będzie przeznaczyć ok. 5 mln. zł.
Kolejnym zadaniem nałożonym przez Ustawodawcę jest dostosowanie kolorystyki pojemników ustawionych na terenie miasta do wytycznych ujętych w Rozporządzeniu w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. W myśl zapisów ww. Rozporządzenia, do I lipca 2022 roku należy wymienić wszystkie pojemniki niespełniające wymagań. Koszt wymiany pojemników szacuje się na kwotę ok. 250 tys. zł.

Zwiększenie zamówienia na dostawę worków selektywnych

W związku z nowelizacją Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wszystkie osoby zobowiązane są do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. Tym samym konieczne było zwiększenie zamówienia na dostawę worków selektywnych o ok. 250 tys. szt. na rok. Ponadto cena surowca stosowanego do produkcji worków uległa zwiększeniu wobec czego wyłoniony w drodze przetargu Wykonawca również podniósł stawki jednostkowe za worki, 0 13-15% za worki do papieru i tworzyw sztucznych i až 0 40% za worki na szkło i bioodpady.
Dodatkowo podjęto działania w zakresie zlikwidowania (głównie w centrum miasta) obecnych punktów gromadzenia odpadów wyposażonych w kontenery i pojemniki, które szybko się zapełniają, a pozostawiony obok pojemników nadmiar odpadów wpływa na niewłaściwy wizerunek miasta Planuje się na ww. miejscach montaż pojemników półpodziemnych, które z uwagi na pionową konstrukcję umieszczoną częściowo pod ziemią sprzyjają kompresji śmieci. Jeden pojemnik półpodziemny zastąpiłby 6 szt. pojemników o pojemności 1100 1. Rozwiązanie takie skutecznie wpłynie na optymalizację procesu wywozu odpadów. W tym celu należy także zakupić śmieciarkę z HDS-em, która w łatwy sposób pozwoli opróżniać takie pojemniki. Koszt zakupu specjalistycznego pojazdu oraz montaž kolejnych gniazd z pojemnikami półpodziemnymi to wydatek ok. 1,8 mln. zł.
Kolejny wydatek (ok. 4,3 mln. zł) wiąże się z zakupem linii sortowniczej. Obecna linia sortownicza, która była oddana do użytku w 2001 roku, po 20 latach eksploatacji nie jest już wydolna na takie ilości odpadów pozyskiwanych od mieszkańców. Wyposażenie Zakładu w nowoczesne dostępne na rynku rozwiązania technologiczne pozwoliłoby na wydzielenie w sposób automatyczno manualny kilkunastu frakcji surowcowych. Przyniosłoby to pożądane efekty w zakresie lepszej i większej ilości przesortowanych odpadów, które z kolei po sprzedaży dałyby dodatkowy przychód, a tym samym zmniejszenie kosztów odbioru odpadów.
Dodatkowym argumentem wpływającym na zwiększenie kosztów w zakresie gospodarki odpadami jest konieczność sukcesywnej wymiany floty pojazdów na pojazdy spełniające wymogi przewidziane w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W myśl zapisów ww. ustawy ZGK Sp z o.o. zobligowana jest do osiągnięcia w roku 2025 poziomu 30% liczby užytkowych pojazdów samochodowych. Sankcją za niespełnienie wymogów tejże ustawy jest wygaszenie z mocy prawa umów zawartych z miastem w zakresie odbioru odpadów. Szacunkowy koszt zakupu pojazdu spełniającego wymogi Ustawy to wydatek ok 500 tys. zł (w zależności od rodzaju pojazdu).

Większa liczba kursów pojazdów odbierających odpady

Uwzględniając zwiększoną ilość odpadów zachodzi konieczność wprowadzenia większej ilości kursów pojazdów odbierających odpady. Spółka ZGK już dzisiaj odbiera odpady od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 — 21:00 oraz dodatkowo w soboty. W celu zapewnienia prawidłowej jakości świadczonych usług konieczne jest zwiększenie ilości pracowników o około 15 osób, co z uwagi na planowany wzrost płacy minimalnej, dodatkowe obowiązki związane z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi, rosnącymi kosztami zakupu strojów roboczych zwiększa koszty. Koszt zatrudnienia nowych pracowników szacuje się na 1,5 mln. zł.
Uwagę należy zwrócić także na rosnące w Polsce ceny paliw. Rosnące ceny na stacjach paliw są jednym z czynników podbijających inflację cenową. Przy tak rosnących cenach paliw Spółka ZGK będzie zmuszona dodatkowo wydatkować ok 500 tys zł.
Zaproponowana zmiana stawek pozwoli na wypełnienie zapisów art. 6r ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i na finansowanie funkcjonującego w mieście systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Zauważyć należy, że z uwagi na zwiększone koszty usługi odbioru i zagospodarowania odpadów inne miasta w Polsce takže zmuszone były do podniesienia stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Segregacja śmieci - to nie takie trudne! O czym pamiętać?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wyborca
Radni zdecydują ? Ok. niech decydują, oby tylko nie przeginali bo w przyszłości my mieszkańcy zdecydujemy o ich przyszłości. Księciunio niech też się pilnuje. To nic że już nie będzie prezydentował ale i tak to od nas będzie zależało czy będzie miał szansę na cokolwiek bez naszej zgody czy poparcia........A podpadek zaliczył coooooo nie miara

Takie pierwsze z brzegu to Dom kombatanta i ''korona ściema'' Koszykówka, oraz koleżka ''gen'' Mejza :))

O planowanej budowie stadionu za 100 milionów nawet niech nie wspomina bo to głupota i mrzonka :)
Dodaj ogłoszenie