MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zlot modelarzy w Cigacicach pokazał, że i z surowców wtórnych można zrobić oryginalne modele. A jak one latają!

Leszek Kalinowski, Tomasz Rybarczyk
Pierwszy zlot modelarzy w Cigacicach
Pierwszy zlot modelarzy w Cigacicach Stowarzyszenie Regionu Cigacice
Mimo pandemii koronawirusa spotkanie miłośników modelarstwa odbyło się i przyniosło jego uczestnikom wiele zadowolenia. Ciekawostką jest to, że część zaprezentowanych w Cigacicach modeli zostało wykonanych z surowców wtórnych!

Na terenie lotniska modelowego w Cigacicach odbywał się I Piknik Modelarski.Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Regionu Cigacic – Sekcja Modelarska. Ze swoimi latającymi modelami do Cigacic przyjechało 27 uczestników z różnych regionów Polski. Podczas spotkania i wymiany konstruktorskich doświadczeń organizatorzy przeprowadzili konkurs w trzech kategoriach:

  • makiety II wojna światowa
  • makiety odrzutowców
  • makiety szybowców.

Kto zwyciężył w poszczególnych kategoriach

Okazałe puchary w poszczególnych kategoriach zdobyli:

  • makiety II wojna światowa: Ryszard Kucz (Klub Modelarzy Poznań), modelem P47 Thunderbolt w skali 1:4 – fundatorem pucharu była marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak,
  • makiety odrzutowców: Bartosz Cierzniak (Aeroklub Piła), modelem Viper w skali 1:4 – fundatorem pucharu był starosta zielonogórski Krzysztof Romankiewicz,
  • makiety szybowców: Zbigniew Peksa (Aeroklub Poznański), modelem Bąk 1 w skali 1:2,8 – fundatorem pucharu był burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys.

Do zobaczenia za rok, na drugim zlocie modelarzy w Cigacicach

Mogłoby się wydawać, że w obecnych czasach modelarstwo przeżywa kryzys. Nic bardziej mylnego.

Nie brakuje miłośników majsterkowania, którzy traktują swoje hobby jako odskocznię od wielu spraw zawodowych i prywatnych.

Jak sami zaznaczają, modele powstają z tego, co jest pod ręką oraz co jest dostępne na rodzimym rynku. Wiele mechanizmów zostaje wykorzystanych z materiałów wtórnych, które włożone w część tworzonego modelu przeżywają drugą młodość. Każdy model to lata pracy.
Na pikniku mogliśmy zobaczyć modele różnych wielkości, które wykonywały za pomocą zdalnego sterowania pokazy lotnicze. Przy ocenie jury liczyły się przede wszystkim umiejętności sterowania makietą i wykonywania poszczególnych konkurencji. Jak zapewniają organizatorzy, już planują w przyszłym roku II zlot modelarzy w Cigacicach.

ZOBACZ TEŻ

Pokonkursowa wystawa prac artystycznych "Natura moich okolic" na zielonogórskim deptaku. Impreza odbyła się w ramach Lata Muz Wszelakich, a zorganizował ją lubuski okręg ZNP oraz ZOK.

Ale czad na zielonogórskim deptaku! Nie wierzysz, co się tam...

Nowy most na Odrze w Cigacicach na trasie S3

Jeden most, a tyle widoków. Sprawdź, co kryje w sobie czerwo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atmosfera przed meczem Polska Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska