Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Absolwenci rozpisani

(wak)
W czerwcu na rynek pracy trafi około pół miliona absolwentów. Mimo ambitnych rządowych programów, dla wielu z nich zabraknie zajęcia.

Resort pracy wyliczył, że w czerwcu tego roku szkoły i uczelnie opuści około 900 tys. absolwentów. Prawie 400 tys. z nich będzie uczyło się dalej lub podejmie pracę np. w firmach rodziców. Pozostanie ok. pół miliona młodych ludzi. Krajowy Urząd Pracy szacuje, że około 360 tys. z nich zgłosi się do urzędów pracy. - Tę właśnie grupę chcemy zagospodarować w ramach programów Absolwent i Pierwsza Praca, które ruszą w drugim półroczu tego roku - mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze Kazimierz Piątak.

Absolwenci rozpisani

Według resortu pracy, spośród absolwentów, którzy zgłoszą się do pośredniaków, 65 tys. podejmie pracę dzięki zachętom wynikającym z ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentów, ok. 50 tys. ma znaleźć pracę na czas określony lub staż dzięki pieniądzom pochodzącym z obecnej rezerwy uwłaszczeniowej, a ok. 25 tys. - dzięki pieniądzom z Funduszu Pracy. Prawie 40 tys. młodych ludzi ma podjąć pracę samodzielnie po uzyskaniu zachęt i pożyczek lub też ukończyć kursy i szkolenia pozwalające na zmianę zawodu lub uzyskanie dodatkowych kwalifikacji.
Ponadto ok. 25 tys. absolwentów ma znaleźć pierwszą pracę dzięki wykorzystaniu środków PHARE, ok. 10 tys. zostanie wolontariuszami, a ponad 2 tys. młodych ludzi wyjedzie za granicę. Wielu będzie też mogło pracować przy planowanych robotach publicznych.

Krucho z pieniędzmi

K. Piątak nie ukrywa jednak, że ten precyzyjnie rozpisany program ma szansę realizacji tylko wówczas, gdy będą na to przeznaczone ogromne pieniądze. Są one potrzebne na refundację poborów i stypendiów młodych ludzi, pożyczki na tworzenie nowych miejsc pracy i podejmowanie samodzielnej działalności, finansowanie robót publicznych, refundacje składek ubezpieczeniowych itp.
KUP liczy na pieniądze, które są na koncie Funduszu Pracy, środki z funduszu PHARE 2001 i 2002, pieniądze z rezerwy uwłaszczeniowej, a także z kredytów, które chce zaciągnąć w bankach. Jednak już dziś wiadomo, że pieniędzy tych zabraknie. A to oznacza, że dla wielu absolwentów pracy nie będzie.

W Lubuskiem też bieda

Teraz w woj. lubuskim bez pracy jest około 5 tys. ubiegłorocznych absolwentów. I zapewne większość z nich pozostanie bezrobotna do czerwca, kiedy na rynku pracy pojawi się 8-9 tys. nowych absolwentów, którzy też będą szukali zatrudnienia.
- Wielu zapewne pomożemy, ale niestety nie wszystkim. Główną przeszkodą będzie brak pieniędzy - przyznaje K. Piątak. - Na razie mamy zagwarantowane ok. 5 mln zł, a to za mało. Bardzo pomocne byłyby środki z PHARE, jednak szanse, że dostaniemy je w tym roku, są raczej niewielkie.
Można więc już dziś założyć, że wielu młodych nie dostanie pierwszej pracy, ale pójdzie na pierwsze bezrobocie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska