Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobaczyli na własne oczy, jak to jest zrobione

Filip Pobihuszka
Filip Pobihuszka
Dziewczyny ze „Spożywczaka” nie mogły się nadziwić, jak wiele elementów musi się ze sobą zgrać, by powstał niby zwykły karton
Dziewczyny ze „Spożywczaka” nie mogły się nadziwić, jak wiele elementów musi się ze sobą zgrać, by powstał niby zwykły karton Arch. ZSP 4
Okazuje się, że nawet za czymś tak na pozór banalnym jak krasnale ogrodowe i tekturowe opakowania, kryje się nowoczesna technologia.

Nauka z książek jest ważna, ale nieporównywalna z zobaczeniem czegoś na własne oczy. Dlatego cieszą inicjatywy, które mają na celu przybliżenie młodym ludziom procesów produkcyjnych i nowych technologii.

Nowa Sól krasnalami stoi. Kiedyś ogrodowe gnomy odlewano w formach. Dziś można taką figurkę zeskanować i wydrukować. Jak to wygląda w praktyce miały okazję przekonać się dzieci z Żagania, które odwiedziły Nową Sól. - Warsztaty innowacyjne dla dzieciaków to bardzo fajny i ciekawy projekt, który zaprasza dzieci na wycieczkę po innowacjach, w której będzie im towarzyszył krasnal – wyjaśnia Katarzyna Tudek z Parku Technologicznego Interior w Nowej Soli. - Będzie to polegało na spotkaniu w Parku Krasnala, później w parku technologicznym, gdzie opowiemy o innowacjach, procesie produkcji, zapoznamy ze skanerem 3D. Następnie odwiedzimy Malpol, gdzie powstają takie skrzaty. A na samym końcu znów odwiedzimy Park Krasnala. Tym samym zaznajomią się bliżej z nauką, głównie z przedmiotami ścisłymi – tłumaczy. Pierwsza grupa dzieciaków z Żagania wycieczkę ma już za sobą, w planach są jeszcze dwa takie wypady.

Jeśli zaś chodzi o nieco starszą młodzież, to proces produkcyjny „od kuchni” mogły zobaczyć też uczennice nowosolskiego „Spożywczaka”. W tym przypadku celem wycieczki był zakład produkcyjny spółki Model Opakowania. Co produkuje Model – to chyba jasne.

- Dokładnie pokazali czym zajmują się pracownicy w firmie. Jak „wędruje” zamówienie, począwszy od handlowca, przez dział sprzedaży, dział konstrukcji, grafika we współpracy z działem planowania do działu produkcji. A gdy produkt się produkuje, to dział logistyki i spedycji już zamawia transport, aby towar trafił do klienta zgodnie z jego zamówieniem – opowiada nauczycielka przedmiotów zawodowych Violetta Cichomska-Capińska.

Co na to uczennice? - Najbardziej podobała mi się hala produkcyjna, na której mogłyśmy obserwować jak arkusze kartonu przechodzą przez różne maszyny zaczynając od układania i pakowania, a kończąc na wycinaniu opakowań gotowych do złożenia – mówi Zuzanna Łupacz. - Ciekawa jest również praca logistyka, którą również miałyśmy okazję zobaczyć. Zaskoczyła mnie natomiast miła atmosfera panująca w całej firmie. Myślę, że łatwiej jest zrozumieć pracę logistyka jeśli miało się okazję zobaczyć ją na żywo – dodaje.

- Wizyta w firmie Model była dla mnie ciekawym doświadczeniem - mówi z kolei Patrycja Koprowska. - Dowiedziałam się dużo o produkcji opakowań i pracy logistyka. Na pewno będę teraz inaczej patrzeć na wszystkie kartony widziane w różnych sklepach. Nie sądziłam, że proces ich produkcji jest tak długi i zaangażowanych jest w niego tyle ludzi. Poznałam różne programy komputerowe, które bardzo pomagają w pracy logistyka. Atmosfera w samej firmie była naprawdę przyjemna i bardzo chciałabym pracować kiedyś wśród takich ludzi – komentuje.

Zobacz też: Magda Gessler w Lubuskiem. Które restauracje odwiedziła restauratorka? [ZDJĘCIA]

Zobacz: Wanda Świdzińska zaprasza do wzbogacenia zbioru muzeum w Nowej Soli o solniczki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska