Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielonogórska szkoła dostała 765 tys. euro

Danuta Kuleszyńska
Przyszli mechatronicy, którzy wierzą w sukces projektu: Krzysztof Chomicz, Michał Jaskulski, Mateusz Krusz i Dawid Kostrzewski. Razem z nimi autorzy projektu, dyrektorzy szkoły Jacek Karbownik i Janusz Ciągło
Przyszli mechatronicy, którzy wierzą w sukces projektu: Krzysztof Chomicz, Michał Jaskulski, Mateusz Krusz i Dawid Kostrzewski. Razem z nimi autorzy projektu, dyrektorzy szkoły Jacek Karbownik i Janusz Ciągło fot. Ryszard Poprawski
Pieniądze zostaną wydane na kursy dla mechatorników. Bo to zawód z przyszłością.

- Zależy nam, żeby młodzi ludzie po skończeniu technikum nie musieli pracować w butiku - mówi Jacek Karbownik, dyrektor Zespół Szkół Technicznych im. Mikołaja Kopernika w Zielonej Górze.

W piątek jego szkoła rusza z nowym projektem edukacyjnym. Na dokształcanie uczniów w zawodzie mechatronik placówka dostała 765 tys. euro. A wszystko dzięki polsko-niemieckiemu projektowi, nad którym pracowali dyrektorzy placówki Jacek Karbownik i Jarosław Ciągło.

Zawód z przyszłością

- Szkolnictwo zawodowe upada w Polsce, bo młodzież nie ma możliwości odbywania praktyk w nowoczesnych zakładach pracy. Przedsiębiorcy nie są zainteresowani przyuczaniem do zawodów, dlatego wpadliśmy z kolegą na pomysł, by sięgnąć po unijne pieniądze, za które będziemy mogli dokształcić naszych uczniów - wyjaśnia dyr. Karbownik.

Szkoła znalazła partnera we Frankfurcie nad Odrą. Jest nim centrum kształcenia BBW, które pomysł podchwyciło i przystąpiło do opracowania projektu. Odbywa się to w ramach programu o transgranicznej współpracy między lubuskim i Brandenburgią.

Projekt rozłożony jest na trzy lata i obejmie 60 uczniów, którzy po obu stronach granicy zdobywają fach mechatronika (obsługa maszyn sterowanych numerycznie). Młodzież niemiecka wspólnie z uczniami ZST będzie miała praktyki na supernowoczesnych maszynach, będących na wyposażeniu BBW.

Natomiast zajęcia teoretyczne prowadzone będą w Zielonej Górze. Dochodzi do tego nauka języków: polskiego i niemieckiego, wspólne grillowanie, wypady do teatru, wymiana doświadczeń. Półtoraroczny kurs (będą takie dwa) zakończy się egzaminem i zdobyciem certyfikatu, który umożliwi młodym podjęcie pracy we wszystkich krajach UE.

To dla nich szansa

- Po maturze i zdobyciu certyfikatu chciałbym pracować w jakiejś nowoczesnej fabryce w naszym kraju. Myślę, że ze znalezieniem pracy nie będę miał kłopotów - planuje 18-latek Krzysztof Chomicz. Jego kolega Michał Jaskulski liczy, że po kursie znajdzie pracę za granicą. Podobnie uważają Mateusz Krusz i Dawid Kostrzewski.

W Eurogionie złożono ostatnio 126 różnych projektów, z tego tylko 10 proc. zaakceptowano do realizacji. Projekt ZST i BBW był jedynym, który dotyczył kształcenia zawodowego.
Uroczysta inauguracja odbędzie się w piątek w siedzibie BBW we Frankfurcie nad Odrą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska