Sława: Będą oczyczać wodę z trującego fosforu

    Sława: Będą oczyczać wodę z trującego fosforu

    (tok)

    Gazeta Lubuska

    Aktualizacja:

    Gazeta Lubuska

    W Jeziorze Sławskim prowadzony jest eksperyment. Naukowcy sprawdzają nowatorską metodę walki z fosforem w wodzie.
    Naukowcy naprędce skonstruowali z łodzi katamaran, który ułatwił im zainstalowanie w jeziorze zbiorników.

    Naukowcy naprędce skonstruowali z łodzi katamaran, który ułatwił im zainstalowanie w jeziorze zbiorników. ©fot. Tomasz Krzymiński

    Badacze z Poznania zamontowali w sąsiedztwie stacji meteo 12 urządzeń. To obudowane folią zbiorniki, wygradzające w wodzie baseny o powierzchni metra kw.

    - Do każdego z nich zostaną wsypane preparaty mające zająć się inaktywacją fosforu - opowiada prof. Stanisław Podsiadłowski, który prowadzi eksperyment. - To związki, które od półtora roku badaliśmy w laboratoriach.

    Idealne pole

    Naukowcy do Sławy przyjechali, żeby sprawdzić, jak zadziałają w naturalnych warunkach. - Póki co nie zdradzamy receptury, a długo nad nią pracowaliśmy - mówi Andrzej Gruza z kopalni w Starachowicach, współautor eksperymentu.

    Badacze już testowali swoje specyfiki w małym stawku na uczelni, ale chcą zobaczyć, jak zachowają się one w żywym organizmie, jakim jest jezioro. - A Jezioro Sławskie to idealne pole do takich badań - dodaje prof. Podsiadłowski. - Oczywiście z racji zanieczyszczeń, jakie tu występują.

    Efekty jesienią

    Naukowcy doskonale znają problemy tego akwenu, pracowali bowiem przy programie jego rekultywacji.

    Jeśli ich doświadczenie wypali, to być może testowany od wczoraj środek będzie tym, który uratuje jezioro. - Z rekultywacją to jest tak, że nie można prowadzić jej jedną metodą, tak się nie da - mówi S. Podsiadłowski.

    - Ten środek będzie stosowany w miejscach trudnodostępnych, gdzie nie można wykorzystać przypływu wody czy siły wiatru. Pozwoli też na urozmaicenie metod rekultywacji, a co za tym idzie zwiększy skuteczność.

    Badacze co tydzień będą kontrolować swoje zbiorniki. Efekty ich doświadczenia będą znane za ponad dwa miesiące.

    Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

    Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

    Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

    Najnowsze wiadomości

    Zobacz więcej

    GazetaLubuska.pl poleca:

    Jak zadbać o czyste powietrze?

    Jak zadbać o czyste powietrze?

    Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż!

    Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż!