Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu z letniego na zimowy. To będzie jedna z ostatnich takich zmian. Kiedy ostatni raz przestawimy czas?

(vp), źródło: kalendarzswiat.pl
Podczas głosowania w komisji transportu Parlamentu Europejskiego opowiedziano się za tym, aby ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiła w marcu 2021 r. Kraje, które wybrałyby na zawsze czas zimowy, ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021 r.
Podczas głosowania w komisji transportu Parlamentu Europejskiego opowiedziano się za tym, aby ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiła w marcu 2021 r. Kraje, które wybrałyby na zawsze czas zimowy, ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021 r. pixabay.com
Pod koniec października czeka nas zmiana czasu. Czas z letniego na zimowy przestawimy w nocy z soboty na niedzielę (z 26 na 27 października). Wskazówki zegara cofniemy o godzinę, z godziny 3 na 2, więc pośpimy o godzinę dłużej. Wkrótce jednak nie będziemy musieli już przestawiać zegarków dwa razy do roku.

Kiedy koniec zmiany czasu?

Niebawem zmiana czasu ma zostać zlikwidowana. Poinformował o tym Parlament Europejski oraz Komisja Europejska. Zgodziły się na to kraje Unii Europejskiej. Jednak nie nastąpi to z dnia na dzień. Będzie to proces długotrwały i czas będziemy zmieniać jeszcze przynajmniej czterokrotnie. Ostatnia zmiana czasu ma nastąpić w 2021 roku. Na wiadomo jednak czy pozostaniemy przy czasie letnim, czy zimowym. O tym zdecydują wszystkie kraje należące do UE.

Jak wynika z sondażu zleconego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, przeważająca większość dorosłych Polaków - przy przejściu na jeden czas - preferowałaby czas letni środkowoeuropejski, popularnie zwany „czasem letnim”.

Zmiana czas i jej wpływ na nasz zdrowie

Zdaniem ekspertów zmiana czasu na wiele wad, ponieważ źle wpływa na nasze zdrowie. – Hormony wydzielają się nie w tym momencie, dlatego zwłaszcza w pierwszym tygodniu po zmianie musimy szczególnie uważać na nasze zdrowie. Pogoda jest kapryśna i znacznie spada nasza odporność.

Niedawne badania pokazały, że przestawianie zegarów o godzinę do przodu w marcu wiąże się ze zwiększonym o 10 proc. ryzykiem wystąpienia zawałów serca w poniedziałek oraz wtorek po niej następujących. Nie wiadomo dokładnie jakie są przyczyny tego zjawiska, jednak badacze wymieniają m.in. krótszy czas przeznaczony na sen oraz czasową rozbieżność z naszym zegarem biologicznym. Co ciekawe, zmiana październikowa ma efekt odwrotny, tzn. dłuższy sen wynikający z dodatkowej godziny zmniejsza nieco ryzyko wystąpienia zawałów serca.

W celu zniwelowania skutków wiosennej zmiany czasu zalecana jest pobudka pół godziny wcześniej w sobotę i niedzielę, niż wynikałoby to z naszego typowego planu dnia. W ten sposób nasz biologiczny zegar ma więcej czasu na przestawienie się i zmniejszamy nieco dyskomfort odczuwany w poniedziałek rano.

Poza tym zmiana czasu powoduje utrudnienia w transporcie, komunikacji i usługach bankowych.

Zmiana czasu. Dlaczego to rozwiązanie zaczęto stosować?

Jednymi z pionierskich krajów we wprowadzaniu czasu letniego były Niemcy, którzy zaczęli go stosować podczas I wojny światowej, a dokładnie 30 kwietnia 1916 roku (powrót do czasu zimowego nastąpił 1 października 1916 r.). Podyktowane to było chęcią zaoszczędzenia węgla używanego do produkcji energii elektrycznej, a jednocześnie bardzo cennego w czasie wojny. Wkrótce zmiany czasu zostały wprowadzone w Wielkiej Brytanii, a następnie w większości krajów europejskich. W Rosji przejście na czas letni wprowadzono w 1917 r. a w Stanach Zjednoczonych w 1918 r.

W Polsce przejścia z czasu zimowego na letni i z powrotem stosowane było okresowo. W Polsce czas letni stosowany był w latach 1916-1919, 1940-1949, 1957-1964 oraz od 1977 aż do chwili obecnej.

Współcześnie zmiana czasu stosowana jest w ponad 70 krajach świata i dotyczy ponad miliarda ludzi.

Przeczytaj też: ZMIANA CZASU. Kiedy przestaniemy przestawiać zegarki? Parlament Europejski za likwidacją zmiany czasu w UE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska