MKTG SR - pasek na kartach artykułów

29. Przeglądy Teatralne „O Złote Pióro Koszałka Opałka” to aż 30 grup i ponad 400 młodych aktorów. Za kilka dni uroczysty finał. |ZDJĘCIA|

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
29. Przeglądy Twórczości Teatralnej „O Złote Pióro Koszałka Opałka” za nami. Za kilka dni, na uroczystej gali poznamy werdykt!
29. Przeglądy Twórczości Teatralnej „O Złote Pióro Koszałka Opałka” za nami. Za kilka dni, na uroczystej gali poznamy werdykt! Joanna Niedziela
Zielonogórski Ośrodek Kultury po raz 29. ugościł na swojej scenie dziecięcych i młodzieżowych aktorów. W tym roku w zmaganiach „O Złote Pióro Koszałka Opałka” wzięło udział ponad 400 osób. Wielki finał już za kilka dni. Jak radzili sobie młodzi adepci teatralni?

We wtorek, 21 maja w Hydro(za)gadce rozpoczęły się trzydniowe przeglądy teatralne, corocznie organizowane przez ZOK. To prawdziwe święto teatru i święto młodych aktorów.

Zobacz, jak radzili sobie na scenie!

29. Przeglądy Twórczości Teatralnej „O Złote Pióro Koszałka Opałka” za nami. Za kilka dni, na uroczystej gali poznamy werdykt!

29. Przeglądy Teatralne „O Złote Pióro Koszałka Opałka” to a...

Na małej — wielkiej scenie

W przeglądzie brali udział uczniowie szkół podstawowych, zespoły edukacyjne oraz dzieci z placówek oświatowych czy kulturalnych. Każda grupa chciała wypaść jak najlepiej. Jak mówili, choć czują się przygotowani, to wstępom zawsze towarzyszą trema i ogromne emocje. To jednak im nie przeszkodziło. Z pierwszym krokiem na scenie stres minął, a młodzi aktorzy poradzili sobie niczym zawodowcy. Otuchy z widowni dodawali wzruszeni rodzice i dumni nauczyciele. Spektakle z zaciekawieniem oglądali także członkowie innych zespołów, doceniając starania konkurentów gromkimi oklaskami.

-To największa w Zielonej Górze i śmiem powiedzieć, że największa w województwie impreza teatralna. Przez trzy dni wystąpiło aż trzydzieści grup, to około 400 dzieci. Są grupy dziecięce i młodzieżowe — mówi Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek, kierownik Działu Edukacji Kulturalnej w Zielonogórskim Ośrodku Kultury.

Sztuka uczy i bawi

Uczniowie do występów przygotowywali się tygodniami. Dopracowywali każdy gest, element stroju i uczyli się tekstu na pamięć. Niektóre spektakle wzruszały, inne bawiły. Niektóre inspirowane były dziełami literackimi, inne poruszały tematykę przyjaźni, marzeń czy ukrytych pragnień. Każda sztuka była jednak wyjątkowa. To zdecydowanie nie ułatwi jury podjęcia decyzji, które grupa zwycięży w wielkim finale.

-Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni, bo jest to świetna impreza i niezwykła uroczystość teatralna. To także niepowtarzalna okazja, aby pobiegać po całym ośrodku kultury — śmieje się pani Małgorzata. - Piękne spektakle, piękna atmosfera i szaleństwo, które lubię — dodaje.

Rada artystyczna

W tym roku uczestników przeglądu w Hydro(za)gadce oceniają Dorota Rachmil-Wilczyńska - polonistka, wieloletnia instruktorka zielonogórskich grup teatralnych, autorka piosenek i dziesiątek, jak setek scenariuszy nie tylko do dziecięcych spektakli oraz Anna Olechnowicz-Lachowska aktorka, która ukończyła Wydział Lalkarski PWST w Krakowie. Jak poinformowała w swoich mediach społecznościowych, 28 lat temu, podczas drugiej edycji przeglądów sama stawiała pierwsze kroki na hydrozagadkowej scenie, tym razem w ZOK-u pojawiła się jednak w innej roli.

Wielki finał już niedługo

Po trzech dniach scenicznych zmagań przyjdzie czas na finał. Uroczysta Gala Teatralna 29. Przeglądu Twórczości Teatralnej „O Złote Pióro Koszałka Opałka” odbędzie się w poniedziałek 27 maja o godz. 17.00 w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus.

-Spotykamy się w Planetarium Wenus. Będzie oczywiście werdykt, ale tu nie o werdykt chodzi. Przede wszystkim ważne jest spotkanie, zabawa i wspólne śpiewanie „koszałkowych” piosenek — tłumaczy Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek i dodaje, że nie zabraknie także niespodzianek.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska