MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruchome pręty na ratuszu. Po co zostały tam zamontowane? Zobacz!

Leszek Kalinowski, Tomasz Rybarczyk
Montowanie ruchomych prętów na sulechowskim ratuszu
Montowanie ruchomych prętów na sulechowskim ratuszu Tomasz Rybarczyk urząd miasta Sulechów
Na ratuszu w Sulechowie zamontowane zostały ruchome pręty. W jakim celu? Mają pomóc w zachowaniu czystości na zabytku. Nie tylko bowiem ten ratusz jest regularnie zanieczyszczany przez gołębie.

Gołębie wpisały się w krajobraz miejski. Od lat sulechowski ratusz stał się ich miejscem do zakładania gniazd i przesiadywania na gzymsach i parapetach okiennych. Niestety ich odchody powodują bardzo dużo szkód w elewacji budynku, który jest zabytkiem architektonicznym.

Gołębie wyrządzają zabytkom szkody

Gołębie zanieczyszczają i szpecą także inne budynki mieszkalne wokół ratusza. Długotrwałe utrzymywanie się ptasich odchodów na elewacjach powoduje nieodwracalne szkody, co wpływa również na stan obiektów.

Mając również na uwadze prawną ochronę ptaków, miasto postanowiło zamontować na gzymsach specjalne elastyczne kolce, które uniemożliwiają gołębiom siadanie i zakładanie gniazd, ale nie stanowią zagrożenia dla ptaków oraz nie wyrządzają im krzywdy.

Pustułka upatrzyła sobie sulechowski ratusz

Zamontowane urządzenia będą dla gołębi widoczne z daleka, nie utrudnią im dostępu do już powstałych siedlisk lęgowych, gniazd i wnęk przez nie zajmowanych. Jak wiemy, jednym z zamieszkujących wieżę ratuszową ptaków jest pustułka zwyczajna, która upatrzyła sobie nasz obiekt jako bardzo dobre miejsce do zakładania gniazda. Miejsca gniazdowania tych pożytecznych ptaków zostaną w dalszym ciągu dostępne, aby w kolejnych latach mogły tam zakładać swoje siedliska i wychowywać młode. Te ptaki nie stanowią problemu, zdecydowanie większym zagrożeniem dla technicznej kondycji budynku są gołębie. Ich odchody ingerują w strukturę tynków, a w przypadku ich usuwania dość często dochodzi do uszkodzeń gzymsów, kolumn, kapiteli pilastrowych oraz fryzów ozdobnych. Jak zapewniają pracownicy firmy wykonującej prace, ten mechanizm powinien ograniczyć pozostawianie zanieczyszczeń przez gołębie i niejako zmusić ptaki do zasiedlania np. terenów parkowych.

ZOBACZ TEŻ

W piątek, 22 maja 2020, w sali tradycji 5. Lubuskiego pułku artylerii odbyło się pożegnanie XII zmiany PKW RSM Afganistan.

Pożegnanie żołnierzy z Sulechowa, którzy lecą do Afganistanu...

Zdjęcia z czwartkowych operacji laparoskopowych usunięcia macicy w sulechowskim szpitalu - 14 listopada 2019

SULECHÓW: Nowoczesna metoda operacji usuwania macicy. Inni u...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska