Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrobisz test

PAWEŁ WAŃCZKO
Program Doradca 2000 pomoże ci w podjęciu decyzji o kierunku dalszego kształcenia i w określeniu swoich predyspozycji zawodowych.

Przydatne adresy

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej
Zielona Góra, ul. Wyspiańskiego 15, tel. 324 47 40
Gorzów Wlkp., ul. Słoneczna 41a, tel. 722 46 61
Czyne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00
Zajrzyj też na stronę Internetową: www.wup.zgora.pl

W gorzowskim i zielonogórskim Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, oprócz wielu poradników, broszur i różnego rodzaju teczek zawodoznawczych, jest również specjalny program komputerowy Doradca 2000. Umożliwia on nakreślenie indywidualnej wizji kariery zawodowej.

Zrobisz test

Program składa się z czterech bloków tematycznych, zwanych modułami. Pierwszym jest moduł Nawigator. Ma charakter informacyjno-
szkoleniowy, umożliwia poruszanie się po wszystkich częściach programu i zawiera część informacyjną dotyczącą rynku pracy. Jest bardzo prosty w obsłudze, więc nikt nie powinien mieć z tym problemów. Moduł ten zawiera również autotest, czyli kwestionariusz preferencji i predyspozycji zawodowych. Ma on pomóc użytkownikowi w skonkretyzowaniu swojej przyszłej kariery zawodowej. Po udzieleniu odpowiedzi na zadawane pytania, użytkownik otrzymuje wynik w postaci opisu swoich umiejętności i preferencji zawodowych.

Obejrzysz film

Kolejnym blokiem jest moduł Klient, który umożliwia użytkownikowi stworzenie swojego indywidualnego profilu. - Na początku dokonuje się samooceny, zaznaczając swoje cechy, czyli: zainteresowania, zdolności, umiejętności oraz oczekiwania wobec przyszłego zawodu i pracy - tłumaczy doradca zawodowy zielonogórskiego centrum Elżbieta Buss. - Następnie na tej podstawie program proponuje listę zawodów.
Trzeci jest moduł Zawody. Znajdziemy w nim wszelkie dane na temat wybranego przez nas zawodu, łącznie z opisem zadań i czynności, wymaganymi umiejętnościami, predyspozycjami, a także informacjami z rynku pracy. - Możemy wyszukiwać zawody po kątem konkretnych cech, a także profesje podobne lub pokrewne do wybranej - objaśnia E. Buss. - Ponadto interesującą rzeczą są tzw. spacery po zawodach, czyli kilkuminutowe filmy przedstawiające niektóre profesje.

Znajdziesz szkołę

Ostatnim blokiem jest moduł Edukacja, zawierający bazę danych o wszystkich instytucjach edukacyjnych w kraju - począwszy od kursów i szkół zawodowych, poprzez szkoły średnie i wyższe, aż po studia podyplomowe. Można tam wyszukać instytucje edukacyjne według różnych parametrów, np. typu szkoły, rodzaju i kierunku kształcenia oraz rodzaju zdobywanych uprawnień lub umiejętności. Znajdziemy tam również wiele dodatkowych informacji, m.in. o trybie nauki, możliwościach zakwaterowania, otrzymania stypendium, warunkach lokalowych szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska