MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ale się działo! Park Tysiąclecia w Zielonej Górze oficjalnie otwarty. Jednym się podoba, innym niekoniecznie

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W pierwszy dzień wiosny popołudniu oficjalnie otwarto zmodernizowany Park Tysiąclecia. Były zabawy, gotowanie, wiele niespodzianek dla dzieci jak i dorosłych mieszkańców miasta. Przy okazji pikniku dyskutowano nad zmianami w tym miejscu. Jednym się podobają, inni woleliby, by zmian było mniej...

W parku stanęła scena, na której odbył się cooking show pod hasłem Arena Wiosennych Smaków. Naprzeciw siebie stanęły dwie drużyny (jedna reprezentowana przez prezydenta Janusza Kubickiego, druga przez Grzegorza Hryniewicza). Liderzy dobrali zawodników z publiczności i wspólnie z nimi przygotowali wiosenne sałatki z sosami.

Atrakcje podczas oficjalnego otwarcia Parku Tysiąclecia

W programie uroczystości nie zabrakło też gry terenowej pn. „Poznaj nowy Park Tysiąclecia”. Na każdego, kto ukończył grę i odwiedził 12 miejsc w parku, czekała nagroda. Były warsztaty i zabawa ze ZGraną Rodziną, były gry i zabawy dla dzieci... O oprawę muzyczną zadbają natomiast DJ Bamse (Paweł Jakubowski) i DJ Vonsky (Patryk Leszczyński). ZGrana Rodzina zatroszczy się o animacje, zabawy i warsztaty dla dzieci. O atrakcje muzycznie zadbali: dj Bamse (Paweł Jakubowski) i dj Vonsky (Patryk Leszczyński) oraz studio piosenki „Erato” (Zielonogórski Ośrodek Kultury), Studio tańca „Keep on Dancing”, studio piosenki „Rezonans” (Dom Harcerza).

Oficjalne otwarcie Parku Tysiąclecia po rewitalizacji - Zielona Góra - 21 marca 2024 roku

Ale się działo! Park Tysiąclecia w Zielonej Górze oficjalnie...

Park Tysiąclecia zaczyna się zielenić

Firma PRO-INFRA z Jerzmanowej, wykonawca modernizacji Parku Tysiąclecia za 15 mln zł, będzie jeszcze dbać o to miejsce przez dwa lata wykonując m.in. kolejne nasadzenia.

W parku są nowe ścieżki, ławki, lampy, kosze, wyremontowano ogrodzenia i schody (co ważne dla starszych – są poręcze), są place zabaw, drewniane leżaki do odpoczynku, wybieg dla psów, są fontanny (choć jeszcze nie działają). No i najważniejsze – są nowe nasadzenia. Piękne aleje lipowe uzupełnione zostały dwiema odmianami: srebrzystą i drobnolistną. Są też nowe choiny kanadyjskie. To nawiązanie do rosnących tu dawniej drzew. Jakie jeszcze drzewa i krzewy tu zobaczymy? M.in. wiśnie japońskie i katalpy, magnolie.

Tężnia w Parku Tysiąclecia cieszy zwłaszcza starszych

Nie tylko najstarszych mieszkańców miasta cieszy tężnia. Obiekt zbudowany jest z drzewa modrzewiowego (tężnia solankowa plus pergola inhalacyjna z ławkami po jej obu stronach). Technologia tężni oparta jest o roztwór solanki, krążący w obiegu zamkniętym pomiędzy zbiornikiem na solankę, instalacją pompową tłoczącą solankę do systemu drewnianych rynien. Z rynien poprzez drewniane zawory solanka jest kierowana do koryt solankowych, by równomiernie nawadniać ściany z tarniny. Spływająca po gałązkach tarniny solanka gromadzona jest w niecce dolnej, a następnie transportowana grawitacyjnie do zbiornika na solankę.
Jednym te zmiany w Parku Tysiąclecia się bardzo podobają, bo wreszcie jest to miejsce dla każdego i można w nim odpocząć w codziennej bieganinie, zrelaksować się.
- Jest piękny, dużo kwiatów. Tylko może woda by się przydała dla wiewiórek i jeży - mówili uczestnicy imprezy i dodali, że jeszcze więcej kwiatów by się przydało.
- Jak się tu wychowałam, mieszkałam na Zyty, jako uczennica medyka porządkowałam ten park. To moje stare kąty - mówi pani Elżbieta.
- Ja się tu w chowanego jako dziecko bawiłam. Dziś chętnie tu spaceruję - wspomina pani Maria.
Inni krytykują, bo przecież to dawny cmentarz i nie powinniśmy w tym miejscu tworzyć placów zabaw czy wybiegów dla psów.
- A mnie nie podobają się te ścieżki. Powinny być bardziej naturalne - mówi pani Lucyna.
- Takie to dla mnie dziwne, że był cmentarz, a teraz jakieś fajerwerki - zauważa pani Renata.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska