Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znakomity zielonogórski fotograf Czesław Łuniewicz ponad pół wieku temu wybrał się do Szprotawy. Co tam zobaczył?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Zdjęcia Szprotawy znajdują się w cyklu "Miasta", a zostały wykonane w latach 1969-1979
Zdjęcia Szprotawy znajdują się w cyklu "Miasta", a zostały wykonane w latach 1969-1979 Czesław Łuniewicz, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze
W opisie zdjęć w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze wyjaśnia, iż przekazane negatywy wskazują, że zielonogórski fotograf był w Szprotawie przynajmniej dwa razy. Wizyty miały miejsce prawdopodobnie pomiędzy 1969 a 1979 rokiem. Na cudownych, archiwalnych fotografiach zobaczymy nie tylko ratusz, ale też Rynek, szprotawskie szkoły, dworzec kolejowy oraz pozostałości murów miejskich.

Zobaczcie film o ścieżce starożytnych Bobrzan w Szprotawie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Kto pamięta fotografa?

Według opracowania Archiwum Państwowego w Zielonej Górze Czesław Łuniewicz był w Szprotawie dwa razy, w latach 1969-1979. Czy ktoś pamięta jego wizyty? A może bywał w mieście częściej? Zobaczcie zdjęcia i sprawdźcie, jak zmieniła się Szprotawa.

Okiem Czesława Łuniewicza

W zbiorach Archiwum Państwowego w Zielonej Górze znajduje się książka stanowiąca początek serii przypominającej bogatą kolekcję fotografii stworzonych przez Czesława Łuniewicza (link do e-booka poniżej), traktująca o Zielonej Górze z lat 1960-1990.
https://www.archiwum.zgora.pl/download/Okiem-Czeslawa-Luniewicza-Zielona-Gora.pdf

Kim był Czesław Łuniewicz?

Czesław Łuniewicz urodził się w 1927 r. na Wileńszczyźnie. Ukończył Politechnikę Poznańską. Od 1965 do 1981 roku był fotoreporterem redakcji "Nadodrze". Od 1977 r. - członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Był prawdziwym kronikarzem Ziemi Lubuskiej. Przez kilkadziesiąt lat wykonał tysiące zdjęć, portretów najważniejszych postaci lubuskiej kultury.
Zdjęcia mistrza Czesława Łuniewicza zostały przekazane przez mistrza do Państwowego Archiwum w Zielonej Górze (wówczas w Starym Kisielinie) 12 czerwca 2013 roku. Fotograf przekazał nieodpłatnie do zasobu archiwum swoją kolekcję obejmującą 30 szuflad negatywów zdjęć. Darowizna dotyczyła ponadto licznych katalogów wystaw fotograficznych, folderów, wycinków z gazet, a także plansz wystawowych.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska