Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znowu zdobędą międzyrzeckie bunkry

Dariusz Brożek
Przed dwoma laty kilka tysięcy osób oglądało w Pniewie bitwę o bunkier. Obrońcy ,,spalili'' nawet nacierający radziecki czołg. Teraz nie będzie takich atrakcji, ale organizatorzy zapewniają, że w przyszłą niedzielę warto przyjechać do Pniewa.
Przed dwoma laty kilka tysięcy osób oglądało w Pniewie bitwę o bunkier. Obrońcy ,,spalili'' nawet nacierający radziecki czołg. Teraz nie będzie takich atrakcji, ale organizatorzy zapewniają, że w przyszłą niedzielę warto przyjechać do Pniewa. fot. Dariusz Brożek
W przyszłą niedzielę (25 bm.) odbędzie się rajd pojazdów militarnych. Meta przy bunkrach w Pniewie pod Międzyrzeczem, gdzie 64 lata temu radzieccy pancerniacy przełamali niemieckie fortyfikacje.

Organizatorzy planowali, że rajd rozpocznie się Trzcielu. Jego uczestnicy mieli przejechać szlakiem radzieckich czołgistów, którzy pod koniec stycznia 1945 r. przełamali się przez niemiecką obronę w rejonie Trzciela i ruszyli w kierunku Międzyrzecza i bunkrów Die Festungsfront Oder Warthe Bogen (Frontu Ufortyfikowanego Łuku Odry i Warty), które miały bronić drogi na Berlin, a dziś znane są jako Międzyrzecki Rejon Umocniony. Zmienili jednak plany i zamiast z Trzciela kolumna samochodów wyruszy o 12.00 z placu przed cmentarzem żołnierzy radzieckich w Międzyrzeczu. Uczestnicy spotkają się tam pół godziny wcześniej.

- W rajdzie wezmą pojazdy militarne i terenowe. Cześć uczestników będzie miała mundury i repliki broni różnych formacji z okresu drugiej wojny światowej. Zapraszamy również właścicieli cywilnych pojazdów - mówi organizator Tomasz Błochowicz, który jest przewodnikiem na trasie turystycznej w MRU koło wsi Pniewo.

To będzie tzw. rajd gwiaździsty, gdyż dwie inne kolumny wyruszą o 9.00 spod katedry w Gorzowie i także o 9.00 spod restauracji McDonalds z Zielonej Górze. Spotkają się w Kaławie, skąd o 13.00 wyruszą do Wysokiej, gdzie złożą kwiaty przed pomnikiem mjr Aleksieja Karabonowa, który zginął tam 30 stycznia 1945 r. podczas forsowania niemieckich umocnień. Od kilku lat jest patronem rajdów organizowanych przez przewodników po MRU w rocznicę przełamania tych fortyfikacji.

Finał w Pniewie

Ostatni etap rajdu to Pniewo, gdzie znajduje się trasa turystyczna w MRU. O 12.00 Andrzej i Przemysław Lisieccy wygłoszą tam wykład na temat zdobycia bunkrów przez czerwonoarmistów. Od 10.00 do 15.00 chętni będą mogli za darmo zwiedzić bunkier nr 717 i wystawę historyczną.

- Zapraszamy do Pniewa. W tym roku nie planujemy inscenizacji batalistycznej, ale na pewno będzie ciekawie - zapewnia T. Błochowicz.

Walczyli o Lisią Górę

Pas fortyfikacji OWB (MRU) wybudowano w latach 30. minionego wieku. Miały bronić wschodnich rubieży III Rzeczy przed ewentualnym atakiem ze strony Polski. Główny odcinek tworzy ponad 20 potężnych kilkupiętrowych bunkrów miedzy Staropolem i Kęszycą Leśną - tzw. panzerwerków, które łączy labirynt korytarzy o łącznej długości około 32 km.

Rozbudowę przerwano w 1938 r. na rozkaz Adolfa Hitlera. W czasie wojny zdemontowano część pancernych kopuł i uzbrojenia. Nieukończone i słabo obsadzone fortyfikacje zostały przełamane przez Rosjan na przełomie stycznia i lutego 1945 r. Do większych walk doszło jedynie w okolicach Lisiej Góry miedzy Bledzewem i Skwierzyną.

Obecnie w podziemiach MRU znajduje się największy w środkowej Europie zimowy rezerwat nietoperzy. 10 stycznia br. 60 naukowców z kilku krajów doliczyło się tam około 33 tys. hibernujących skrzydlatych ssaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska